Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υψος υπογείου σε όμορο οικόπεδο


fisher-man

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα την άποψή σας σε θέμα που εχει προκύψει.

Σε οικόπεδο κάθετης ιδιοκτησίας κτίζει ο γείτονας μου. Το οικόπεδο εχει κλίση και αυτός είναι πίσω μου. Στο όριο μας τοποθετεί το υπόγειο του. Όπως βλέπω στα σχέδια του το υπόγειο τοποθετείται εξολοκλήρου εκτός γραμμής φυσικού εδάφους. Μπορεί να το κάνει? Δεν υπάρχει το όριο του 1,2 m από το φυσικό έδαφος που διαβάζω?

Επι πλέον τα θεμέλια βρίσκονται περίπου ένα μέτρο πάνω από το κανονικό. Οπότε η πραγματικότητα θα με βρεί με ένα τοιχίο πίσω μου όταν κτίσω 4 μέτρα.

Τι πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώskr1-1.thumb.png.987050983492aa2612e40036625dd950.png

skr1-1.tif

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Να πάρετε τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας του και το τοπογραφικό της άδειας του, να τα δώσετε σε εναν μηχανικό της εμπιστοσύνης σας και να τα συγκρίνει με την πραγματικότητα. Μετα, θα σας πει αυτός.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 1.2Ομ του υπογείου ισχύει για να μην προστεθεί στο σ.δ, οπότε μπορεί να το πρόσθεσε και απ' συτή την άποψη να είναι o.k . Εκείνο που κάνει εντύπωση είναι ότι έχει διαμόρφωση εδάφους πάνω από 1.5μ οπότε ελέγξτε αν η μελέτη του εγκρίθηκε από Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.