Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με Θέρμανση


kiniklis_007

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα σε ένα διαμέρισμα 110 τετραγωνικών.

Δισωληνιο με κολεκτέρ   10 σώματα 15 ετών 

Το πρόβλημα ειναι οτι τα σώματα ζεσταίνονται πολύ ανομοιόμορφα και θέλουν πολύ χρόνο να πάρει καλή θερμοκρασία ολη η επιφάνεια τους,

για να γίνω ποιο συγκεκριμένος απο την απέναντι μεριά του διακόπτη το σώμα στην αρχή είναι παγωμένο ενώ το υπόλοιπο καλοριφέρ καίει..

Μετα απο πολύ ωρα ζεσταίνετε αλλά οχι οσο όλη η επιφάνεια, είναι γενικά ποιό χλιαρό, 

Ο λέβτας είναι αερίου ατομικός και πιάνοντας της σωλήνες προσαγωγή επιστροφή βλέπω οτι ζεματάνε και οι δύο (λιγότερο η επιστροφή) ενώ τα σώματα στο σημείο που σας είπα είναι κρύα..

Εχουν γίνει μέχρι στιγμής οι εξής εργασίες, το πρόβλημα εχει βελτιωθεί μετά απο όλα αυτά αλλά παραμένει, δεν εχει λυθεί 100%

1. έχουν βγει ενας ένας ολοι οι διακόπτες εξωτερικού βρόγχου εχουν καθαριστεί πλυθεί και ξαναμπήκαν, είχανε κάποια βρόμα οχι ομος πολύ να πείς φταίει ο διακόπτης)

2. Εχει αλλαχτεί ο κυκλοφορητής (αν και δέν χρειαζόταν τελικά)

3. Εχει γίνει σχολαστικός χημικός καθαρισμός με χημικό και με κρούση των σωμάτων εβγαλε πολύ μαυρίλα αλλά και πάλι το πρόβλημα παραμένει.

Ο λέβητας σάν λέβητας λειτουργεί μια χαρά εχει γίνει χημικός καθαρισμός και στους δύο εναλλάκτες του..

Το μονο που μένει είναι να δοκιμάσω να αλλάξω ενα διακόπτη μπάς και έχουν φθαρεί με τα χρόνια και απλά κάνει bypass το νερό.. αλλά σε όλα τα σώματα???(??)

Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη

πιεση δικτύου 1bar

Εισαγωγή επιστροφή στα σώματα σωστά συνδεδεμένα 

πίεση δικτύου 1bar 

Ακόμα μια πληροφορία που μπορεί να δώσει καμια ιδέα ειναι οτι στο κολεκτέρ καταλήγουν 5 ζευγη σωλήνων ενώ τα σώματα ειναι 9, οπότε  εχουν βάλει ναι μέν δισωλήνιο αλλά δύο δύο σώματα σαν μονοσωλήνια, οι διακόπτες ειναι Smart Form 1650, 

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μας τα είπατε όλα, το μόνο που δεν μας είπατε είναι αν το διαμέρισμα τελικά είναι ζεστό ή όχι...Πολλές φορές βάζουμε συστήματα αυτοματισμών στη θέρμανση, όπως αντιστάθμιση, κεφαλές κλπ, τα οποία μπορεί να μας δώσουν διαφορές στη θερμοκρασία των σωμάτων....Ωστόσο μια καλά μελετημένη θέρμανση θα λειτουργεί κανονικά και με μικρή κατανάλωση...

Άρα πάμε στο επόμενο θέμα : Έχετε κάποια μελέτη θέρμανσης από μηχανολόγο; Έχει εφαρμοστεί; Αν όχι, από εκεί θα έπρεπε να ξεκινήσετε και όχι να αλλάζετε κυκλοφορητή κλπ...Μια σωστή μελέτη θα σας εντοπίσει το πρόβλημα και ίσως τελικά σας στοιχίσει φθηνότερα και χωρίς να ταλαιπωρήστε ψάχνοντάς το.

Επίσης, ένα σημαντικό ερώτημα (ίσως το σημαντικότερο) είναι : Από πότε δημιουργήθηκε αυτό το πρόβλημα; Μήπως έχουν επέλθει τροποποιήσεις στο σύστημα θέρμανσης στην πορεία; Ήταν από την αρχή ή έγινε πρόσφατα; Αν και τις απαντήσεις στα ερωτήματα αυτά μάλλον θα πρέπει να τις δώσετε σε κάποιον μελετητή για να σας βοηθήσει, ο οποίος θα εκπονήσει και την απαραίτητη μελέτη θέρμανσης, εφόσον φυσικά δεν έχετε ήδη κάνει.

Όσον αφορά το γεγονός ότι οι σωλήνες "ζεματάνε"...Το θέμα δεν είναι αν είναι σε καλή θερμοκρασία μόνο, αλλά αν παρέχεται η απαιτούμενη παροχή ζεστού νερού σε κάθε σώμα, ανάλογα τη θερμική του ισχύ. Για να γίνει περισσότερο αντιληπτό αυτό, το ίδιο θα καούμε είτε βάλουμε το δάχτυλό μας σε ένα μπρίκι του καφέ είτε το βάλουμε σε μια κατσαρόλα της φασολάδας. Ωστόσο, άλλη ποσότητα στο ένα άλλη ποσότητα στο άλλο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου είναι οι διακόπτες. Το μοντέλο που αναφέρεις είναι ολικής παροχής, δεν κάνει bypass, με αποτέλεσμα να μην έχεις σωστή κυκλοφορία νερού.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, alto2 said:

Το πρόβλημα σου είναι οι διακόπτες. Το μοντέλο που αναφέρεις είναι ολικής παροχής, δεν κάνει bypass, με αποτέλεσμα να μην έχεις σωστή κυκλοφορία νερού.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Οι διακόπτες είναι οι brass form smart 

Κάνουν bypass 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alto2 said:

Τότε κάνω λάθος δεν είναι αυτοί οι διακόπτες!είναι αυτή η μάρκα αλλά άλλο μοντέλο το οποίο δεν ξέρω ακριβώς ποιο είναι.

Αυτοί που έχω κάνουν bypass  τους έχω ανοίξει δηλαδή τους έχω δει σίγουρα κάνουν bypass!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κλείσεις όλα τα σώματα και να αφήνεις μόνο ένα κάθε φορά και κάνε εξαέρωση.  Δεν έχεις αναφέρει τίποτα για εξαέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι ιδιώτης κι όχι τεχνικός πράγμα που δεν μου επιτρέπει να δίνω συμβουλές για τεχνικά θέματα αλλά επειδή αντιμετώπισα παρόμοιο αν όχι ίδιο πρόβλημα στη δική μου εγκατάσταση μπορώ να σου πω ότι το έλυσα βάζοντας διακόπτες που κάνουν by pass τους 660 της brass form(δεν κάνω διαφήμιση).Τους έβαλα στους βρόγχους που έχω 2 σώματα στο 1ο σώμα και το πρόβλημα σχέδον λύθηκε.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

On 25/12/2023 at 9:13 ΜΜ, Νικος Ν said:

Καλησπέρα,

Είμαι ιδιώτης όχι τεχνικός πράγμα που δεν μου επιτρέπει να δίνω συμβουλές για τεχνικά θέματα αλλά επειδή αντιμετώπισα παρόμοιο αν όχι ίδιο πρόβλημα στη δική μου εγκατάσταση μπορώ να σου πω ότι το έλυσα βάζοντας διακόπτες που κάνουν by pass τους 660 της brass form(δεν κάνω διαφήμιση).Τους έβαλα στους βρόγχους που έχω 2 σώματα στο 1ο σώμα και το πρόβλημα σχέδον λύθηκε.

Ελπίζω να βοήθησα.

Καλησπέρα

Σου έγραψα στο ποστ σου εχθές! 

Εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι κάνουν πολύ περισσότερο bypass από όσο πρέπει..

Αργούν πολύ τα σώματα να πιάσουν θερμοκρασία ενώ το ζεστό νερό ανακυκλωφορει στον λέβητα!

Μετά από μισή ώρα λειτουργίας πχ κάτω είναι χλιαρά ενώ η επιστροφή καυτή! 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, kiniklis_007 said:

Καλησπέρα

Σου έγραψα στο ποστ σου εχθές! 

Εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι κάνουν πολύ περισσότερο bypass από όσο πρέπει..

Αργούν πολύ τα σώματα να πιάσουν θερμοκρασία ενώ το ζεστό νερό ανακυκλωφορει στον λέβητα!

Μετά από μισή ώρα λειτουργίας πχ κάτω είναι χλιαρά ενώ η επιστροφή καυτή! 

 

Διαβαζοντας το post σου καταλαβα πως εχεις 5 βρογχους για 9 σωματα.

Αρα καποια ειναι μονα τους και καποια ανα δυο.Οι διακοπτες που φορας ειναι οι 1650 και δεν κανουν by pass.Το προβλημα το εχεις στα σωματα που ειναι δυο ανα βρογχο ή και στα μονα?Ξερεις ποια σωματα ειναι μονα τους και ποια δυο ανα βρογχο?Στου βρογχους που εχεις 1 σωμα δεν χρειαζεται by pass διακοπτης.Στους βρογχους που εχεις 2 σωματα τοποθετησε by pass διακοπτη στο 1ο σωμα στη σειρα στο 2ο σωμα οχι.

Ελεγξε επισης τις προσαγωγες και τις επιστροφες νερου αν ειναι σωστες αν οχι τοποθετησε τα πλαστικα ανταλακτικα του διακοπτη αναλογα.

Αυτα εκανα εγω σε ανολογο προβλημα και λυθηκε.

Ελπιζω να βοηθησα 

 

11 ώρες πριν, kiniklis_007 said:

Καλησπέρα

Σου έγραψα στο ποστ σου εχθές! 

Εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι κάνουν πολύ περισσότερο bypass από όσο πρέπει..

Αργούν πολύ τα σώματα να πιάσουν θερμοκρασία ενώ το ζεστό νερό ανακυκλωφορει στον λέβητα!

Μετά από μισή ώρα λειτουργίας πχ κάτω είναι χλιαρά ενώ η επιστροφή καυτή! 

 

Διαβαζοντας το post σου καταλαβα πως εχεις 5 βρογχους για 9 σωματα.

Αρα καποια ειναι μονα τους και καποια ανα δυο.Οι διακοπτες που φορας ειναι οι 1650 και δεν κανουν by pass.Το προβλημα το εχεις στα σωματα που ειναι δυο ανα βρογχο ή και στα μονα?Ξερεις ποια σωματα ειναι μονα τους και ποια δυο ανα βρογχο?Στου βρογχους που εχεις 1 σωμα δεν χρειαζεται by pass διακοπτης.Στους βρογχους που εχεις 2 σωματα τοποθετησε by pass διακοπτη στο 1ο σωμα στη σειρα στο 2ο σωμα οχι.

Ελεγξε επισης τις προσαγωγες και τις επιστροφες νερου αν ειναι σωστες αν οχι τοποθετησε τα πλαστικα ανταλακτικα του διακοπτη αναλογα.

Αυτα εκανα εγω σε ανολογο προβλημα και λυθηκε.

Ελπιζω να βοηθησα 

IMG-919da187efe6a5622f23c39298cb7a97-V.jpg

IMG-4992d80db51e52f356ac6896eb025c04-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.