Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταχυθερμοσίφωνας ή ηλεκτρικός θερμοσίφωνας


Recommended Posts

Καλησπέρα και ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

Στην πολυκατοικία όπου μένω έχουμε κεντρικό ντεπόζιτο για το ζεστό νερό χρήσης όπου ζεσταίνεται από ηλιακά πάνελ και όταν αυτά δεν αρκούν, με αυτοματισμό παίρνει μπροστά καυστήρας πετρελαίου.
Για λόγους που δεν είναι της παρούσης, καταργείται ο καυστήρας πετρελαίου, και πρέπει να μπει σε κάθε διαμέρισμα κάτι που να λειτουργεί με ρεύμα και να λειτουργεί βοηθητικά όταν δεν αρκεί η θερμοκρασία του νερού από τον ήλιο. Ο ηλιακός θερμοσίφωνας δεν είναι επιλογή, για να σας προλάβω, ούτε να μοιραστούν τα υπάρχοντα ηλιακά πάνελ στους ένοικους, λόγω μεγάλου κόστους αλλαγής των σωληνώσεων.

Οπότε, προκύπτει το δίλημμα Ταχυθερμοσίφωνας ή ηλεκτρικός θερμοσίφωνας. 
α) ο Ταχυθερμοσίφωνας θα μπει στο σημείο όπου βρίσκεται το κολεκτέρ για να δίνει και στο νιπτήρα και στο τηλέφωνο της μπανιέρας ζεστό νερό. Επειδή μεγαλώνουν έτσι οι αποστάσεις από την έξοδο του ταχυθερμοσίφωνα μέχρι το ντουζ, και επειδή το διαμέρισμα έχει τριφασικό, μου πρότειναν να ανέβω σε ισχύ και να πάω σε αυτό το μοντέλο:
https://solcore.eu/en/product/solcore-nk1v2-digital-inverter-instantaneous-water-heater-9-kw/

τα κόστη σύνδεσης βγαίνουν περίπου στα 150 του ηλεκτρολόγου και γύρω στα 250 του υδραυλικού, (υλικά & εργασία)

β) διαφορετικά, μου πρότειναν να μπει ηλεκτρικός θερμοσίφωνας με τρίοδη βαλβίδα, ώστε όταν δεν έχει θερμοκρασία το νερό, να το γυρνάω χειροκίνητα στον θερμοσίφωνα, και να τον ανάβω τότε.
 

Θα ήθελα την γνώμη σας αν έχει κάποιος κάνει κάτι αντίστοιχο, ή αν υπάρχει καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Γιώργος Χάμψας said:

Με τριφασική σύνδεση, αλίμονο.

Το τεχνικό φυλλάδιο που ανέβασες λέει ότι είναι μονοφασικό...

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, antloukidis said:

Το τεχνικό φυλλάδιο που ανέβασες λέει ότι είναι μονοφασικό...

Συγγνώμη, παράλειψή μου, μίλησα τηλεφωνικά με τον κατασκευαστή και μου είπε ότι υπάρχει η δυνατότητα για μετατροπή κατόπιν παραγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έπαιρνα έναν τριφασικό μεγαλύτερης ισχύος (πχ. https://www.sieline.gr/product/kospel-kde-3/)  και θα απεφευγα τις μετατροπές. Θεωρώ τα 9kw λίγα τις κρύες μέρες του χειμώνα που το νερό του δικτύου έχει χαμηλή θερμοκρασία, μην ξεχνάμε ότι οι καυστήρες ΦΑ που δίνουν ΖΝΧ είναι συνηθως 24KW.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dkyr said:

Προσωπικά θα έπαιρνα έναν τριφασικό μεγαλύτερης ισχύος (πχ. https://www.sieline.gr/product/kospel-kde-3/)  και θα απεφευγα τις μετατροπές. Θεωρώ τα 9kw λίγα τις κρύες μέρες του χειμώνα που το νερό του δικτύου έχει χαμηλή θερμοκρασία, μην ξεχνάμε ότι οι καυστήρες ΦΑ που δίνουν ΖΝΧ είναι συνηθως 24KW.

Μιλάμε βεβαία για σύστημα που θα δουλεύει σε σειρά με τον ηλιακό, στο Ηράκλειο Κρήτης.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις χειροκίνητες βάνες είναι κάτι που γρήγορα το βαριέσαι.

Αν έχεις αυτόματες βάνες ...γίνεται πολύπλοκο.

Οι ταχυθερμοσίφωνας συνήθως έχει πρόβλημα όταν η παροχή είναι χαμηλή (η θερμοκρασία παίζει...) και ίσως να έχει πρόβλημα όταν η θερμοκρασία στην είσοδο είναι ψηλή.   

Προσωπικά έχω βάλει απλό θερμοσίφωνα 60 λίτρων σε σειρά με τα ηλιακά και δεν έχω πρόβλημα.

 

Υ.Γ. Αν η μετατροπή από μονο- σε τριφασικό, είναι μη εργοστασιακή πατέντα, δεν θα είχα και πολλή εμπιστοσύνη.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, antloukidis said:

Αν έχεις χειροκίνητες βάνες είναι κάτι που γρήγορα το βαριέσαι.

Αν έχεις αυτόματες βάνες ...γίνεται πολύπλοκο.

Οι ταχυθερμοσίφωνας συνήθως έχει πρόβλημα όταν η παροχή είναι χαμηλή (η θερμοκρασία παίζει...) και ίσως να έχει πρόβλημα όταν η θερμοκρασία στην είσοδο είναι ψηλή.   

Προσωπικά έχω βάλει απλό θερμοσίφωνα 60 λίτρων σε σειρά με τα ηλιακά και δεν έχω πρόβλημα.

 

Υ.Γ. Αν η μετατροπή από μονο- σε τριφασικό, είναι μη εργοστασιακή πατέντα, δεν θα είχα και πολλή εμπιστοσύνη.

 

Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Με τις βάνες, είτε χειροκίνητες είτε αυτόματες έχω τους ίδιους προβληματισμούς.

Στον ταχυθερμοσίφωνα, όσον αφορά την πολυκατοικια νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα με την πίεση. Για την θερμοκρασία νομίζω θα χρειαστεί θερμοδιαφορικη βαλβίδα να κάνει bypass.

Για αυτό που έχεις κάνει εσύ αν δε σου κάνει κόπο εξήγησέ μου:

Αν ο απλός θερμοσίφωνας είναι σε σειρά με τον ηλιακό, πώς αξιοποιείται το νερό του ηλιακού; Στον νεκρό χρόνο δεν μένει μέσα στο δοχείο και κρυώνει; Και για να κατέβει ζεστό νερό απ' τον ηλιακό δε θα πρέπει να αδειάσεις τα 60 κρύα λίτρα; 

Ή μήπως εννοείς ότι είναι ηλιακός διπλής ενέργειας, όπου είναι ένα το δοχείο όπου αν δεν έχεις ήλιο ανοίγεις αντίσταση;

Link to comment
Share on other sites

Ένας απλός θερμοσίφωνας είναι σε σειρά με ηλιακό - ιδιοκατασκευή αλλά δεν αλλάζει κάτι...

Αν περάσει μεγάλος χρόνος χωρίς κατανάλωση ΖΝΧ κρυώνει φυσικά ο θερμοσίφωνας αλλά δεν χρειάζεται να αδειάσουν και τα 60 λίτρα του, καθώς το ΖΝΧ έρχεται στο πάνω μέρος του (όπου και η έξοδός του), περνώντας μέσα από το κρύο αρκετά γρήγορα.

Για γρηγορότερη απόδοση (και μικρότερη κατανάλωση νερού) έχω κυκλοφορητή ανακυκλοφορίας ΖΝΧ, που όταν ο ηλιακός έχει ζεστό νερό ζεσταίνει τον θερμοσίφωνα  

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.