Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση και ΙΚΑ


Recommended Posts

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση σχετικά με Αναθεώρηση Αδειας και ένσημα του ΙΚΑ?

 

Αρχικά το 2010 είχε εκδοθεί οικοδομική άδεια ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ  ΔΥΟΡΟΦΗΣ  ΞΥΛΙΝΗΣ ΠΡΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΕ ΥΠΟΓΕΙΟ ΑΠΟ ΟΠΛΙΣΜΕΝΟ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑ. (Πίνακας Ενσήμων 2 του ΙΚΑ) Τελικά η θεώρηση των εργασιών από το αστυνομικό τμήμα έγινε τον Γενάρη του 2013, ξεκίνησαν οι εργασίες δημιουργήθηκε το υπόγειο με το οπλισμένο σκυρόδεμα και έπειτα αποφασίσα εγώ μαζί με τον πολιτικό μηχανικό να κάνουμε την κατασκευή συμβατική (δηλαδή δημιουργήθηκε όλος ο σκελετός της οικοδομής από σκυρόδεμα, κολώνες δοκάρια και τσιμεντένια στέγη). Ο φάκελος της πολεοδομίας ενημερώθηκε εγκαίρως για όλες αυτές τις αλλαγές (προστέθηκαν οι αλλαγές στο τελαυταίο φύλλο της άδειας) προκειμένου να είμαστε νόμιμοι.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: ακόμη δεν έχω παει στο ΙΚΑ να δηλώσω την αλλαγή ώστε να χρεωθούν τα επιπλέον ένσημα και να υπολογιστούν με τον Πίνακα 1( αντί του Πίνακα 2 που φαίνονται έως τώρα).

 

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τι διαδικασία πρέπει να κάνω με το ΙΚΑ τώρα προκειμένου να είμαι νόμιμος (το ξέρω ότι θα πρέπει να μου βγάλουν περισσότερα ένσημα για να πληρώσω) αφού θα υπολογιστεί με τον Πίνακα 1, αλλά τουλάχιστον να μην φάω κανένα πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός σας θα γνωρίζει τη διαδικασία. Κανονικά το ΙΚΑ θα πρέπει να ενημερωθεί εντός 30 ημερών από την ημερομηνία έκδοσης της αναθεώρησης της οικοδομικής άδειας, αλλιώς επιβάλει πρόστιμα.

Αυτό που μου προξενεί εντύπωση είναι πώς εκδόθηκε η αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας, χωρίς να προηγηθεί η ενημέρωση του ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.