Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία με μπλοκάκι


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

μέχρι στιγμής αναλμβάνω κάποια project και κόβω τιμολόγια με μπλοκάκι. Παράλληλα ψάχνω και μια πιο σταθερή απασχόληση είτε πρόσληψη με μπλοκάκι είτε ως μισθωτή. Σε περίπτωση σταθερής εργασίας με μπλοκάκι όταν μιλάμε για καθαρό μισθό δεν εννοούμε καθαρό ποσό που θα μένει στην άκρη; Δλδ ζητώντας από τον Χ εργοδότη πχ 1500 καθαρά δεν είναι λογικό να εννοούμε ότι θα εισπράτω 1500+ποσό για την ασφάλισή μου; Είμαι καινούρια σε όλο αυτό για αυτό και η απορία..

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Anna T said:

Δλδ ζητώντας από τον Χ εργοδότη πχ 1500 καθαρά δεν είναι λογικό να εννοούμε ότι θα εισπράτω 1500+ποσό για την ασφάλισή μου; 

Τίποτα δεν είναι λογικό. Όλα είναι κατόπιν διαπραγμάτευσης. Κρατήστε αυτό για/ως αρχή.

Τα 1500€ πάντως (άλλως και καθαρά) είναι το ποσό που δεν περιλαμβάνει τον ΦΠΑ και μόνον. Λοιπές κρατήσεις (πχ φόρος εισοδήματος, ποσοστό επί του φόρου επιτηδεύματος κ.λπ.), βρίσκονται μέσα στο παραπάνω ποσό. Συνεπώς, για να υπολογίσετε πόσα καθαρά εν τέλει, θα λάβετε, θα πρέπει να αφαιρέσετε και τις παραπάνω κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1500€ καθαρά σημαίνει

1500 + 22% φόρο = 1830

1800+300€ εφκα = 2100

Τιμολόγιο 2100+ΦΠΑ 504€ = 2604

Παρακράτηση 20% χ 2100 = 420

Στο χέρι 2604-420 = 2184

Για να ξοδέψεις 2184-504-300= 1380

 

Θα έχεις και κάποια επιστροφούλα στο τέλος. Βασικά έπρεπε να υπολογίσω 9% φόρο και όχι 22% στα πρώτα 10000€ εισοδήματος αλλά χοντρικά έτσι υπολογίζεται. Κάνε τις πράξεις με ακρίβεια για να βγάλεις το ακριβές νούμερο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.