Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέσεις στάθμευσης στην pilotis


Recommended Posts

Γειά σας και καλή χρονιά.

Πρόσφατα έκανα αυτοψία σε οικοδομή ΜΕ Ο.Α. του 1978.

Στο θεωρημένο σχέδιο της Pilotis δεν εμφανίζονται θέσεις στάθμευσης.
Επίσης εντός του φακέλου της Ο.Α. στο αρχείο της ΥΔΟΜ βρήκα συμβολαιογραφικά έγγραφα τα οποία συμφωνούν με το θεωρημένο σχέδιο της άδειας (χωρίς θέσεις στάθμευσης).

Έγινε όμως μεταγενέστερη τροποποίηση (1980) και ορίσθηκαν στην Pilotis θέσεις στάθμευσης και μάλιστα ως οριζόντιες ιδιοκτησίες (1 χιλιοστό) χωρίς να ενημερωθεί ο φάκελος.

Έχω 2 ερωτήσεις:

- Θεωρείται αυτό παράβαση? Σύμφωνα με το άρθρο 100 παρ. 9 δεν υπήρχαν προβλεπόμενες από την Ο.Α. θέσεις στάθμευσης.
- Μήπως μπορεί να επιλυθεί με ενημέρωση του φακέλου της Ο.Α.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, P.A. said:

...

Πρόσφατα έκανα αυτοψία σε οικοδομή ΜΕ Ο.Α. του 1978.

Στο θεωρημένο σχέδιο της Pilotis ....

...
....ι ορίσθηκαν στην Pilotis θέσεις στάθμευσης και μάλιστα ως οριζόντιες ιδιοκτησίες (1 χιλιοστό) χωρίς να ενημερωθεί ο φάκελος....

άρα αφορά άδεια με ΓΟΚ73...

Τσέκαρες με προσοχή ότι στα σχέδια της άδειας (Κάτοψη ισογείου, Διάγραμμα κάλυψης) γράφει χώρος Pilotis?? ή το έχει ως αδιαμόρφωτο ισόγειο με κλιμακοστάσιο και συ από την μορφολογία του το ονόμασες Piloti?

2ο

Μετά το 80 έγινε απαγόρευση να αποκτούν χιλιοστά σε συμβολαιογραφικές πράξεις οι ανοικτές θέσεις στάθμευση σε χώρο της Pilotis 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του σχεδίου του ισογείου είναι

ΙΣΟΓΕΙΟ Είσοδος + βοηθητικό κτίσμα + Pilotis

Επάνω στο σχέδιο δεν έχει χαρακτηρισμό αλλά αφού είναΙ στον τίτλο νομίζω είναι το ισοδύναμο

Το διάγραμμα κάλυψης δεν αναφέρει pilotis

Τώρα όσον αφορά την θέση στάθμευσης μάλλον δημιουργήθηκε με την πράξη του 1979 αλλά ακόμα δεν έχω παρει τα συμβόλαια στα χέρια μου.Λογικά είναι πριν την απαγόρευση που αναφέρεις.

Τι άποψη έχεις περί νομιμότητας σε ποερίπτωση μεταβίβασης.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.