Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΓΡΟΜΟΝΩΣΗ ΤΑΡΑΤΣΑΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΤΟΠΑΝΑ


Kostas Bikos

Recommended Posts

48 λεπτά πριν, jbosdas said:

Οτι θες, υπάρχουν πολλά στην αγορά, ακόμα και προδιαμορφωμένες πλάκες πολυστερίνης (αν και αλλάζει η διαστρωματωση), αρκεί βέβαια να στεγνώνει γρήγορα...  Μέτρηση της παραμένουσας υγρασίας θα γίνεται στα 2/3 του πάχους της και όχι επιφανειακά.

Επειδή έχω περιορισμό στο βάρος λόγω παλαιότητας κτιρίου η μόνη επιλογή που έχω (τουλάχιστον αυτό μου έχουν πει)  είναι το αφρομπετόν. Η Μεμβράνη αποσυμπλεξης που καταλαβαίνω οτι είναι το πάνω στρώμα στεγανοποίησης μπορεί να μπει επάνω σε αφρομπετόν ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κώστα λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να το κάνω αυτό.... Είναι πολλές οι λεπτομέρειες που θα σου ξεφύγουν και μόνο αν το αναθέσεις σε κάποιον που γνωρίζει θα γίνει σωστό. Μέσω φόρουμ δεν θα καταφέρεις να φτιάξεις από τα πιο δύσκολα πατώματα της οικοδομής...

Και για να μην παρεξηγηθώ... δεν αναλαμβάνω κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jbosdas said:

Κώστα λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να το κάνω αυτό.... Είναι πολλές οι λεπτομέρειες που θα σου ξεφύγουν και μόνο αν το αναθέσεις σε κάποιον που γνωρίζει θα γίνει σωστό. Μέσω φόρουμ δεν θα καταφέρεις να φτιάξεις από τα πιο δύσκολα πατώματα της οικοδομής...

Και για να μην παρεξηγηθώ... δεν αναλαμβάνω κατασκευή.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33, jbosdas, σας ευχαριστώ πολύ!

 

jbosdas τον υπολογισμό με διάγραμμα Glaser τον έχω διδαχθεί κι εγώ στο πρώτο έτος σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού, έχω κάποιες βασικές γνώσεις.  Στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν ξέρω τι γίνεται. Κάποιους υπολογισμούς επιχείρησα να τους κάνω κι εγώ με το Ubakus κι άλλα δωρεάν online προγράμματα, όμως όπως προανέφερα δεν έχω ξαναασχοληθεί με μονώσεις και το ζήτημα είναι πολυπαραγοντικό, θέλει επιπλέον μελέτη κι όχι μόνο διάγραμμα Glaser. Την οποία μελέτη δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις μέχρι στιγμής να την κάνω, όχι μόνο εγώ, αλλά όλοι οι μηχανικοί, του κοντινού μου περιβάλλοντος, στους οποίους απευθύνθηκα! Σε περιπτώσεις που πιέζει ο χρόνος, το ζήτημα δυσκολεύει ακόμα περισσότερο.

Επιπλέον, αναρωτιέμαι αν υπάρχουν συνεργεία που μπορούν να φέρουν εις πέρας εφαρμογές μόνωσης “πιο εναλλακτικές”, με επιτυχία σε βάθος χρόνου, πέρα από τις συνηθισμένες που εφαρμόζονται κατά κόρον στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεργεία φυσικά και υπάρχουν! Απλά έχει αποδειχθεί πολλάκις ότι οι "διαβασμένοι" ιδιοκτήτες τους απορρίπτουν ως "αδικαιολόγητα ακριβούς" και καταλήγουν να βάζουν εκτεθειμένα ασφαλτόπανα στα δώματα καταστρέφοντας τα πάντα στο πέρασμα τους. Πόσους και πόσους έχουμε ακούσει που καταριούνται τα δώματα και θέλουν να φτιάξουν στέγη ! για να μην έχουν πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση παραμένουσας υγρασίας στα 2/3 του υποστρώματος γίνεται με υγρασιόμετρο που μπορεί να μετρήσει μέχρι εκείνο το βάθος (μέχρι ποιο βάθος μπορεί να μετρήσει ένα αξιόπιστο υγρασιόμετρο;) ή θα πρέπει να γίνουν αναγκαστικά τρύπες στο υπόστρωμα;

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, Spiros Papas said:

μέχρι ποιο βάθος μπορεί να μετρήσει ένα αξιόπιστο υγρασιόμετρο;

Αυτό το ορίζει ο κατασκευαστής. Την επιλογή την κάνει ο χρήστης.

Για σκυρόδεμα η μέτρηση βάσει κανονισμού γίνεται στα 2/3 του πάχους αρα μιλάμε για τύπου Concrete Moisture Probe (CMP). Υπάρχουν διάφορες εταιρείες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2023 at 3:29 ΜΜ, Spiros Papas said:

Αγαπητέ Κώστα, κι εμείς τελικά στην ίδια λύση καταλήξαμε με σένα, εφόσον θέλαμε δημιουργία ρύσεων, ελάχιστο βάρος και περιορισμένη βατότητα. Όλοι μας πρότειναν αυτό. Σ' αυτό που λες για το αφρομπετόν ναι, ισχύει, δεν μπορούν να εφαρμοστούν απευθείας πάνω του επαλειφόμενα τσιμεντοειδή και πολυουρεθανικά. Σίγουρα θα υπάρχουν λύσεις ως προς αυτό (εφαρμογή στρώσεως τσιμέντου πάνω στο αφρομπετόν;), αλλά θα αυξάνουν το βάρος.  

Σε μια αυτοψία, όταν ρώτησα για εναλλακτικούς τρόπους υγροθερμομόνωσης, αναφέρθηκαν στην πολυουρία, αλλά με απέτρεψαν, γιατί το κόστος θα ήταν πολύ υψηλό (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 70ευρώ/τ.μ.). Αντεστραμμένη μόνωση επίσης την αποκλείσαμε, λόγω των χαλικιών που μπαίνουν ως τελική στρώση (αυξάνουν το βάρος). Άλλες αξιόπιστες εναλλακτικές υπάρχουν; Δεν ξέρω. Αν ξέρει κάποιος, ας μας διαφωτίσει!

Θα σου πρότεινα να προσέξεις πολύ για το πότε θα γίνει έναρξη όλων αυτών των εργασιών (αποξήλωσης, υγροθερμομόνωσης). Με τις βροχές που ρίχνει, δεν είναι παίξε γέλασε και θα εξηγήσω παρακάτω το γιατί…

Το θέμα της βροχής είναι πρόβλημα καθως τα περισοτερα συνεργεια θελουν ειδοποιηση τουλαχιστον 15 μερες πριν την εναρξη των εργασιων που σημαινει οτι δεν εχεις εικονα για τον καιρο. Οποτε κλεινεις μια ημερομηνια και ελπιζεις σε καλο καιρο.

Στην δική σας περίπτωση η βροχη ποια μερα επεσε σε σχεση με το στρωσιμο του αφρομπετον? Δεν θα βοηθουσε να μπει καποιο ναυλον οποτε με τις ρυσεις να βοηθουσε να φυγει το νερο?

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Kostas Bikos said:

Το θέμα της βροχής είναι πρόβλημα καθως τα περισοτερα συνεργεια θελουν ειδοποιηση τουλαχιστον 15 μερες πριν την εναρξη των εργασιων που σημαινει οτι δεν εχεις εικονα για τον καιρο. Οποτε κλεινεις μια ημερομηνια και ελπιζεις σε καλο καιρο.

Στην δική σας περίπτωση η βροχη ποια μερα επεσε σε σχεση με το στρωσιμο του αφρομπετον? Δεν θα βοηθουσε να μπει καποιο ναυλον οποτε με τις ρυσεις να βοηθουσε να φυγει το νερο?

Καλησπέρα Κώστα,

η βροχή έπεσε αν θυμάμαι καλά την 6η-7η μέρα. 

Μπήκε δυστυχώς πολύ νερό ανάμεσα από το αφρομπετόν - στηθαία...

Θα βοηθούν οι ρύσεις, δεν ξέρω όμως κατά πόσο σε περίπτωση έντονης βροχόπτωσης. Και το θέμα είναι μετά ότι το υπόστρωμα είναι δύσκολο να στεγνώσει. Και δεν έχω ιδέα πόσο καιρό θα κάνει. 

Δεν ξέρω αν εφαρμόζεται αυτό που ρωτάς για το νάιλον, άλλωστε πού να βρεθεί κομμάτι που να καλύψει τόσο μεγάλη επιφάνεια (στη δική μου περίπτωση 150τ.μ.)

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Spiros Papas said:

Καλησπέρα Κώστα,

η βροχή έπεσε αν θυμάμαι καλά την 6η-7η μέρα. 

Μπήκε δυστυχώς πολύ νερό ανάμεσα από το αφρομπετόν - στηθαία...

Θα βοηθούν οι ρύσεις, δεν ξέρω όμως κατά πόσο σε περίπτωση έντονης βροχόπτωσης. Και το θέμα είναι μετά ότι το υπόστρωμα είναι δύσκολο να στεγνώσει. Και δεν έχω ιδέα πόσο καιρό θα κάνει. 

Δεν ξέρω αν εφαρμόζεται αυτό που ρωτάς για το νάιλον, άλλωστε πού να βρεθεί κομμάτι που να καλύψει τόσο μεγάλη επιφάνεια (στη δική μου περίπτωση 150τ.μ.)

Υπάρχει νάιλον πλάτους 4 μέτρων, στην δική μου περίπτωση η ταράτσα είναι 8χ8 οπότε με 2 μεγάλα κομμάτια 4χ5 και μια λωρίδα 1χ5 και σιλικόνη τις ενώσεις νομίζω οτι θα είναι σαφώς καλύτερα προφυλαγμένο απο την βροχή

Προς το παρόν η πρόβλεψη είναι καλή, ελπίζω να μην χρειαστεί αλλά προσπαθώ να είμαι έτοιμος για κάθε ενδεχόμενο.

Υποθέτω οτι λίγη βροχή δεν πειράζει τις πρώτες 3 μέρες καθώς απαιτείται βρέξιμο του αφρομπετόν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.