Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε γυμναστήριο (Ο.Α. του 1980)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Πρόκειται για διώροφη οικοδομή με έντυπη Ο.Α. του 1980. Στο ισόγειο της οικοδομής όπου στην άδεια ήταν κατάστημα, θέλουμε να γίνει γυμναστήριο και μικρό αναψυκτήριο (μεικτή χρήση). Έχω ωφέλιμη επιφάνεια γυμναστηρίου 142τ.μ. / 5 = 28 άτομα θεωρητικός πληθυσμός (άρα, δεν παω σε χωρο συναθρ. κοινου) Όσον αφορά τα ΗΜ χρειάζεται μόνο νέα μελέτη Ύδρευσης/Αποχέτευσης διότι η άδεια είναι προ του '88 και όσον αφορά το αναψυκτήριο πρέπει να πάρουμε εγκρίσεις από Υγειονομικό κλπ. Επίσης, θα πρέπει να βγει μία ΕΕΔΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις κλπ. Ως εδώ καλά. Το ερώτημα είναι: Με την ΕΕΔΜΚ μπορώ να κάνω αλλαγή χρήσης σύμφωνα με την παρ. ιζ Εσωτερικές διαρρυθμίσεις - εργασίες αλλαγής χρήσης , και να είμαστε καλυμμένοι πολεοδομικά, κτιριοδομικά κλπ; Διότι  :

 

α) από τις εργασίες διαρρύθμισης δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου

β) από τη νέα χρήση δεν μεταβάλλονται προς το δυσμενέστερο τα φορτία και η κατηγορία σεισμικής σπουδαιότητας σύμφωνα με τον Ελληνικό Αντισεισμικό Κανονισμό (Ε.Α.Κ.), Επίσης θα πρέπει να καλύπτεται και η απαίτηση επιπλέον θέσεων στάθμευσης σε περίπτωση που η αλλαγή χρήσης γίνεται προς την δυσμενέστερη κατηγορία π.χ. από κατοικία σε γραφεία

γ) δεν ξεπερνά ο προϋπολογισμός των απαιτούμενων εργασιών το ποσό των 25.000 ευρώ

δ) εξασφαλίζονται ή εξαγοράζονται οι απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης σε περίπτωση αλλαγής χρήσης προς το δυσμενέστερο π.χ. από κατοικία σε γραφεία.

Με άλλα λόγια, το Ισόγειο στην άδεια ήταν κατάστημα, συντελεστής Σ2 Συνήθη κτήρια και τώρα το γυμναστήριο σε ποιά κατηγόρια πάει ώστε να μην αλλάζει η κατηγορία σπουδαιότητας και να με καλύπτει η ΕΕΔΚΜ ;

Eυχαριστώ για το χρόνο σας.

 

H ίδια δημοσίευση σε διαφορετικά θέματα και ενότητες του φόρουμ δεν επιτρέπεται. Παραμένει σε ισχύ μόνο η παρούσα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

@eva1234 η κατηγορία σπουδαιότητας παραμένει η ίδια, όπως και η τιμή του κινητού φορτίου σχεδιασμού.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Ανάχαρσης said:

@eva1234 η κατηγορία σπουδαιότητας παραμένει η ίδια, όπως και η τιμή του κινητού φορτίου σχεδιασμού.

Καλησπέρα. 

Από όσο γνωρίζω κι εγώ, από κατάστημα σε γυμναστήριο παραμένουμε Συντελεστής Σ2, άρα είμαστε στην ίδια κατηγορία. Από την ΥΔΟΜ όμως μου είπαν πως πρέπει να κάνω αλλαγή χρήσης. Και από την περιφέρεια επίσης μου είπαν πως πρέπει να κάνω αλλαγή χρήσης διότι πηγαίνω στο χώρο συνάθροισης κοινού. Ποια η γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να διαβάσουν τους κανονισμούς.
Για την κατηγορία σπουδαιότητας:
Τροποποίηση της απόφασης έγκρισης του «Ελληνικού Αντισεισμικού Κανονισμού – ΕΑΚ-2000» (Υ.Α. Δ17α/10/44/ΦΝ 275/2010, ΦΕΚ 270Β'/16.3.2010).
Ο πίνακας των συντελεστών σπουδαιότητας βρίσκεται στη δεύτερη σελίδα.
Εκεί φαίνεται ότι στην κατηγορία Σ2 ανήκουν, μεταξύ άλλων, τα καταστήματα και τα ινστιτούτα γυμναστικής.
Από τον Κτιριοδομικό προκύπτει ότι δεν είναι χώρος συνάθροισης κοινού (εάν ο πληθυσμός είναι κάτω των πενήντα ατόμων).
Σχετικά με τις θέσεις στάθμευσης, η χρήση «κατάστημα» είναι δυσμενέστερη της χρήσης «γυμναστήριο».

Edited by Ανάχαρσης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, Ανάχαρσης said:

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να διαβάσουν τους κανονισμούς.
Για την κατηγορία σπουδαιότητας:
Τροποποίηση της απόφασης έγκρισης του «Ελληνικού Αντισεισμικού Κανονισμού – ΕΑΚ-2000» (Υ.Α. Δ17α/10/44/ΦΝ 275/2010, ΦΕΚ 270Β'/16.3.2010).
Ο πίνακας των συντελεστών σπουδαιότητας βρίσκεται στη δεύτερη σελίδα.
Εκεί φαίνεται ότι στην κατηγορία Σ2 ανήκουν, μεταξύ άλλων, τα καταστήματα και τα ινστιτούτα γυμναστικής.
Από τον Κτιριοδομικό προκύπτει ότι δεν είναι χώρος συνάθροισης κοινού (εάν ο πληθυσμός είναι κάτω των πενήντα ατόμων).
Σχετικά με τις θέσεις στάθμευσης, η χρήση «κατάστημα» είναι δυσμενέστερη της χρήσης «γυμναστήριο».

Ο όρος ινστιτούτο γυμναστικής δεν ορίζεται πουθενά αλλού, ούτε έχει καταστεί σαφές τι επιτρέπεται και τι όχι. Έχει γίνει θέμα προς συζήτηση ξανά σε παλιά ανάρτηση. Σε κάθε περίπτωση, για να είμαστε κατοχυρωμένοι, θα ήταν μία λύση να γίνει αλλαγή χρήσης με ΕΕΔΜΚ, να πάμε στην κατηγορία ΧΣΚ (εφόσον το ζητάει η περιφέρεια) και δεδομένου ότι έχουμε θεωρητικό πληθυσμό 32 άτομα, με ευθύνη μηχανικού να πούμε ότι μας καλύπτει η προγενέστερη πράξη. Θα ήταν μία προσέγγιση θεωρείς αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτήτως των όρων «ινστιτούτο γυμναστικής» ή «γυμναστήριο», αφού ο πληθυσμός είναι κάτω από πενήντα άτομα πώς είναι δυνατόν να χαρακτηριστεί χώρος συνάθροισης κοινού;
Ο ορισμός στον Κτιριοδομικό είναι σαφέστατος και γνωστός σε όλους.

Edited by Ανάχαρσης
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Ανάχαρσης said:

Ανεξαρτήτως των όρων «ινστιτούτο γυμναστικής» ή «γυμναστήριο», αφού ο πληθυσμός είναι κάτω από πενήντα άτομα πώς είναι δυνατόν να χαρακτηριστεί χώρος συνάθροισης κοινού;
Ο ορισμός στον Κτιριοδομικό είναι σαφέστατος και γνωστός σε όλους.

Εγώ συμφωνώ. 'Αρα, εσένα η γνώμη σου είναι πως δεν χρειάζεται καν αλλαγή χρήσης, ή χρειάζεται με ΕΕΔΜΚ από κατάστημα σε γυμναστήριο και απλά παραμένω συντελεστή Σ2; Συνεπώς, με καλύπτει. Πάντως από την περιφέρεια επιμένουν πως αφού το ονομάζω γυμναστήριο αυτόματα είναι ΧΣΚ. Εσένα, σου έχει τύχει αντίστοιχη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Η «συνάθροιση κοινού» δεν είναι χρήση αλλά κατηγορία.
Όταν γίνεται αλλαγή χρήσης δεν αρκεί η κατηγορία (π.χ. από εμπόριο σε εκπαίδευση).
Αναφέρουμε συγκεκριμένα τη χρήση (στη συγκεκριμένη περίπτωση: γυμναστήριο). 
Αφού έτσι κι αλλιώς θα εκδοθεί ΕΕΔΜΚ για αλλαγή διαρρυθμίσεων, θα συμπεριλάβεις και την αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε γυμναστήριο.
Στην τεχνική σου έκθεση θα τεκμηριώσεις, με αναφορά στις κατάλληλες νομοθετικές διατάξεις, ότι δεν αλλάζουν ούτε τα φορτία ούτε ο συντελεστής σπουδαιότητας.
Από κει και πέρα, όποιος θέλει να σου κάνει παρατήρηση να την κάνει γραπτώς.
Ο ισχυρισμός τους είναι εντελώς λανθασμένος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, Ανάχαρσης said:

Η «συνάθροιση κοινού» δεν είναι χρήση αλλά κατηγορία.
Όταν γίνεται αλλαγή χρήσης δεν αρκεί η κατηγορία (π.χ. από εμπόριο σε εκπαίδευση).
Αναφέρουμε συγκεκριμένα τη χρήση (στη συγκεκριμένη περίπτωση: γυμναστήριο). 
Αφού έτσι κι αλλιώς θα εκδοθεί ΕΕΔΜΚ για αλλαγή διαρρυθμίσεων, θα συμπεριλάβεις και την αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε γυμναστήριο.
Στην τεχνική σου έκθεση θα τεκμηριώσεις, με αναφορά στις κατάλληλες νομοθετικές διατάξεις, ότι δεν αλλάζουν ούτε τα φορτία ούτε ο συντελεστής σπουδαιότητας.
Από κει και πέρα, όποιος θέλει να σου κάνει παρατήρηση να την κάνει γραπτώς.
Ο ισχυρισμός τους είναι εντελώς λανθασμένος.

Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη σε όλα. Απλώς, σε κάθε περίπτωση εγώ δεν πρέπει να αναφέρω πουθενά τον όρο "χώρος συνάθροισης κοινού" εφόσον έχω ούτος ή αλλιώς Θ.Π. < 50 ατόμων. Θα αναφέρω τις σωστές κατηγορίες και χρήσεις και κάνω την αλλαγή μέσω της ΕΕΜΔΚ. Με μία αναλυτική τεχνική έκθεση είμαι πλήρως κατοχυρωμένη. Συμφωνείς;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό θα κάνεις. Κατηγορίες χρήσεων δεν χρειάζονται.
Η αλλαγή είναι από χρήση «κατάστημα» σε χρήση «γυμναστήριο».

Edited by Ανάχαρσης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.