Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διορισμός στο δημόσιο και επιλογή ασφάλισης


pe86

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Είμαι ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ απ’ το 2008, με κλειστά βιβλία απ’ το 2015, λόγω του ότι εργάστηκα ως μισθωτος (αναπληρωτής) εκπαιδευτικός πληροφορικής.
Αυτές τις μέρες διορίστηκα μόνιμος και κατά την ανάληψη υπηρεσίας, μου δόθηκε η επιλογή ασφάλισης στο δημόσιο (λόγω του ότι είχα ένσημα πριν το 2011)-όμως επειδή δήλωσα την ασφάλιση μου στο ΤΣΜΕΔΕ, μου είπαν πως για να με ασφαλίσουν στο δημόσιο χρειάζεται να προσκομίσω διαγραφή από ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ. Ωστόσο η υπάλληλος της δ/νσης εκπαίδευσης δεν φάνηκε να είναι και βέβαιη, ή τουλάχιστον να έχει σαφή γνώση του νόμου, ενώ και στο τοπικό περιφερειακό υποκατάστημα εφκα (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) της πόλης μου που απευθύνθηκα, δεν φάνηκε να γνωρίζουν σχετικά οι υπάλληλοι, μου είπαν μόνο πως εφόσον έχω κάνει διακοπή εργασιών δεν έχω να κάνω πια με το ΤΣΜΕΔΕ!

Να διευκρινήσω πως προσωπικά θεωρώ καλύτερη επιλογή την συνταξιοδοτική ασφάλιση στο Δημόσιο λόγω κάποιων ευνοϊκών ρυθμίσεων που ακόμα παρέχει (εφάπαξ, πλασματικά έτη, σύνταξη με ανήλικα τέκνα κλπ.) Απ’ την άλλη, φοβάμαι μήπως βγω ζημιωμένος αν μπλέξω με διαδοχική ασφάλιση κλπ.

Για όλα τα παραπάνω θα εκτιμούσα πολύ τα φώτα και τη βοήθεια όποιου γνωρίζει σχετικά:

Η επιλογή ασφάλισης δημοσίου σε σχέση με του τσμεδε είναι προτιμότερη για έναν εκπαιδευτικό πληροφορικής;
Κι αν τελικά αποφασίσω δημόσιο, θα πρέπει να προσκομίσω πρώτα διαγραφή ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ στη δ/νση εκπαίδευσης που διορίστηκα; Σε μια τέτοια περίπτωση, και με την πράξη ανάληψης και ορκωμοσίας στο χέρι, θα γινόταν άμεσα η σχετική διαγραφή, ή θα με ταλαιπωρούσαν; (ταλαιπωρήθηκα ήδη περίπου 5 χρόνια για να γίνει διαγραφή των οφειλών που έτρεχαν μετά το 2017)

Απ’ τη δ/νση εκπαίδευσης μου είπαν να αποφασίσω σχετικά ως τέλος του μήνα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάμε βήμα βήμα

Για να ασφαλιστείς στο δημόσιο πρέπει να έχεις ένσημα στο δημόσιο πριν το 2011 όχι οποιαδήποτε ένσημα πριν το 2011.

Μετά το 2017 συνεχίζεις να ασφαλίζεις ιδιότητα μηχανικού (το 2017 σταμάτησε η υποχρεωτική ασφάλιση ιδιότητας των μελών του ΤΕΕ); Δηλαδή συνεχίζουν σου έρχονται εισφορές χωρίς να έχεις έναρξη; Απ'ότι καταλαβαίνω, μάλλον δεν ασφαλίζεις ιδιότητα καθώς διέγραψες οφειλές μετά το 2017.

Εφόσον όντως δεν ασφαλίζεις ιδιότητα και δεν είσαι ούτε ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός και ούτε μισθωτός μηχανικός, δεν είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.

Σε γενικές γραμμές έχει αλλάξει το ασφαλιστικό και πλέον υπάρχει ΕΦΚΑ μισθωτών και ΕΦΚΑ μη μισθωτών, το πρώην ΤΣΜΕΔΕ στην ουσία μεταφέρθηκε στον ΕΦΚΑ μη μισθωτών. Εγώ πχ ως μισθωτός μηχανικός πλέον με εξυπηρετεί το ΕΦΚΑ μισθωτών (πρώην ΙΚΑ). Σε ΕΦΚΑ μη μισθωτών (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) πηγαίνω  μόνο όταν χρειάζομαι κάτι το οποίο να αφορά την περίοδο έως 31.12.2016 και περίόδους μετά την 01.01.2017 όπου υπήρξα ελεύθερος επαγγελματίας.

EDIT: Το ΤΕΕ δεν εμπλέκεται σε κάτι, είναι επιμελητήριο. 

Edited by mecheng_
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mecheng_ said:

Πάμε βήμα βήμα

Για να ασφαλιστείς στο δημόσιο πρέπει να έχεις ένσημα στο δημόσιο πριν το 2011 όχι οποιαδήποτε ένσημα πριν το 2011.

Μετά το 2017 συνεχίζεις να ασφαλίζεις ιδιότητα μηχανικού (το 2017 σταμάτησε η υποχρεωτική ασφάλιση ιδιότητας των μελών του ΤΕΕ); Δηλαδή συνεχίζουν σου έρχονται εισφορές χωρίς να έχεις έναρξη; Απ'ότι καταλαβαίνω, μάλλον δεν ασφαλίζεις ιδιότητα καθώς διέγραψες οφειλές μετά το 2017.

Εφόσον όντως δεν ασφαλίζεις ιδιότητα και δεν είσαι ούτε ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός και ούτε μισθωτός μηχανικός, δεν είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.

Σε γενικές γραμμές έχει αλλάξει το ασφαλιστικό και πλέον υπάρχει ΕΦΚΑ μισθωτών και ΕΦΚΑ μη μισθωτών, το πρώην ΤΣΜΕΔΕ στην ουσία μεταφέρθηκε στον ΕΦΚΑ μη μισθωτών. Εγώ πχ ως μισθωτός μηχανικός πλέον με εξυπηρετεί το ΕΦΚΑ μισθωτών (πρώην ΙΚΑ). Σε ΕΦΚΑ μη μισθωτών (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) πηγαίνω  μόνο όταν χρειάζομαι κάτι το οποίο να αφορά την περίοδο έως 31.12.2016 και περίόδους μετά την 01.01.2017 όπου υπήρξα ελεύθερος επαγγελματίας.

EDIT: Το ΤΕΕ δεν εμπλέκεται σε κάτι, είναι επιμελητήριο. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, δυο ερωτήσεις μόνο: 

Πιστεύετε πως συμφέρει περισσότερο η αλλαγή ασφάλισης σε δημόσιο ή η συνέχιση με εκείνη του μισθωτού μηχανικού ΕΦΚΑ; (μισθωτός μηχανικός ασφαλιζόμουν ως τώρα σαν αναπληρωτης καθηγητής πληροφορικής).
Κι αν επιλέξω τελικά ασφάλιση δημοσίου, χρειάζεται όντως η διαγραφή απ’ το ΤΣΜΕΔΕ ακόμα και τώρα που υπάρχει μόνο ο ενιαίος ΕΦΚΑ για μισθωτούς;

Να σημειώσω πως πέρα από κλειστά βιβλία, δεν ασφαλίζω ούτε ιδιότητα μηχανικού, καθώς διέγραψα αναδρομικά τις εισφορές που έτρεχαν μετά το 2017.  
Σε κάθε περίπτωση, ποια είναι η διαδικασία διαγραφής (πλέον) απ’ το ΤΣΜΕΔΕ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, pe86 said:

Πιστεύετε πως συμφέρει περισσότερο η αλλαγή ασφάλισης σε δημόσιο ή η συνέχιση με εκείνη του μισθωτού μηχανικού ΕΦΚΑ; (μισθωτός μηχανικός ασφαλιζόμουν ως τώρα σαν αναπληρωτης καθηγητής πληροφορικής).

Δεν γνωρίζω ποια η διαφορά της ασφάλισης του δημοσίου ενάντι του μισθωτού μηανικού.

52 minutes ago, pe86 said:

Κι αν επιλέξω τελικά ασφάλιση δημοσίου, χρειάζεται όντως η διαγραφή απ’ το ΤΣΜΕΔΕ ακόμα και τώρα που υπάρχει μόνο ο ενιαίος ΕΦΚΑ για μισθωτούς;

Δεν νομίζω, χωρίς να είμαι βέβαιος. Οι υπόλοιποι συνάδλεφοι σου που ασφαλίζονταν στο πρώην ΙΚΑ και θα επιλέξουν δημόσιο θα πρέπει να διαγραφούν από το ΙΚΑ; Αν όχι, τότε μάλλον ούτε εσύ δεν πρέπει να κάνεις κάποια ενέργεια καθώς δεν ασφαλίζεις και ιδιότητα ώστε να συνεχίζει να "τρέχει" η ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ.

Επίσης να ξανατονίσω δικαιωμα για ασφάλιση στο δημόσιο έχεις μόνο αν έχεις ένσημα δημοσίου προ του 2011. Το λέω για να μην ψάχνεσαι άδικα αν δεν έχεις ένσημα δημοσίου προ του 2011

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, mecheng_ said:

Δεν γνωρίζω ποια η διαφορά της ασφάλισης του δημοσίου ενάντι του μισθωτού μηανικού.

Δεν νομίζω, χωρίς να είμαι βέβαιος. Οι υπόλοιποι συνάδλεφοι σου που ασφαλίζονταν στο πρώην ΙΚΑ και θα επιλέξουν δημόσιο θα πρέπει να διαγραφούν από το ΙΚΑ; Αν όχι, τότε μάλλον ούτε εσύ δεν πρέπει να κάνεις κάποια ενέργεια καθώς δεν ασφαλίζεις και ιδιότητα ώστε να συνεχίζει να "τρέχει" η ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ.

Επίσης να ξανατονίσω δικαιωμα για ασφάλιση στο δημόσιο έχεις μόνο αν έχεις ένσημα δημοσίου προ του 2011. Το λέω για να μην ψάχνεσαι άδικα αν δεν έχεις ένσημα δημοσίου προ του 2011

Επικοινώνησα με τη δ/νση εισφορών στην Αθήνα και μου είπαν ότι έχει γίνει διαγραφή μου απ’ το ΤΣΜΕΔΕ από 1/1/2017, φαντάζομαι πως έγινε αυτόματα όταν ζήτησα αναδρομική διαγραφή των εισφορών που έτρεχαν μετά την 31/12/16. Κι ότι μπορώ να πάρω βεβαίωση διαγραφής απ’ τον τοπικό εφκα.

Για μισθωτούς μου είπαν ότι δεν υπάρχει πλέον ΤΣΜΕΔΕ αλλά μόνο ΕΦΚΑ είτε ως πρώην ΙΚΑ (που εκεί μπαίνει ο κωδικός του μηχανικού) είτε ως πρώην Δημόσιο (κι αυτό για όποιον έχει ένσημα δημοσίου πριν το 2011) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.