Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαερισμός σε μονωμένο σπίτι


basapx1

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,
Δεν ξερω κατα πόσο ειμαι στο σωστό θέμα αλλα νομίζω η λύση θα είναι μηχανολογική,

Επειδη πλεον το σπίτι που φτιάχνουμε θα είναι με τα νεα πρότυπα μονωσης οποτε συνεπάγετε θα είναι ερμητικά κλειστό.

Στόχος μου ειναι να αερίζω το σπίτι σωστά χωρίς να ανοίγω τα παράθυρα ,ειδικα τον χειμώνα που θα εχει τερμα κρύο και εκει θα φυσαει που είμαι δεν εχει νοημα να ανοιγω το παραθυρο.

Ψαχνοντας λιγο λοιπον ειδα κατι τετοιο https://fuvproducts.gr/pico-hp2/ και μου άρεσε πολύ η ιδέα  να βάλω κτιριακό πνέυμονα ξερω σίγουρα οτι θα έχω εσωτερική υγρασία απο τις αναπνοές, το μαγείρεμα κτλ οποτε αυτο φαίνετε οτι θα μειώσει πολυ το φαινόμενο.
Απλα το σπίτι ειναι ισογειο,οροφος, σοφίτα 53 μέτρα καθε οροφος οποτε πολυ χονδρικά αν δεν κανω λαθος με περιπου 2.7 μετρα υψος 143κυβικα ενω αυτός καλύπτει 80 κυβικά την ώρα και εκτος αυτου /2 γιατι βαζει αερα και βγαζει, συμφωνα με τα μαθηματικα ετσι οπως τα δείχνουν θελουμε τουλαχιστον 1 σε καθε όροφο, εγω ομως ετσι οπως ειναι φτιαγμένο το σπιτι το πολύ να βάλω 2 ενα στην σκάλα στον όροφο της σοφίτας δηλαδη λιγο πρίν τον προθαλαμο της σοφίτας , και ενα αλλο στο ισόγειο κοντα στο τζάκι που εχω.
Ο ηλεκτρολόγος μου είπε οτι ολοι οι υδρατμοί και η υγρασία θα ανεβαίνει πανω και για τον λόγο του οτι η σοφίτα θα κλεινει με πόρτα ολος αυτός ο χώρος και οι υδρατμοι θα συσορέυονται εκει πανω , οποτε πρεπει να εχεις οπωσδήποτε κατι να αποθει ολο αυτο.
Αν ισχυει θελω τις λύσεις σας μηχανικα πως μπορω να ανακυκλωνω τον αέρα μου, η εστω να αποθώ την εσωτερική υγραασία με καποιο τρόπο, μηπως ας πούμε με καλύπτει ενας εξαεριστίρας πολυ μεγαλύτερος που να μπορει να καλυψει ολο το σπίτι απο θέμα εξαερισμού η θα βγαλει ολο το οξυγονο απο μεσα...
Σε αλλη περίπτωση αυτος ο πνευμονας αν παρω δύο μηπως με καλυπτει;;;

Πείτε μου παρακαλω καποια πρόταση διοτι βιαζομαι να βάλω καλωδιοσεις στο σπίτι, οποτε ειναι ζωτικής σημασίας το τι θα βαλω 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, basapx1 said:

Καλησπέρα σας,
Δεν ξερω κατα πόσο ειμαι στο σωστό θέμα αλλα νομίζω η λύση θα είναι μηχανολογική,

Επειδη πλεον το σπίτι που φτιάχνουμε θα είναι με τα νεα πρότυπα μονωσης οποτε συνεπάγετε θα είναι ερμητικά κλειστό.

Στόχος μου ειναι να αερίζω το σπίτι σωστά χωρίς να ανοίγω τα παράθυρα ,ειδικα τον χειμώνα που θα εχει τερμα κρύο και εκει θα φυσαει που είμαι δεν εχει νοημα να ανοιγω το παραθυρο.

Ψαχνοντας λιγο λοιπον ειδα κατι τετοιο https://fuvproducts.gr/pico-hp2/ και μου άρεσε πολύ η ιδέα  να βάλω κτιριακό πνέυμονα ξερω σίγουρα οτι θα έχω εσωτερική υγρασία απο τις αναπνοές, το μαγείρεμα κτλ οποτε αυτο φαίνετε οτι θα μειώσει πολυ το φαινόμενο.
Απλα το σπίτι ειναι ισογειο,οροφος, σοφίτα 53 μέτρα καθε οροφος οποτε πολυ χονδρικά αν δεν κανω λαθος με περιπου 2.7 μετρα υψος 143κυβικα ενω αυτός καλύπτει 80 κυβικά την ώρα και εκτος αυτου /2 γιατι βαζει αερα και βγαζει, συμφωνα με τα μαθηματικα ετσι οπως τα δείχνουν θελουμε τουλαχιστον 1 σε καθε όροφο, εγω ομως ετσι οπως ειναι φτιαγμένο το σπιτι το πολύ να βάλω 2 ενα στην σκάλα στον όροφο της σοφίτας δηλαδη λιγο πρίν τον προθαλαμο της σοφίτας , και ενα αλλο στο ισόγειο κοντα στο τζάκι που εχω.
Ο ηλεκτρολόγος μου είπε οτι ολοι οι υδρατμοί και η υγρασία θα ανεβαίνει πανω και για τον λόγο του οτι η σοφίτα θα κλεινει με πόρτα ολος αυτός ο χώρος και οι υδρατμοι θα συσορέυονται εκει πανω , οποτε πρεπει να εχεις οπωσδήποτε κατι να αποθει ολο αυτο.
Αν ισχυει θελω τις λύσεις σας μηχανικα πως μπορω να ανακυκλωνω τον αέρα μου, η εστω να αποθώ την εσωτερική υγραασία με καποιο τρόπο, μηπως ας πούμε με καλύπτει ενας εξαεριστίρας πολυ μεγαλύτερος που να μπορει να καλυψει ολο το σπίτι απο θέμα εξαερισμού η θα βγαλει ολο το οξυγονο απο μεσα...
Σε αλλη περίπτωση αυτος ο πνευμονας αν παρω δύο μηπως με καλυπτει;;;

Πείτε μου παρακαλω καποια πρόταση διοτι βιαζομαι να βάλω καλωδιοσεις στο σπίτι, οποτε ειναι ζωτικής σημασίας το τι θα βαλω 

Πάντως πέρα από τη λύση για την οποία ρωτάς που προφανώς είναι αντικείμενο μηχανικών, μην υποτιμάς ούτε και να φοβάσαι τον κλασικό αερισμό του χώρου. Δεν θα κρυώσει το σπίτι επειδή θα αεριστει 10 λεπτά ανα 6 ώρες. 

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά το σκέφτεσαι, για μηχανικό αερισμό με ανάκτηση θερμότητας.
Υπάρχουν διάφορα συστήματα κάνε αναζήτηση με το ανωτέρω λεκτικό και θα βρεις διάφορα, στο στυλ που ζητάς.

Έτσι κι αλλιώς αυτά πάνε πάντα ζευγάρι, για να υπάρχει εξισορρόπηση της πίεσης μέσα στην κατοικία. Την ώρα που το ένα εισάγει, το άλλο εξάγει.
Οπότε ναι παίρνεις τουλάχιστον 1 ζεύγος και βλέπεις. Από εκεί και πέρα δες λίγο και τις θέσεις γιατί κοντά στο τζάκι θεωρώ ότι δεν είναι η πλέον κατάλληλη, αν το τζάκι είναι και ενεργειακό, ό,τι θερμό αέρα βγάζει το τζάκι να σου τον παίρνει το εξαεριστήρι και να στον βγάζει έξω! 
Ρώτα και στις εταιρείες που φέρνουν τα μηχανήματα, έχουν μηχανικούς με εμπειρία, θα σου προτείνουν κι αυτοί λύσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.