Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενασχόληση με την Αυτοκινητοβιομηχανία με 2ο πτυχίο


Recommended Posts

Καλήσπερα στους αγαπητούς και τiς αγαπητές μηχανικούς του φόρουμ.

Μπαίνω στο δεύτερο έτος μιας αρκετά θεωρητικής σχολής στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας με την παραδοχή οτι αν δεν είχε τα μαθήματα που έχει οχί μονο δεν θα την επέλεγα αλλά θα άλλαζα και πεδίο. Συγκέντρωσα 11.040 μόρια στο 1ο πεδίο ανθρωπιστικών σπουδών χάνοντας την αντιστοιχή σχολή στο ΑΠΘ,το ποιό πιθανόν είναι να τελείωσω την σχολή και μετά να δουλέψω μέχρι τα 24 μου ως copywriter δουλεία που δεν μπορώ να με φανταστώ να κάνω μέχρι τα 60 μου. Μου αρέσουν οι υπολογιστές, η ηλεκτρονική και το automotive engineering και φυσικά μπορώ και να τα συνδυάσω όλα αυτά. Πολύ παλιά με ενδιέφερε να συνεχίσω την δουλεία του Πατέρα μου που είναι Μηχανικός Αυτοκινήτων άλλα τώρα το έβγαλα απο το μυαλό μου για προσωπικούς λόγους (Μην ανυσηχείτε δεν τσακώθηκα με τον πατέρα μου 😅, άλλοι είναι οι λόγοι), όποτε πάμε σε κάτι ποιό επιστημονικό. 

 

Μπορεί (καλύπτοντας πρώτα τα κενά μου) να ξαναδώσω απο το 2ο πεδίο και άν γράψω καλά να περάσω στις σχολές που με ενδιαφέρουν (ΗΜΜΥ, ΧΜ, ΜΜ, Πληροφορική). Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος πως ακριβώς μπορώ να ασχοληθώ απο καθέ μια σχολή, απο οτί έχω καταλάβει:

 

 

Οι Πληροφορικοί και οι ΗΜΜΥ αλληλεπικαλύπτονται στο θέμα της V2V επικοινωνίας, ενώ οι ΗΜΜΥ και οι Μηχανολόγοι σε αυτά των ηλεκτρικών κινητήρων και συστημάτων ενεργιτικής ασφάλειας (ABS). Απο κει και πέρα:

 

ΗΜΜΥ και Πληροφορικοί --> Αυτοματοποιημένη οδήγηση, Infotament Systems

 

Μηχανολόγοι --> Συστήματα μετάδοσης 

 

Χημικοί Μηχανικοι --> Υλικά για την κατασκευή οχημάτων, σχεδιασμός κυψελών για υδρογοκίνητα αυτοκίνητα (Σε συνεργασία με τους Μηχανολόγους (;))

 

Οποιαδήποτε απάντηση δεκτή.

 

Edited by Elis S. Chesbrough
Ορθογραφικό λάθος.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν θέλεις να ασχοληθείς με την αυτοκινητοβιομηχανία πρέπει να μεταναστεύσεις.

Αν είνai να μεταναστεύσεις πηγαίνεις κατευθείαν να σπουδάσεις έξω σε κάποιο τμήμα είτε automotive engineering, ή μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος μηχανικός αναλόγως τα ενδιαφέροντα σου.

Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ και είσαι τόσο σίγουρος παρατάς από τώρα την σχολή σου (εφόσον δεν σε ενδιαφέρει) και ξεκινάς από τώρα σπουδές έξω. 

Είναι κρίμα να χάνεις χρόνο σε μια σχολή που δεν σε ενδιαφέρει ενώ ξέρεις τι ακριβώς θέλεις να σπουδάσεις.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, mecheng_ said:

Αν θέλεις να ασχοληθείς με την αυτοκινητοβιομηχανία πρέπει να μεταναστεύσεις.

Αν είνai να μεταναστεύσεις πηγαίνεις κατευθείαν να σπουδάσεις έξω σε κάποιο τμήμα είτε automotive engineering, ή μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος μηχανικός αναλόγως τα ενδιαφέροντα σου.

Eίμαι αρχάριος στα αγγλικά, και δεν ξερώ αν θα μπορώ να ανταπεξέλθω με ειδικές ορολογίες στα αγγλικά, πόσο μάλλον όταν δεν μπορώ να τις καταλάβω στα ελληνικά.

7 ώρες πριν, mecheng_ said:

Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ και είσαι τόσο σίγουρος παρατάς από τώρα την σχολή σου (εφόσον δεν σε ενδιαφέρει) και ξεκινάς από τώρα σπουδές έξω. 

Είναι κρίμα να χάνεις χρόνο σε μια σχολή που δεν σε ενδιαφέρει ενώ ξέρεις τι ακριβώς θέλεις να σπουδάσεις.

 

Εγώ πιστεύω οτι ο κόσμος θα εκτιμίσει κάποιον με δύο πτυχία.

Edited by Elis S. Chesbrough
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Elis S. Chesbrough said:

Eίμαι αρχάριος στα αγγλικά, και δεν ξερώ αν θα μπορώ να ανταπεξέλθω με ειδικές ορολογίες στα αγγλικά, πόσο μάλλον όταν δεν μπορώ να τις καταλάβω στα ελληνικά.

Και με τα αγγλικά δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο. Η Μέκκα της αυτοκινητοβιομηανίας στην Ευρώπη είναι η Γερμανία γι'αυτό και τα γερμανικά ειναι απαραίτητα αν θα θέλεις να απασχοληθείς σε αυτόν τον τομέα και σε αυτήν την χώρα. Και ρεαλιστικά οι πιθανότητες με ελληνικό πτυχίο να μπεις σε ξενη αυτοκινητοβιομηχανία είναι ελάχιστες έως ανύπαρκτες (όχι επειδή δεν θα έχεις τις κατάλληλες γνώσεις).

 

Quote

Εγώ πιστεύω οτι ο κόσμος θα εκτιμίσει κάποιον με δύο πτυχία.

Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις, η πραγματικότητα είναι διαφορετική

 

Αποφάσισε πρώτα απ'όλα τι θέλεις

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.