Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη εφαρμογής 95/2002, χωρίς τίτλους (ερώτηση ιδιώτη)


Recommended Posts

Καλημέρα σας είμαι απλη ενδιαφερόμενη δεν είμαι μηχανικός απλά προέκυψε ένα θέμα μπροστά μου και επειδή ψάχνω και με νομικούς και με μηχανικούς και κάπου κουτουλαμε πάντα και δεν υπάρχει κάποιος να μου δώσουν μία σαφή απάντηση θα ήθελα παρακαλώ τη γνώση σας και τη γνώμη σας πώς να διαχειριστεί το ένα θέμα που αφορά το ακίνητο μας το οποίο έχει πάρει τίτλους κτήσης με την πράξη εφαρμογής 95 2002 το οποίο βέβαια ο πατέρας μου δεν είχε προσκομίσει ποτέ τίτλους διότι δεν έχει. Όταν είχε ανοίξει η κτηματογράφηση στην περιοχή μας πήγε εκείνος και το δήλωσε απλά όταν λοιπόν κυρώθηκε η πράξη εφαρμογής και άνοιξε το κτηματολόγιο δεν πήγε να κάνει καμία διορθωτική καμία ένσταση ούτε και παραίτηση από το δικαίωμα εμείς μη γνωρίζοντας ότι εκείνος το είχε δηλώσει κάποτε στην κτηματογράφηση το οποίο βέβαια κάτω από το όνομά του στον πίνακα πράξης εφαρμογής γράφει καταπατημένο (γιατί ενδεχομένως εκείνος το είχε γράψει έτσι) πηγαίνοντας στο υποθηκοφυλακείο εννοείται ότι δεν υπάρχει τίποτα στη μερίδα του στο κτηματολόγιο ωστόσο το βρήκαν το 2011 και το προσημείωσε μία τράπεζα με αποτέλεσμα σήμερα να έχουν κάνει αίτηση κατάσχεσης ακινήτου η οποία απερρίφθη λόγω έλλειψης ονομαστικής που δεν έχει εγγραφή πάνω στο κτηματολόγιο (θα ήθελα διευκρίνιση παρακαλώ και για την ονομαστική) βρεθήκαμε λοιπόν εμείς αντιμέτωποι με μία τράπεζα ενώ εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε το δικαίωμα να αφαιρέσουμε το όνομά του από το κτηματολόγιο πηγαίνοντας σε δικαστήριο και κάνοντας χρήση της έκτακτης χρησικτησίας μόνο θεωρώ ότι γίνεται δώστε μου λιγάκι σας παρακαλώ από τη γνώση σας αν έχετε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο και ποια είναι τα μέτρα που πρέπει να πάρω! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν και έτσι όπως δείχνει είναι όντως αντικείμενο νομικών, να ρωτήσω, έτσι από διαστροφή, εσείς τι θέλετε να κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.