Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση κτηρίου πρό του 1955 με gunite


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι σε μια μελέτη προσθήκης ορόφου σε υφιστάμενο 2όροφο κτίριο, στον έλεγχο των στάτικών μου ζητήθηκε να αναφέρω οτι θα κάνω ενίσχυση με ganait και να βάλω και τις σχετικές λεπτομέρειες. Γνώριζει κάποιος που μπορώ να βρώ κάποια λεπτομέρεια, τι πρέπει να γράψω στις παραδοχές και αν θα πρέπει να λάβω υπόψιν καμοία σταθερά στο πρόγραμμα επίλυσης του στατικού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Λίγο μπερδεμένα μας τα είπατε.

 

Δηλαδή η πολεοδομία είπε ρίξε gunite αβέρτα ? Πως , και που ? Υποτίθεται ότι οι επεμβάσεις αυτές είναι το αποτέλεσμα μιας μελέτης ενίσχυσης.

 

Εχει γίνει η μελέτη ενίσχυσης ή όχι ?

Για τι κτίριο μιλάμε και ποια είναι τα ενισχυόμενα στοιχεία ?

Link to comment
Share on other sites

....ganait.....

 

εσύ κάνεις τα στατικά ή απλά τα υπόγράφεις γιατι μάλλον το 2ο μου φαινεται εμένα όπως μας τα λες

 

γιατί σωστα λέει o avgoustς, η πολεοδομία θα σου πει τι ενίσχυση θα κανεις? και αν δε χρειάζεται ενισχυση εσυ θα κάνεις μετο στανιο?

 

edit: λέγοντας ότι εισαι συνάδελφος, συναδελφικό ειναι να μας πεις και πως εχει η κατασταση. από κει και πέρα ο καθενας μετα κρίνει αν θα σου απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο ειναι κατασκευασμένο με πεσσούς προϋφιστάμενο του 1955 και δεν διαθέτει οικοδομική άδεια. Η υπάλληλος της πολεοδομίας μου είπε οτι επιβάλεται απο την νομοθεσία στην περίπτωση που κάνεις προσθήκη ορόφου σε υπάρχον 2όροφο κτίριο. Μελέτη ενίσχυσης δεν έχει γίνει. Η προσθήκη έχει μελετηθεί και αυτή με πεσσούς στο ίδιο περίγραμμα με τους υπάρχοντες ορόφους.

Link to comment
Share on other sites

α, ενα ενα μας τα λες, αν κατάλαβες στο οπλισμένο σκυρόδεμα ειχες βάλει το thread. anyway

 

αυτο που λες οτι επιβάλλεται μπορεις να με παραπεμψεις εκει που σε παρεπεμψε ο υπαλληλος, γιατι αν εχω τοιχο 3μ παχος εγω θεωρω οτι 4-5 ορόφους τους σηκώνω χωρίς ενίσχυση

 

edit: έχει ακουσει κανείς συνάδελφος ξανά ενίσχυση με το στανιό? αν ναι παρακαλώ πειτε περισσότερα πότε μπορεί να ισχύει αυτό

 

edit2: αυτό με την ξυλινη σκάλα ειναι το πέτρινο? http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=86121#post86121

 

γιατι εκεί τους συναδέλφους που ασχοληθήκαν με τη σκάλα σου ξέχασες να τους ευχαριστήσεις

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον rigid και περιμένουμε και την προσφορά σου σε επόμενα θέματα εφόσον βλέπω ότι προβληματίζεσαι.

Στο θέμα σου τώρα αρχικώς αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να κάνεις προσθήκη και να ελέγχεις απλά με πεσσούς. Οι προσθήκες ελέγχονται με νέους κανονισμούς.

 

Το υφιστάμενο αν έχει μελέτη (και πρόβλεψη) τότε το αφήνεις ως έχει. Επειδή αυτό είναι αμφίβολο πρέπει να το ελέγξεις με στατική μελέτη. Η ενίσχυση προκύπτει μόνο από μελέτη.

Υποθέτω πως στον έλεγχο σε συμβούλεψαν ότι θα απαιτηθεί ενίσχυση και όχι ότι ντε και καλά πρέπει να κάνεις.. και ότι δεν τα κατάλαβες καλά.

 

Και η δική μου εμπειρία για διώροφο και προσθήκη λέει ενίσχυση πάντως.

Link to comment
Share on other sites

μήπως υπάρχει ήδη ο όροφος για τον οποίο βγαίνει η άδεια προσθήκης? όποτε είμαστε λίγο περιορισμένοι....?

 

λέω τώρα εγώ από δικές μου εμπειρίες....

Link to comment
Share on other sites

Η ξύλινη κλίμακα ήταν σε άλλη περίπτωση και συγνώμη που δεν ευχαρίστησα.

Το υφιστάμενο είναι απο πεσσούς πάχους 0,50μ σε άριστη κατάσταση με κλειδιά.

Εγινε έλεγχος στατικής επάρκειας και όλα ειναι μια χαρά. Μελέτη και πρόβλεψη δεν έχει το υπάρχον, ως προυφιστάμενο του 1955 δεν έχει ούτε οικ. άδεια.

Η υπάλληλος στην πολεοδομία μου είπε οτι θα πρέπει τουλάχιστον να αναφερθεί οτι θα γινει ενίσχυση με ganait στην τεχνική έκθεση και στης παραδοχές για να υπογράψει την στατική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Η υπάλληλος στην πολεοδομία μου είπε οτι θα πρέπει τουλάχιστον να αναφερθεί οτι θα γινει ενίσχυση με ganait στην τεχνική έκθεση και στης παραδοχές για να υπογράψει την στατική μελέτη.

καταρχήν είπαμε gunite. Κατα δευτερο δεν καταλαβαίνω τι ζόρια έχει αυτός στην πολεοδομία. Εσυ δεν εισαι υπεύθυνος για την τήρηση της τεχνης? εσύ δεν υπολογίζεις και αναλαμβάνεις την ευθύνη? αν εσένα οι υπολογισμοί βγάλουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα (λέμε τωρά, δεν ξερω τι θες να φτιάξεις) αυτός τι ζόρια τραβάει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.