Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκλησάκι αυθαίρετο


Erini

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ξεκινήσει ένα εκκλησάκι αυθαίρετο σε ένα νησί στο εξωχικο μέσα δίπλα από το σπίτι μου το έχω ηλεκροδοτησει από το σπίτι μου, το κάνω γιατί συνέβη ένα θαύμα και το κάνω για την χάρη του αγίου που είναι προστάτης μου, είναι σε μέγεθος 13 με 14τ.μ είναι ιδιωτικής χρήσης δηλαδή θέλω απλώς κάθε χρόνο στην εορτή του να έρχεται οποίος θέλει να γίνεται η γιορτή, το θέμα είναι να το περάσω σαν βοηθητικό χώρο? να περιμένω τις νομιμοποίησεις? η να προσπαθήσω να βγάλω αδεια για εκκλησία? μου είπε ο μηχανικός μην ενημερωθεί η μητροπολη και έχει δικαιώματα καλύτερα να το περνάγαμε σαν βοηθητικό χώρο εγώ από τι έψαξα συγκεκριμένα τετράγωνικα και για λατρεία της οικογένειας δεν μπορεί να στο πάρει δεν ξέρω τι να κάνω γιατί στην συγκεκριμένη μητροπολη του νησιού ζητάνε αδεια οικοδομική για να στο λειτουργήσουν ενώ σε άλλες μητροπόλεως που ρώτησα δεν τους ένοιαζε αν έχω άδεια και κάτι άλλο που έμαθα στην μητροπολη του νησιού μου είναι πως αν το έχεις αυθαίρετο το δίνεις στην εκκλησία και το λειτουργούν κανονικά και δεν έχεις κανένα πρόβλημα μου είπαν κανονίζουν αυτοί, αν όμως το θέλεις ιδιωτικό να έχεις μόνο εσύ σαν ιδιοκτήτης δικαίωματα σου ζητάνε αδεια ΌΠΟΤΕ Καταλάβατε Το σπίτι μου είναι 60τ.μ το οικόπεδο είναι 7 στρεμματα αλλά εγώ το έκανα δίπλα από το σπίτι μου και κάτι ο άλλο ο μηχανικός δεν καταλαβαίνει ότι αν δεν έχει άδεια για εκκλησάκι δεν έρχονται να μου κάνουν θυρανοιξια εφόσον το κάνω ιδιωτικό, αν ήμουν σε άλλη μητροπολη που δεν τους νοιάζει θα το πέρναγα ως βοηθητικό χώρο και θα ερχόντουσαν να κάνουν τα θυρανοιξια κανονικά και όλα καλά αλλά στην συγκεκριμένη επειδή τα θέλουν τα εκκλησακια όλα δικά τους το πάνε έτσι και τους κακοφάνηκε μόλις τους είπαμε ιδιωτικό γιατί ξέρουν ότι έχουμε μελετήσει το νόμο και δεν μπορούσαν να μας πιάσουν κορόιδο οπότε μας είπαν ναι βεβαίως αφού ρώτησαν τα τετραγωνικά ελάτε λέει με την άδεια και την ταυτότητα δηλαδή για να καταλάβετε το θέμα από την μία θέλω να καλυφτω πολεοδομικα και από την άλλη δεν ξέρω τι να κάνω για να δώσει το το οκ η μητροπολη χωρίς όμως να της το παραχώρησω φυσικά. 😏

Edited by Erini
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Erini said:

...έχω ξεκινήσει ένα εκκλησάκι αυθαίρετο σε ένα νησί στο εξωχικο μέσα δίπλα από το σπίτι μου το έχω ηλεκροδοτησει από το σπίτι μου,....

με βάση και άλλα ερωτήματα που έχεις αναρτήσει στο Φόρουμ έχω την αίσθηση ότι έχεις μια θετική προδιάθεση και έξη σε αυθαίρετες κατασκευές....

Συνοπτικά τώρα κατασκεύασες χωρίς οικοδομική άδεια ένα δόμημα 13 ή 15τμ, με χαρακτηριστικά χώρου κυρίας χρήσης.

Τώρα αν μέσα βάλεις καναπέδες ή τραπέζια ή πίνακες του Πικασό ή Εκκλησιαστικές εικόνες ή άλλο, πολεοδομικά είναι αδιάφορο. Η αυθαιρεσία υπάρχει και έγινε.

ΚΑΙ ο δορυφόρος που περνάει κάθε μέρα από πάνω το έχει φωτογραφίσει.

Είναι θέμα χρόνου πότε θα σου έρθει το πρόστιμο το οποίο θα είναι και τσουχτερό. Ακόμα και να το γκρεμίσεις πάλι οφείλεις πρόστιμο που το έκανες.

 

Για εκκλησιαστικά θέματα και ερωτήσεις μιλάς με τον παπά της ενορίας σου.

Το θέμα έχει εξαντληθεί και κλειδώνει.

Edited by Didonis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.