Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαμηλά κτίρια - Διάγραμμα κάλυψης - ιδεατό στερεό


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Βγάζω οικοδομική άδεια για διώροφη κατοικία σε γωνιακό οικόπεδο και την έχω εντάξει στο άρθρο 24 για χαμηλά κτίρια. Στο διάγραμμα κάλυψης πώς ακριβώς φτιάχνω το ιδεατό στερεό? Μου φαίνεται λογικό ότι βάζω τα 10.00m μέγιστο ύψος και φτιάχνω ένα ιδεατό στερεό για την περίπτωση των χαμηλών κτιρίων, σωστά?

Ή βάζω το ιδεατό στερεό για το οικόπεδο κανονικά και μετά υποδεικνύω το ύψος 8.50μ + 1.50μ στέγη που ισχύει στην περίπτωσή μου?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Δες ΄το παρακάτω και θα απαντήσεις μόνος σου το ερώτημα που θέτεις.

5.  Το κτίριο πλην εξωστών με τα κιγκλιδώματα και τα στηθαία ασφαλείας, αρχιτεκτονικών προεξοχών και αρχιτεκτονικών 
στοιχείων,  ογκοπλαστικών  προεξοχών  και  διακοσμητικών  στοιχείων,  κινητών  συστημάτων  σκίασης  και  κινητών 
προστεγασμάτων, που μπορεί να κατασκευαστεί στο οικόπεδο οφείλει να εγγράφεται στο ιδεατό στερεό, που καθορίζεται: 
α)  στα πρόσωπα του οικοπέδου, από την κατακόρυφη επιφάνεια που περνά από την οικοδομική γραμμή και της οποίας 
τα ανώτατα σημεία βρίσκονται σε ύψος 1,5.Π που δεν μπορεί να είναι μικρότερο των 7,5 μ.,
από τα αντίστοιχα σημεία 
του κρασπέδου του πεζοδρομίου, 
β)  από  κεκλιμένη  επιφάνεια  που  περνά  από  τα  ανώτατα  σημεία  της  κατακόρυφης  επιφάνειας  που  ορίζεται  στην 
προηγούμενη παράγραφο και σχηματίζει με αυτήν οξεία γωνία εφαπτομένης 1:1.5, 

γ)  στις υπόλοιπες πλευρές του οικοπέδου από κατακόρυφες επιφάνειες που περνούν από τα όρια του οικοπέδου ή από τα όρια των αποστάσεων που επιβάλλονται. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.