Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υδραυλικός διαχωριστής ή δοχείο αδρανείας σε αντλία


agathos

Recommended Posts

Καλησπέρα από ότι  κατάλαβα από όσα διάβασα σε περίπτωση αντλίας θερμότητας σε μεζονέτα με τρεις αυτονομίες με κυκλοφορητές πρέπει να γίνει πρωτεύων -δευτερεύον κύκλωμα. Αυτό είναι προτιμότερο να γίνει με υδραυλικό διαχωριστή ή με ένα μικρό (πχ 40lt) δοχείο αδρανείας; Ποιο θεωρείται πιο αξιόπιστο και επιβαρύνει λιγότερο την απόδοση  αντλίας; Υπάρχει άλλος τρόπος χωρίς αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή το θέμα των αντλιών θερμότητας είναι πολύ ευαίσθητο, καλό είναι να γίνεται πάντα μελέτη από μηχανολόγο. Ερωτήματα όπως : "α) Θέλει πρωτεύων - δευτερεύων κύκλωμα; β) Θέλει δοχείο αδρανείας ή υδραυλικό διαχωριστή; γ) Μήπως θέλει απλά ένα μικρό δοχείο στην επιστροφή και είναι ΟΚ; δ) τα σώματα θα αποδίδουν επαρκώς ή όχι; ε) Μήπως τα υφιστάμενα κυκλώματα μονοσωληνίου δεν έχουν περιθώριο να δεχτούν αντλία θερμότητας;..." μπορούν να απαντηθούν μόνο με μία μελέτη.

Πάντως, για να σου δώσω μια απάντηση αποκλειστικά και μόνο στο θέμα υδραυλικού διαχωριστή ή δοχείου αδρανείας, εγώ αυτό που εφαρμόζω είναι ότι αν ο όγκος του νερού στην εγκατάσταση είναι ικανοποιητικός, τότε δεν χρειάζεται το δοχείο, αλλά ο υδραυλικός διαχωριστής είναι υπεραρκετός.

Και για το θέμα αν θέλει πρωτεύων - δευτερεύων κύκλωμα, εκείνο που λαμβάνω εγώ υπόψη μου είναι αν η ελάχιστη επιτρεπόμενη ταχύτητα που αποδέχεται η Α/Θ χωρίς να βγάζει σφάλμα, είναι κατάλληλη για να τη στείλω στην εγκατάσταση. Αν ναι, δεν χρειάζεται ούτε δοχείο ούτε υδραυλικός διαχωριστής. Αν όχι, χρειάζεται! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, kcher said:

Καλησπέρα, επειδή το θέμα των αντλιών θερμότητας είναι πολύ ευαίσθητο, καλό είναι να γίνεται πάντα μελέτη από μηχανολόγο. Ερωτήματα όπως : "α) Θέλει πρωτεύων - δευτερεύων κύκλωμα; β) Θέλει δοχείο αδρανείας ή υδραυλικό διαχωριστή; γ) Μήπως θέλει απλά ένα μικρό δοχείο στην επιστροφή και είναι ΟΚ; δ) τα σώματα θα αποδίδουν επαρκώς ή όχι; ε) Μήπως τα υφιστάμενα κυκλώματα μονοσωληνίου δεν έχουν περιθώριο να δεχτούν αντλία θερμότητας;..." μπορούν να απαντηθούν μόνο με μία μελέτη.

Πάντως, για να σου δώσω μια απάντηση αποκλειστικά και μόνο στο θέμα υδραυλικού διαχωριστή ή δοχείου αδρανείας, εγώ αυτό που εφαρμόζω είναι ότι αν ο όγκος του νερού στην εγκατάσταση είναι ικανοποιητικός, τότε δεν χρειάζεται το δοχείο, αλλά ο υδραυλικός διαχωριστής είναι υπεραρκετός.

Και για το θέμα αν θέλει πρωτεύων - δευτερεύων κύκλωμα, εκείνο που λαμβάνω εγώ υπόψη μου είναι αν η ελάχιστη επιτρεπόμενη ταχύτητα που αποδέχεται η Α/Θ χωρίς να βγάζει σφάλμα, είναι κατάλληλη για να τη στείλω στην εγκατάσταση. Αν ναι, δεν χρειάζεται ούτε δοχείο ούτε υδραυλικός διαχωριστής. Αν όχι, χρειάζεται! 

Ξέχασα να αναφέρω ότι πρόκειται για ενδοδαπεδια θέρμανσης όποτε θεωρώ ότι ο όγκος νερού είναι επαρκής.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται μελέτη μηχανολόγου...Χωρίς μελέτη μην περιμένεις να σου απαντήσει κανένας υπεύθυνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2023 at 7:45 ΜΜ, agathos said:

Ξέχασα να αναφέρω ότι πρόκειται για ενδοδαπεδια θέρμανσης όποτε θεωρώ ότι ο όγκος νερού είναι επαρκής.

Σίγουρα οι υπολογισμοί μιας μελέτης, όπως σωστά αναφέρει ο συνάδελφος, δεν μπορούν να αντικατασταθούν από μια "μαντεψιά". 

Καθοριστικό ρόλο στο ερώτημα διαχωριστής ή ΔΑ, παίζει ο απαιτούμενος ελάχιστος όγκος νερού σε σχέση με τον όγκο του πρωτεύοντος κυκλώματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εξτραδάκι: σε μια πρόσφατη περιφερειακή έκθεση συνάντησα έναν προμηθευτή ενός γαλλικού μηχανήματος αντλίας θερμ και το μηχάνημα είχε ντε φάκτο ενσωματωμένο υδραυλικό διαχωριστή με κυκλοφορητή. έτοιμο στημένο πρωτεύον-δευτερεύον. φυσικα η τιμή στο θεό, αλλα το βασικότερο επιχείρημα ήταν ότι με αυτό τον τρόπο η αντλία πετυχαίνει σταθερό και καλό cop. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωριστής ή το ΔΑ ή το δευτερεύον κύκλωμα δεν είναι κάτι που πρέπει να υπάρχει σώνει και καλά με την ΑΘ....

Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν χρειάζονται...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.