Μετάβαση στο περιεχόμενο

HXOMEIΩΣΗ


Guest

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω σχετικά καινούργια κουφώματα, αλλά επειδή γειτνιάζω με κεντρικό δρόμο το σπίτι έχει φασαρία, ρώτησα εταιρείες κουφωμάτων τί να κανω και μου έδωσαν αντιφατικές απόψεις, οι μισές μου παν να βάλω δεύτερο επιπρόσθετο κουφωμα με τζάμι και να κρατησω τα ήδη υπάρχοντα κουφώματα και οι άλλες μου παν να ξηλώσω τα υπάρχοντα και να βάλω νέα με τριπλά τζάμια τί με συμβουλεύετε?

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, alki2 said:

... οι μισές μου παν να βάλω δεύτερο επιπρόσθετο κουφωμα με τζάμι και να κρατησω τα ήδη υπάρχοντα κουφώματα και οι άλλες μου παν να ξηλώσω τα υπάρχοντα και να βάλω νέα με τριπλά τζάμια ...

αφού σου είπαν 50% το ένα και 50% το άλλο κάνε και τα δυο εσύ να έχεις το 100%

Δηλαδή βάλε το επιπρόσθετο κούφωμα με τριπλά τζάμια όπως λες και μη πετάξεις το υφιστάμενο....

Παρ αυτά το πιο πιθανό είναι ότι θα δεν κόψεις όλη την ηχορύπανση που έχεις διότι ο ήχος δεν περνάει μόνο απο τα ανοίγματα που έχεις τα οποία συνήθως είναι το 10% της επιφάνειας των τοίχων κλπ κλπ..... (το οποίο σημαίνει ότι με αυτή την κίνηση θα βελτιώσεις μόνο το 10% των επιφανειών που περνά η ήχος και ειδικά οι χαμηλές συχνότητες)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

επίσης, να βαλω καλυτερα τριπλά τζάμια ή τριπλεξ με ηχομονωτική μεμβράνη?

 

μου παν ότι ειναι καλύτερα τα δευτερα είναι δυνατόν αυτό?

 

γενικα τα ανοιγματα του σπιτιού είναι πολύ μεγάλα....

 

καλύπτουν το μισό του εξωτερικού τοίχου

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.