Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δασικές Αντιρρήσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σας 

Έχω μια ερώτηση όσον αφορά τις δασικές αντιρρήσεις.

Ξέρω πως η υποβολή δασικών αντιρρήσεων έχει λήξει από πέρσι όπως επίσης έχει αρχίσει ήδη η κύρωση των δασικών χαρτών.

Σε περίπτωση που κάποιος του οποίου το γεωτεμάχιο είναι χαρακτηρισμένο δασικό και μετά τη τελευταία κύρωση.

1. Τι συνέπειες αντιμετωπίζει που μετά από όλη αυτή τη διαδικασία που είχε και πολλές παρατάσεις δεν έχει κάνει ακόμα κάποια υποβολή αντίρρησης;

2. Μπορεί να κάνει από εδώ και έπειτα κάποια κίνηση αποχαρακτηρισμού;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όλο λένε πως θα ανοίξουν πάλι οι αντιρρήσεις, αλλά ακόμα περιμένουμε...

Αν εμπίπτει στις περιοχές του αρθ. 62 του ν.998/79 και έχει συμβόλαιο πριν το 2001, τότε μπορεί να δοθεί λύσει με την οριστικοποίηση του κτηματολογίου ή με τα συμβούλια ιδιοκτησίας δασών (ώστε να το αναγνωρίσει ως ιδιωτικό).

Εάν όχι, τότε δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα για να αλλάξει τον χαρακτήρα του (και επομένως να το μεταβιβάσει). Υπάρχουν κάποιες παραχωρήσεις χρήσης για αγροτική εκμετάλλευση, αλλά δεν μου έχει τύχει να το ψάξω περισσότερο.

Η μόνη λύση είναι να πάει δικαστικά για αναγνώριση κυριότητας έναντι του Δημοσίου, ώστε να αναγνωριστεί ως ιδιωτική έκταση (όχι να αλλάξει τον χαρακτήρα σε αγροτικό). Αυτό προϋποθέτει να έχει τίτλους από το 1947 (νομίζω) και σίγουρα θα πάρει αρκετά χρόνια η υπόθεση (και αν την κερδίσει).

Αν βέβαια έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια μέχρι το 2011, τότε μπορεί να ζητήσει να καθαρίσει το όριο αρτιότητας της άδειας..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.