Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλέκτες κενού (για εξοχική κατοικία; )


Mike001977

Recommended Posts

Μάϊκ,

μόλις γύρισα από Τήνο, μπαϊδεγουέϋ...

Το σπίτι μου εκεί λειτουργεί από το 2004 στη βάση που θέτεις, δηλαδή ένα σαββατοκύριακο κάθε μήνα και τρείς βδομάδες τα καλοκαίρια, επίσης Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά (καταπληκτικά) και Πάσχα (επίσης καταπληκτικό).

Η εμπειρία έδειξε τα εξής

1. Ψύξη και δροσισμός κλπ είναι άγνωστη ανάγκη για την Τήνο, είδικά στα Πάνω Μέρη (Στενή, Φαλατάδο, Μυρσίνη κλπ). Τέλος.

2. Θέρμανση. Τη θέλεις γρήγορα και αξιόπιστα, ειδικά όταν φτάνεις με το βραδινό (Άκουα-Τζούελ ή Θεολόγος Π.) στις 9 το βράδυ το χειμώνα. Εχεις να ξεπαγώσεις τεράστιες μάζες πέτρας και σοβάδων σε ελάχιστο χρόνο, αλλιώς "χαιρέτα μου τον πλάτανο" (και Νικολοκαρτέρει...), το χάσαμε το κορμί πατριώτ' :( θα σου φύγει με το πρώτο πρωϊνό (πάλι ένα από τα ως άνω σκαριά που κάνουν επιστροφή στη Ραφήνα). Εν κατακλείδει, πετρέλαιο και να ευχαριστείς το Θεό που ακόμα υπάρχει. Ακουσέ με. Εγώ σε 100+50 τμ (3 στάθμες) καθάρισα με 7 χιλιάρικα. Μεγαλείο πάντως να το καίς το ρημάδι, ειδικά όταν έχεις βοριά να λυσσομανάει έξω.

Παρεμπιπτόντως έχω και δυό τζάκια εκεί που φέτος φάγανε 500 κιλά ξύλο (εληά προς 50 λεπτά το κιλό!!!) για τη σωστή ατμόσφαιρα...

Αντε, και να τα πούμε στο νησί...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζω πετρέλαιο να πάνε να ........ οι γκόμενες ας το χάσουμε το κορμί ;).

 

Εγώ παντός στο Φαλαταδο το πολύ πολύ να πάρω κάνα σομπακι υγραερίου μέχρι να πάρει το τζάκι η ξυλοσομπα .

 

Δεν έχω αποφασίσει παντός τι να κάνω ακόμα το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν θέλω πετρέλαιο. Έχω 10 στρεματα χωράφι και καίω κάθε χρόνο ένα βουνό ξερά που πέφτουν γύρο γύρο και τα μαζεύω κιόλας σε ένα σημείο δλδ αφού την κάνω που την κάνω την δουλεία και το κουβάλημα γιατί να μην τα καίω σπίτι μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.