Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό ζήτημα σε αγροτεμάχιο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Αρχικά να πω πως θα επισκεφτώ και κάποιον δικηγόρο απλώς θα ήθελα να  κάνω εδώ μια ερώτηση.

Έχω στην κατοχή μου αγροτεμάχιο με συμβόλαιο του 1980 που αναφέρεται στο εμβαδόν του " 6 στρέμματα ή όσο βγεί όταν μετρηθεί" στην μια πλευρά του υπάρχει ένα πηγάδι. Στο κτηματολόγιο με τη βοήθεια μηχανικού το είχα δηλώσει 5.700 στρέμματα και προχώρησα σε τοπογραφικό διάγραμμα. Το διπλανό χωράφι αγοράστηκε από κάποιον που θεωρεί πως το πηγάδι είναι στο δικό του μέρος και την ίδια περίοδο η περιοχή μπήκε σε αναδασμό (χωρίς να έχει ολοκληρωθεί) όπου αναφέρετε το δικό μου αγροτεμάχιο  σαν 5.300 στρέμματα.

Ο διπλανός έχει ρίξει ένα μέρος του πηγαδιού και έχει οργώσει το κομμάτι που θεωρεί πως του ανήκει

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν εγώ σε περίπτωση που ενοικιάσω το αγροτεμάχιο θα πρέπει να το ενοικιάσω με το εμβαδόν του κτηματολογίου και συνεπώς να "μπώ" μέσα στο κομμάτι που θεωρεί δικό του ή του αναδασμού;

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

  Ο αναδασμος δεν εχει τελειωσει, ωστε σε αυτο το σταδιο δικαιουσαι να καταθεσεις ενσταση για το γηπεδο που "θεωρησε" δικο σου.

  Πλην αυτων, εχεις και  επικαλυψη οριων με τον όμορο, αρα πρεπει να λυθει το προβλημα στο κτηματολογιο, με βαση  τα συμβολαια και τοπογραφικα.

  Το πηγαδι ποιος του δηλωσε στο ΕΜΣΥ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.