Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλέκτες κενού (για εξοχική κατοικία; )


Mike001977

Recommended Posts

Γεια σε όλους.

 

λοιπόν να μπω στο θέμα.

 

έχω ενα εξοχικό σε ορεινό χωρίο στην Τήνο.

 

Κάνω επισκευή και θέλω τα φωτά σας.

 

σκέφτομαι να βάλω ηλιακούς συλλέχτες (Evacuated Tube Solar Water Heating) για να έχω ζεστό νερό.

άλλα δεν έχω σκεφτεί ακριβός πια θα είναι η εγκατάσταση για την θέρμανση.

 

Έκανα μια έρευνα και σκεφτόμουνα ενεργειακό τζάκι(με νερο) με ηλιακούς συλλέχτες (Evacuated Tube Solar Water Heating) και αντλία θερμότητας για υποδαπεδια θέρμανση/ ψύξη. ο λόγος είναι γιατί δεν θέλω μπόιλερ δεν τα γουστάρω. Δεν έχω και χώρο να διαθέσω. άλλα δεν ξέρω εάν οικονομικά είναι σοφό και φυσικά εάν μπορεί να λειτουργήσει το σύστημα.

 

 

το σπίτι είναι 90 τμ σε 3 επίπεδα υπόγειο με μπανιο20τμ κουζίνα σαλόνι 40τμ και υπνοδωμάτιο με μπανιο 30 τμ μικρό σπίτι άλλα με 60εκ τοίχους από πέτρα. ΄¨)

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απ'όλα...

 

1)συλλέκτες κενού?γιατι?θα τους κανεις ποτέ απόσβεση?

 

2)καθε πότε θα χρησιμοποιείται το εξοχικό?χειμώνα?καλοκαίρι?

 

με τις υπερθερμάνσεις τι θα κάνεις?

 

3)δεν υπάρχει ενδοδαπέδια ψύξη..παρα μόνο δροσισμός....

άν όμως λές οτι είναι ορεινό,αμφιβάλλω αν θα χρειάζεται,λόγω δροσιάς έτσι και αλλιώς...(τώρα είδα οτι είναι στην Τήνο...δεν ξέρω τι βουνα βέβαια έχει η Τήνος και ψιλοβαριέμαι να ψάχνω τώρα..:D)

 

4)ενδοδαπέδια αξίζει...εσύ βέβαια θα ζυγίσεις το value/money άν αξίζει..και η αντλία θερμότητας γενικά θα σου βγεί σχετικά μικρή...

Link to comment
Share on other sites

...

3)δεν υπάρχει ενδοδαπέδια ψύξη..παρα μόνο δροσισμός....

 

Προς traxanas: είπαμε ... δεν υπάρχει "δροσισμός"

 

Κατά τα άλλο, συμφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

ok τώρα που σκέφτηκα καλύτερα, όπως γυρνούσα σπίτι απ την δουλειά, νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να βάλω ούτε την αντλία θερμότητας που παράγει και το δροσισμό αλλα ούτε "επιταπια" θέρμανση (τα οποια η αντλία καταναλώνει ρεύμα πολύ και η επιδαπέδια θέρμανση κοστίζει πολύ).

 

Αυτό που σκέφτηκα ότι θα ήταν καλο να κάνω εάν είναι πρακτικά εφαρμόσιμο να βάλω ένα ενεργειακό τζάκι με κυκλοφορία νερού και ένα ηλιακό τριπλής ενέργειας ..

και φυσικά θέλω να έχω και περίπου 4 σώματα ας πούμε. 2 μικρά στα μπάνια και 2 μικρά στα υπνοδωμάτια.

 

αλλα πως θα γίνει να δουλεύει το σύστημα το χειμώνα χωρίς boiler????????

 

δηλαδή ας υποθέσουμε ότι δεν με νοιάζει να έχω θέρμανση χωρίς να είναι αναμμένο το τζάκι

 

(είμαι κολλημένος δεν θέλω πετρέλαια).

 

αλλα θέλω να ζεσταίνεται το νερό στο τζάκι και να θερμαίνει ένα άλλο σαν αν λέμε καζάνι σαν και αυτό που έχουν τα boiler και να γίνετε μετά κυκλοφορία στα καλοριφέρ ας μην είναι founros το σπίτι ας έχει μια normal θερμοκρασία.

 

γίνετε ????

Link to comment
Share on other sites

Costa

 

δροσισμός, υπο την έννοια του πίνω μπυρα να δροσιστώ...:D

δροσισμός= "δροσισμός.."

 

Mike

όντως αντλία θερμότητας θα πρέπει να εξετάσεις eer,να βρείς τιμή ευρώ/kWh

να συγκρίνεις τιμές δεη νύχτερινο αν έχεις και μέρα.. και μετά σύγκριση με ευρώ/kWh πετρελαίου για να δείς τι συμφέρει...

 

πάμε στην εκδοχή την τελευταία...

όλα γίνονται...απλά...

 

1)Καλοκαίρι....Παράγεις ζεστό νερό χρήσης με ηλιακά...

Όλα κομπλέ...

 

2)Χειμώνας...

 

Θέλεις να παράγεις θερμότητα απο το τζάκι (ξύλα,πέλλετ,κλπ φαντάζομαι..)

να υποβοηθάς με ηλιακά,ώστε να θερμαίνεις το σπίτι +ζεστό νερό χρήσης..Σωστά?

 

Λοιπόοοοννν.....

 

άν δεν σε πειράζει να μην έχεις θέρμανση,όταν δεν καίει το τζάκι,όλα οκ...

 

Σχεδιάζεις το σύστημα των ηλιακών μόνο για ζεστό νερό ανάλογα με τα άτομα και την συχνότητα με την οποία πηγαίνεις στο εξοχικό...

 

Τα ηλιακά δεν ανακατευονται με το τζάκι και την θέρμανση και ελέγχονται με pumpstation και διαφορικό θερμοστάτη...

 

το τζάκι υποβοηθάει τον χειμώνα στο μποιλερ τριπλής,όπου συνδέεται στον πάνω εναλλακτη σερπαντίνας και στον κάτω συνδέεις τα ηλιακά...

 

παρεπιπτώντος θα συνιστούσα για ηλιακά,να βάλεις θερμοσιφωνικό...

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε παντα για χειμωνα το καλοκαιρι μονο ζεστο νερο θελεις στο χωριο για κανα μπανιο.

 

τωρα θελω όχι μονο ζεστό νερό χρήσης αλλα και ζεστό νερό που θα προμηθεύει με κάποιο τρόπο περίπου 4 σώματα για να ζεσταθεί το υπόλοιπο σπίτι

 

εάν αυτό είναι "εφικτό" θα ήθελα να έχω και υποβοήθεια από τον ηλιακό στο σύστημα .

 

εννοοείται ότι θα πρέπει να έχω και ζεστό νερό για χρήση οικιακή αλλα αυτό πιστεύω παλεύετε με έναν καλο ηλιακό ειδικά την διάρκεια τις μέρας,

 

τα σώματα με σκαλώνουν πως θα τα ζεστανω μονο με ενα τζακι?

 

τώρα το θερμοσιφωνικό πρώτη φορα το ακούω τι παίζει δεν ξέρω?

Link to comment
Share on other sites

Costa

 

 

 

το τζάκι υποβοηθάει τον χειμώνα στο μποιλερ τριπλής,όπου συνδέεται στον πάνω εναλλακτη σερπαντίνας και στον κάτω συνδέεις τα ηλιακά...

 

παρεπιπτώντος θα συνιστούσα για ηλιακά,να βάλεις θερμοσιφωνικό...

 

aaa εννοείς ότι το boiler που έχει το ηλιακό σύστημα ήδη πάνω εκεί συνδέεται το τζάκι και μπορεί να τροφοδοτήσει κάποια καλοριφέρ iii τα έμπλεξα???

Link to comment
Share on other sites

mike..

 

το θέμα με τα σώματα,είναι οτι οι αποδόσεις των σωμάτων σχεδιάζονται αν δείς ένα οποιοδήποτε προσπέκτους με αποδόσεις κτλ,σε θερμοκρασίας 90βαθμούς κελσιου παροχής /70 επιστροφής και 20 δωματίου...

 

φυσικά σε μία μέση εγκατάσταση με λέβητα πετρελαίου σε καμία περίπτωση,ο λέβητας δεν δουλεύει στους 90 βαθμούς...συνήθως δουλεύει στους 70-75 max...

αυτό συνεπάγεται οτι ένα θερμαντικό σώμα αποδίδει περίπου 36 % λιγότερο...ή αλλιώς,άν έχεις υπολογίσει για ένα χώρο πχ 3.000 θερμίδες απώλειες ανά ώρα,τότε κάνεις προσαύξηση κατά 36% και σου προκύπτουν οι θερμίδες 4080 περίπου,αν θελήσεις να χρησιμοποιήσεις το προσπέκτους με τις αποδόσεις για να επιλέξεις ένα θερμαντικό σώμα...

 

γιατί τα λέω όλα αυτά?

 

διότι πολύ απλά,πριν επιλέξουμε να θερμάνουμε τα σώματα με ήλιο,θα πρέπει να καθορίσουμε,εκ των προτέρων την θερμοκρασία λειτουργίας αυτών...

 

το καλύτερο είναι να τα δουλεψουμε σε χαμηλες θερμοκρασίες(όσο μπορούμε),διότι όσο προσπαθείς να ανεβάσεις υψηλές θερμοκρασίες (πχ70βαθμούς κελσίου) με τα ηλιακά,τόσο πέφτει η απόδοσή τους,λόγω θερμικών απωλειών των συλλεκτών προς το περιβάλλον...

 

και αφού το κάνουμε αυτό,τότε θα μπορόυμε να επιλεξουμε και τις διαστάσεις τους.....πχ..άν θελουμε να δουλέψουμε με θερμοκρασία 45 παροχή και 35 επιστροφή,τότε θα πρέπει να κάνουμε προσαυξηση στις απώλειες του σώματος κατά 4,17 φορές...:D!

 

αυτό βέβαια ισχύει άν πάμε να δουλέψουμε με ηλιακά,στις ακραίες θερμοκρασίες σχεδιασμού..πχ 22 βαθμους κελσίου μεσα στο σπίτι και 0 βαθμους θερμοκρασία περιβάλλοντος...

 

έστω όμως κρίνουμε απλά να διπλασιάσουμε το μέγεθος των σωμάτων,μιας και τα σχεδιάσαμε για μέσες συνθήκες...αν έχει πολύ κρύο,ανάβουμε το τζάκι,οπότε δουλευει όλο το σύστημα σε υψηλότερες θερμοκρασίες,οπότε όλα οκ...

 

ερώτηση....σε τί ποσοστό,θέλεις να υποβοηθάνε τα ηλιακά..?

 

απάντηση..έστω σε μέσες συνθηκες,λειτουργεί η θέρμανση σου 15 ώρες και οι θερμικές ανάγκες είναι 900 Wh/m2 και ημέρα ....με 90 τετραγωνικά θέλεις ανά μέση χειμωνιάτικη ημέρα 900 x 90 = 80 kWh/ημέρα...

 

δηλαδή κερδίζουμε 3 ώρες δωρεάν θέρμανσης...

 

άλλα 10 kwh για ζνχ σου βάζω εγώ,οπότε είσαι στα 90....

 

για θερμανση άν θελεις να υποβοηθήσεις κατά 20%,προκύπτει ....90 x 0,2= 18 kWh/μέρα....άρα προκύπτει boiler να μας δώσει 18kWh απο τους 45,στους 35....18.000=V x 1,166 x 10.....V=1500 λίτρα...

θές και συλλεκτική επιφάνεια τώρα?

έχεις χώρο για 1500 λίτρα μπόιλερ,στην ουσία δοχείο αδρανείας?

 

ή θα κάνεις αυτοματισμούς να αξιοποιείται απ'ευθειας η ηλιακή ενέργεια μέσα στο σπίτι?

 

αμφιβάλλω....

 

 

aaa εννοείς ότι το boiler που έχει το ηλιακό σύστημα ήδη πάνω εκεί συνδέεται το τζάκι και μπορεί να τροφοδοτήσει κάποια καλοριφέρ iii τα έμπλεξα???

 

άσχετα με το αισθητικό κομμάτι ,είμαι της άποψης οτι το κλασικό ηλιακό που βλεπεις στην ταράτσα με το μποιλερ απο πάνω,έιναι ενεργειακά η καλύτερη μορφή να πάρεις την ηλιακή ενέργεια....

 

οχι,δεν θα πάρεις το μποιλερ του ηλιακού να το χρησιμοποιήσεις ως εναλλακτη...δεν υπάρχει λόγος...

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά σε εξοχικό σε καμία περίπτωση συλλέκτες κενού. Θα 'ανάβουν' και δε θα είσαι και συνέχεια διαθέσιμος να το ελέγχεις. Είναι η μόνη περίπτωση που συνιστάται ο απλός ηλιακός θερμοσίφωνας και μάλιστα ένας καλός 150-200λ θα φτάνει άνετα για αρκετά άτομα Μάιο-Σεπτέμβριο.

 

Αν υπάρχει λίγος χώρος μέσα στο σπίτι (μια γωνίτσα στη ουσία) και είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις παραπάνω για ένα αποδοτικότερο και ομορφότερο σύστημα τότε συλλέκτες στη σκεπή και επίτοιχο θερμοδοχειάκι 150λ.

 

Επίσης η ενδοδαπέδια δε θα αποσβεστεί σωστά ούτε θα χαρίσει την ποιότητα που προσανατολίζεται στη θέρμανση κι όχι στο δροσισμό. Στην πραγματικότητα είναι λανθασμένη λύση ο ενδαδαπέδιος δροσισμός σύμφωνα με δημοσιεύσεις γιατρών και μηχανικών στη ροή της θερμότητας στο ανθρώπινο σώμα και από που πρέπει αυτή να απάγεται. Σιγά σιγά ίσως επικρατήσει σε διπλές λύσεις θέρμανσης-δροσισμού η επιτοίχια όπου αποτελεί την ιδανική μέση λύση για να μην έχεις και τεράστιες εγκαταστάσεις με 2 κυκλώματα. Σε εξοχικό εν ολίγοις δεν έχει νόημα. Καλύτερα να προσανατολιστείς σε βιοκλιματικό σχεδιασμό και να χρησιμοποιείς σωστά τη σκίαση και τα κέρδη παρά να μπεις στη λογική ακριβής και καλής εγκατάστασης θέρμανσης για σπίτι μερικής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά μέχρι στιγμής έχουμε βγάλει το αποτέλεσμα ότι ότι σκεφτόμουνα είναι ανέξοδο και μη αποδοτικό για ένα σπίτι το οποιο θα χρησιμοποιείτε μονο κάνα δυο σαββατοκύριακα και άντε 30 μέρες το καλοκαίρι.

 

Παρεπιπτόντως είμαι μονος άντε να κουβαλάω καμια γκόμενα.

 

το θέμα μου τώρα είναι είναι η θέρμανση μήπως τελικά να βάλω το ενεργειακό τζάκι με το αερόθερμο?

Μήπως έινια η πιο καλή λύση όταν πηγαίνω να πετάω κάνα δυο ξυλα και να ιμια cool έτσι κι αλλιώς ξυλα έχω άπειρα στο χτήμα.

 

η ερώτηση που τίθεται τώρα είναι ποσο ταλαιπωρία είναι να φτιάξω το δείκτio μέσα στο σπίτι απ τους αεραγωγούς? με 60 εκατοστά τοίχους.

 

και επίσης μπορώ να στείλω ζεστό αέρα στο υπόγειο όταν έχω το τζάκι στο ισόγειο έχει κάποιο σύστημα μέσα που κυκλοφορεί τον αέρα??

 

τι διάμετρο έχουν οι τρύπες έχει κανένας κάνα manual να δω τα τις διαμέτρους???

 

ευχαριστώ για την βοήθεια είπα??

 

ευχαριστώ!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.