Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός Βιοϊατρικής


Αντωνία19

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Φέτος λοιπόν πέρασα στο παραπάνω τμήμα στο παδα (1η επιλογή). Έχω λοιπόν κάποιες απορίες. Τι γνώμη έχετε για αυτή τη σχολή; Γενικά ακούω διάφορα και επειδή ήταν ΤΕΙ ο κόσμος την υποβαθμίζει ( ή μάλλον αυτοί που δεν ξέρουν το κάνουν) . Συμβουλές σχετικά με την σταδιοδρομία μέσα στη σχολή; Με επαγγελματική αποκατάσταση και απολαβές πως είναι; ( Φυσικά σκοπεύω να κάνω και μεταπτυχιακό) Και τι ακριβώς γίνεται με τα επαγγελματικά δικαιώματα; Θα κατοχυρωθούν τελικά; Αν δεν κάνω εγγραφή στο ΤΕΕ τι γινεται; Μου έχουν πει πως την συγκεκριμένη ειδικότητα δεν την επηρεάζει τόσο, εργάζονται κανονικά, ενώ από την άλλη οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν σοβαρό θέμα χωρίς την κατοχύρωση των επαγγελματικων τους δικαιωμάτων. Όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει παρακαλώ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by Αντωνία19
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτή η ειδικότητα είτε έχει είτε δεν έχει κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα δεν την επηρεάζει. 

Στο θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης δύσκολα τα πράγματα στην Ελλάδα κατά την άποψη μου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να κατοχυρώσει το τεε τα δικαιώματα αυτού του μηχανικού(που λογικά θα τον εντάξουν στους ηλεκτρονικούς) διότι θα έχει κρίσιμες υπογραφές γιατί θα αφορούν την υγεία του ανθρώπου .Τώρα για ελλάδα λίγο δύσκολο θα υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός με τους ημμυ τους ηλεκτρονικούς και τους μηχανολόγους που ασχολούνται με αυτόν τον κλάδο .Τώρα από εκεί και πέρα είναι μία αρκετά ωραία σχολή με ενδιαφέρον πρόγραμμα σπουδών απλά δεν έχει την τόση ευελιξία δηλαδή θα αφοσιωθείς μόνο σε αυτό το κομμάτι σε αντίθεση με έναν ημμυ που έχει πολλές διεξόδους. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 9/26/2023 at 11:06 AM, paulos67 said:

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να κατοχυρώσει το τεε τα δικαιώματα αυτού του μηχανικού(που λογικά θα τον εντάξουν στους ηλεκτρονικούς) διότι θα έχει κρίσιμες υπογραφές γιατί θα αφορούν την υγεία του ανθρώπου .Τώρα για ελλάδα λίγο δύσκολο θα υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός με τους ημμυ τους ηλεκτρονικούς και τους μηχανολόγους που ασχολούνται με αυτόν τον κλάδο .Τώρα από εκεί και πέρα είναι μία αρκετά ωραία σχολή με ενδιαφέρον πρόγραμμα σπουδών απλά δεν έχει την τόση ευελιξία δηλαδή θα αφοσιωθείς μόνο σε αυτό το κομμάτι σε αντίθεση με έναν ημμυ που έχει πολλές διεξόδους. 

Τι θα υπογράψει δηλαδή; Μήπως θα το πάει και στην πολεοδομία; ή μήπως ο μηχανικός βιοατρικής θα έχει τεχνικό γραφείο και θα κάνει φασόν μελέτες ιατρικού εξοπλισμού;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.