Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκό πρίζας


Georgios1984

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα σας, 

έχω κάνει παράτυπα μια μικρή εγκατάσταση φωτοβολταϊκού πρίζας, και ψάχνω τώρα αν υπάρχει νομικό πλαίσιο, μήπως εκτός από παράτυπος είμαι και παράνομος, καθώς και τι συνέπειες μπορεί να έχω αν γίνει αντιληπτή η εγκατάσταση από το διαχειριστή δικτύου, διαχειριστή της πολυκατοικίας ή καταγγελία από γείτονα. Να κάνω μια μικρή περιγραφή γιατί η περίπτωσή μου μπάζει από παντού 😛

Είμαι σε διαμέρισμα, τελευταίο όροφο, το οποίο το νοικιάζω. Ο ιδιοκτήτης δεν είναι πολύ συζητήσιμος και δεν πήρα καμία άδεια από ιδιοκτήτη/διαχειριστή/λοιπούς ενοίκους. Τα υπόλοιπα διαμερίσματα της οικοδομής δεν έχουν ιδιοκτήτες που να διαμένουν μόνιμα, είναι όλα ενοικιαζόμενα/airbnb/γραφεία και δεν θα ασχοληθεί κανείς πιστεύω, και τα πανελ είναι σε σημείο που δε φαίνονται καν. Την εγκατάσταση την έκανα μόνος μου (τρομάρα μου), χωρίς όμως κάποια μόνιμη παρέμβαση, απλά βίδωσα μια μεταλλική κατασκευή στο σκέπαστρο του μπαλκονιού μου (δεν φαίνεται καν από την ταράτσα αν δεν πάει κάποιος σε εκείνο το σημείο), τα καλώδια περνάνε απ' το πλάι και μπαίνουν από τη μπαλκονόπορτα (με ειδικό "flat-cable" χωρίς να γίνει κάποια τρύπα). Αν χρειαστεί απεγκατάσταση σε 10 λεπτά μπορώ να εξαφανίσω τα πάντα, χωρίς να φαίνεται ότι υπήρχε κάτι εκεί (είναι το μόνο επιχείρημα που έχω υπέρ μου - δεν έκανα καμία μόνιμη παρέμβαση στην οικοδομή, πέρα από 6 τρύπες σε έναν τοίχο που και να ψάξει κάποιος δεν θα τις βρει ποτέ).

Πρόκειται για 2x πανελ των 420Wp (σύνολο 840Wp), που συνδέονται με ένα Ecoflow microinverter (max output 800W), το οποίο συνδέεται σε πρίζα και δίνει ρεύμα στο δίκτυο του διαμερίσματος. Δεκέμβριο με ηλιοφάνεια βγάζει ~2,5kWh/μέρα, σύνολο στη χρονιά υπολογίζω ότι θα παράγει ~1000kWh ενώ η κατανάλωση μου είναι ~2500kWh/έτος, καλύπτω δλδ το ~40% της κατανάλωσής μου. Στο καταμεσήμερο αν δεν λειτουργεί καμία συσκευή έχω δει το μετρητή της ΔΕΗ να γυρίζει προς τα πίσω (δίνει δλδ την ενέργεια που περισσεύει πίσω στο δίκτυο), αλλά συνολικά μέσα στη μέρα προφανώς η ενέργεια που καταναλώνω είναι μεγαλύτερη από αυτή που παράγω. 

Δεν τίθεται θέμα ηλεκτροπληξίας σε εργάτες. Το inverter δεν λειτουργεί αν δεν παίρνει τάση από τα πάνελ, και δεν λειτουργεί αν δεν παίρνει τάση από το δίκτυο. Δλδ αν κοπεί το ρεύμα, το inverter απενεργοποιείται, ακόμη κι αν η παραγωγή των πανελ είναι στο max εκείνη την ώρα.

Συνολικό κόστος όλης της εγκατάστασης ήταν 800€ και υπολογίζω γύρω στα 200€/χρόνο απόσβεση στην καλύτερη. Με αυτά τα μεγέθη και την ιδιότητά μου ως ενοικιαστής, προφανώς και δεν θα μπορούσα να μπλέξω με net metering, συμβάσεις, πολεοδομίες, μηχανικούς, ηλεκτρολόγους κλπ. Το έκανα μόνος μου γιατί το διαμέρισμα και κυρίως το στέγαστρο του μπαλκονιού έχει τον ιδανικό προσανατολισμό χωρίς καμία σκίαση, γιατί πιστεύω ότι κανείς δεν θα το δει, κι αν το δει τυχαία κάποιος από τους ενοίκους δεν θα ασχοληθεί καν, και κυρίως γιατί είχα πλήρη άγνοια κινδύνου. 

Ερωτήσεις:

1. Είμαι παράτυπος που έκανα κάτι του κεφαλιού μου που δεν απαγορεύεται ρητά από κάποιο νόμο, ή είμαι εντελώς παράνομος και με βάση ποιό νόμο;

2. Αν τύχει κατά την καταμέτρηση από υπάλληλο του δικτύου ο μετρητής να γυρίζει ανάποδα, και το προσέξει ο υπάλληλος, υπάρχει περίπτωση να με κατηγορήσουν για ρευματοκλοπή (δεν έχω κάνει προφανώς καμία παρέμβαση στον μετρητή), και τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό;

3. Από καταγγελία στην πολεοδομία υπάρχει κάποιο πρόστιμο για "παρέμβαση" στην οικοδομή χωρίς να έχω πάρει άδεια;

4. Γενικά προβλέπονται πρόστιμα για τέτοιου είδους παρατυπίες/παρανομίες, που αφορούν το δίκτυο ρεύματος, και για τι ποσά μιλάμε;

5. Υπάρχει κάτι που μέσα στην άγνοιά μου δεν έχω σκεφτεί καν, και θα φάω τα μούτρα μου από εκεί που δεν το περιμένω; Να σημειώσω ότι δεν είμαι μηχανικός, ούτε κάνω κάποιου τύπου επάγγελμα σχετικό με το θέμα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις και συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος

 

Γιώργος

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2023 at 10:42 ΜΜ, Georgios1984 said:

...παράτυπα μια μικρή εγκατάσταση φωτοβολταϊκού πρίζας,...

....

2. Αν τύχει κατά την καταμέτρηση από υπάλληλο του δικτύου ο μετρητής να γυρίζει ανάποδα, και το προσέξει ο υπάλληλος, υπάρχει περίπτωση να με κατηγορήσουν για ρευματοκλοπή (δεν έχω κάνει προφανώς καμία παρέμβαση στον μετρητή), και τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό;

....

δηλώνω άσχετος με τα ηλεκτρολογικά.

Μία και μόνο ερώτηση.

Με "αυτό" που έχεις φτιάξει ο μετρητής πράγματι γυρίζει ανάποδα??? (άσχετα αν το δει ή όχι κάποιος)

 

 

Edit

  

On 30/12/2023 at 10:42 ΜΜ, Georgios1984 said:

....Στο καταμεσήμερο αν δεν λειτουργεί καμία συσκευή έχω δει το μετρητή της ΔΕΗ να γυρίζει προς τα πίσω (δίνει δλδ την ενέργεια που περισσεύει πίσω στο δίκτυο), ...

..

Άκυρο το ερώτημα μου. Δεν το είχα προσέξει το κείμενο σου. Γράφεις ότι γυρίζει πίσω.

Οπότε

Για παράνομες πράξεις δεν επιτρέπεται κανένας διάλογος στο Φόρουμ.

Το θέμα κλειδώνει.

Το θέμα θα το δει αρμόδιος συντονιστής με ειδίκευση στον τομέα και θα δει για τα περαιτέρω.

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.