Μετάβαση στο περιεχόμενο

θερμο υγρομωνωση ταρατσας εξηλασμενης πολυστερινης VS ψευτοσκεπη με πανελ πολυουρεθανης


sakistt

Recommended Posts

χαιρετω την ομαδα

προκειται για ταρατσα  κατοικιας 15 ετων χωρις καθολου μονωση

κανω ερευνα λοιπον για θερμομωνωση υγρομωνωση 

1η επιλογη κιτ της vitex. εξηλασμενη πολυστερινη 5cm, δυο χερια θερμοκολλα με οπλισμο,και τελος επαλυφομενο μονοτικο με πολυεστερικο οπλισμο και τα απαραιτητα ασταρια 

το συγκεκριμενο κιτ ειναι 100% αντοχης παρεχει μεγαλη μονωση κλπ ( επισεις δεν με νοιαζει να ειναι βατο) αλλα μου παει πολυ ακριβα για 160 τμ περιπου 8 - 9 χιλιαδες 

κοιταω λοιπον μια δευτερη επιλογη καθως ειμαι σιδερας να σκεπασω την ταρατσα με πανελ πολυουρεθανης 5cm - 8cm παχος

θα ηθελα τη γνωμη σας για το αν θα δω σημαντικη διαφορα στη θερμομωνωση με τα πανελ σε σχεση με την 1η περιπτωση της πολυστερινης και αν αξιζει η μηπως ειναι πεταμενα λεφτα και δε θα δω σημαντικη διαφορα που να αξιζει και το μετανιωσω

υποψιν με ενδιαφερει πολυ περισσοτερο η θερμονωνωση το χειμωνα στο κρυο

και δυο ερωτησεις στη περιπτωση των πανελ να αφησω τη ταρατσα διαπνεον τελειως με το περιβαλλον η να κλεισω τελειως επαφη με το περιβαλλον ισως με λιγους αεραγωγους

ευχαριστω προκαταβολικα

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είχα ψάξει αυτό με το πάνελ ο υπεύθυνος της τοπικής πολεοδομίας (είναι γνωστός και μου μίλησε ειλικρινά ) μου είχε πει ότι ακόμη και αν το ύψος της στέγης είναι αμελητέο ( πχ 20 εκατοστά από τη μια πλευρά ) όπως και να χει θεωρείται στέγη (ή τέλος πάντων μια κατασκευή χωρίς άδεια και σίγουρα δεν καλύπτεται από τις μονώσεις δωματος) άρα χρειάζεται τη σχετική οικοδομική άδεια. το ίδιο φυσικά μου είχε πει και ο μηχανικός μου. Δεν είχα τα λεφτά για την άδεια και άρα δεν προχώρησα σε μια αυθαιρεσία που θα τη φορτώνονταν τα παιδιά μου. Εκτός αν έτρωγα καταγγελία και το φορφωνομουν εγώ νωρίτερα.

Στα γράφω αυτά για να το προσέξεις γιατί δεν είναι παιχνίδι. Μια κατασκευή ειδικά στην ταράτσα θέλει προσοχή μελέτη κα. Αν την πάρει ο αέρας πχ ποιος θα έχει την ευθύνη;

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα ότι γίνει θα γίνει με την απαραίτητη άδεια νομιμότητας 

το τόπικ μου όμως έχει να κάνει με το τη να επιλέξω μεταξύ πάνελ η θερμομόνωση πολυστερίνη κλπ.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Απλά στο έγραψα διότι επειδή το έθεσες σε οικονομική βάση (ότι βγαίνει ακριβή η πρώτη λύση ) θεωρώ ότι η άδεια στέγης Θα εκτινάξει το κόστος του όλου έργου χωρίς περαιτέρω οφέλη (πχ να βγάλεις και καμιά σοφίτα αν κάνεις κανονική στέγη και όχι ψευτοστεγη όπως τη λες).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, kotor9 said:

Απλά στο έγραψα διότι επειδή το έθεσες σε οικονομική βάση (ότι βγαίνει ακριβή η πρώτη λύση ) θεωρώ ότι η άδεια στέγης Θα εκτινάξει το κόστος του όλου έργου χωρίς περαιτέρω οφέλη (πχ να βγάλεις και καμιά σοφίτα αν κάνεις κανονική στέγη και όχι ψευτοστεγη όπως τη λες).

ναι απλά εννοούσα πως θα σηκωθεί λίγο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.