Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινό & αδιαίρετο οικόπεδο - συναίνεση για οικοδόμηση


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω ένα πελάτη, ο οποίος κατέχει το ήμισυ από ένα οικόπεδο. Ο άνθρωπος θέλει να κτίσει αλλά δεν συμφωνούν οι ιδιοκτήτες του άλλου 50%. Μη έχοντας κάθετη ιδιοκτησία, απαιτείτε από τους συνιδιοκτήτες να υπογράψουν ότι είναι σύμφωνοι με το να βγει άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάθετη; Οριζόντια έχει; Μήπως στην οριζόντια υπάρχει και καταστατικό που να διευκρινίζει αυτά τα θέματα;

Αλλιώς μόνο δικαστικά μπορεί να πάει και εφόσον η άρνηση είναι κακόβουλη, τότε θα λυθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ουτε οριζοντια ουτε καθετη. Κανείς από τους 2 δεν ειναι αρτιος και οικοδομήσιμος ,ούτε κατα παρεκλιση. Για αυτον τον λόγο θέλουν να προχωρείσουν οι πελάτες μου σε καθ' ύψος προσθηκη.

Αλλα απο ότι μου λέτε πρωτα πρεπει να πανε δικαστικος.

Οπότε συναδελφοι απο ότι καταλαβαίνω να μην κινεισω διαδικασια φακέλου μεχρι να εχω τελειωτικη απαντηση ???

Link to comment
Share on other sites

Από την τελευταία περιγραφή προκύπτει ότι οι συνιδιοκτήτες του οικοπέδου έχουν άτυπα χωρίσει το οικόπεδο στα δύο και σε κάθε τμήμα έχουν ήδη ανεγείρει μία ή ίσως και δύο ανεξάρτητες (όμορες) οικοδομές.

 

Αν είναι έτσι η κατάσταση και, όπως λες, δεν έχει συσταθεί κάθετη, τότε η λύση στο πρόβλημα είναι είτε συναίνεση, όπως είπαν και οι άλλοι συνάδελφοι, από τους συνιδιοκτήτες για την έκδοση άδειας είτε προσφυγή στη δικαιοσύνη, όπως πρότεινε ο acnt.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτον τον λόγο θέλουν να προχωρείσουν οι πελάτες μου σε καθ' ύψος προσθηκη.
Ώπα! Ένας από τους δύο έχει χτίσει ήδη;;; Tον όρο "superficies solo cedit" τον ξέρεις; Στα ελληνικά "ο τόπος τρώει το κτίσμα"... Άρα αυτός που έχει κτίσει έκανε την προίκα του άλλου όπως λέει και ο zavi!!!! Ο δικός σου μπορεί άνετα να πάει και να διεκδικήσει το 50% του κτίσματος!!! Οι συνιδιοκτήτες που δεν συμφωνούν, καλά θα κάνουν να συμφωνήσουν παρ'αυτά και να υπογράψουν την πράξη οριζόντιας!!!!

 

Τράβα τους ένα εξώδικο που να αναφέρει αυτό, να πάνε σε δικηγόρο να τους εξηγήσει σε πόσο μεγάλο κίνδυνο βρίσκονται....

Link to comment
Share on other sites

Ώπα! Ένας από τους δύο έχει χτίσει ήδη;;; Tον όρο "superficies solo cedit" τον ξέρεις; Στα ελληνικά "ο τόπος τρώει το κτίσμα"... Άρα αυτός που έχει κτίσει έκανε την προίκα του άλλου όπως λέει και ο zavi!!!! Ο δικός σου μπορεί άνετα να πάει και να διεκδικήσει το 50% του κτίσματος!!! Οι συνιδιοκτήτες που δεν συμφωνούν, καλά θα κάνουν να συμφωνήσουν παρ'αυτά και να υπογράψουν την πράξη οριζόντιας!!!!

 

:lol:

 

Βλέπω ότι μαθαίνουμε το μάθημά μας!!!

 

Υπάρχει βέβαια κ το δικηγορικό claim που λέει ότι αυτός που έκτισε πρώτος κ ο συνιδιοκτήτης αδιαφόρησε,έχει το δικαίωμα να διατηρήσει την περιουσία του,με αποζημίωση βεβαίως-βεβαίως....

 

Για να μην ξεχνιόμαστε δηλαδή....ότι στο αγαπημένο μας Yunanistan η Νομοθεσία ακολουθεί την πεπατημένη της Πυθίας...ΠΑΝΤΑ ΔΙΦΟΡΟΥΜΕΝΟΙ ΟΙ ΧΡΗΣΜΟΙ...:lol: ...για να έχει κ τον κ@λ@ του καθαρό ο Νομοθέτης,αν ξέχασε κάτι....:lol:

 

Οπότε,στο τέλος,κάνουμε μαζική παραγωγή σε χαρτί τουαλέτας,το επονομαζόμενο ''ΦΕΚ''.Ιδού λοιπόν πώς παράγεται!!Με 5-6 εργοστάσια παραγωγής χαρτιού τουαλέτας ''ΦΕΚ'' στην επαρχία,θα λυνόταν κ το πρόβλημα της αστικοποίησης εδώ κ 100 χρόνια!!!:lol:

 

Ε,να μην ζήσουν κ οι δικηγόροι,εκμεταλλευόμενοι τους χρησμούς της Πυθίας????

Link to comment
Share on other sites

Χμ μάλιστα.Οπότε τη λύση θα δωσει η δικαιοσύνη...

 

Διαπιστώνω ότι δεν αντέδρασες αρνητικά στην εκτίμησή μου ότι "οι συνιδιοκτήτες του οικοπέδου έχουν άτυπα χωρίσει το οικόπεδο στα δύο και σε κάθε τμήμα έχουν ήδη ανεγείρει μία ή ίσως και δύο ανεξάρτητες (όμορες) οικοδομές" και επομένως, έμμεσα, την επιβεβαιώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.