Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή διαρρύθμισης


Recommended Posts

"Kαποιοι κατασκευαστες - μηχανικοι εχουν βρει πολυ καλυτερο τροπο . Κανουν τροποποιηση της συστασης οριζοντιων ιδιοκτησιων (ακομα και αν αλλαζουν τις οψεις) και δεν μπλεκονται καθολου με αναθεωρηση στην πολεοδομια"

 

Αγαπητέ adadim, αν έχεις υπόψιν σου κάποιο συμβολαιογράφο που θα κάνει τροποποίηση οριζοντίου ιδιοκτισίας χωρίς τροποποιημένες κατόψεις και τροποποιημένο πίνακα αναλογισμού, θεωρημένα από την πολεοδομία, να μου τον/την συστήσεις να κάνω και εγώ μια ανάλογη τροποποίηση σε μια υπόθεση παρόμια.

 

Sorry αλλά νομίζω οτι δεν γίνεται αυτό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευτυχως ss_sk στην Κοζανη ειναι αλλιως και για αυτο και γουσταρεις(ολοι γνωστοι , τα παντα τα τελειωνεις στο αψε σβησε) . Αλλιως θα σε εβλεπα τι θα εκανες και τι θα ελεγες...

 

...για αυτό και έφυγα τρέχοντας από Αθήνα. Πάντως νομίζω ότι οι συνθήκες ψιλοάλλαξαν και καλό να ακολουθείς την οδό της Αρετής - αν δεν έχεις μπάρμπα ή μάλλον μπαρμπάδες στην Κορώνη.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Theodore , το τριπακι αυτο το ειδα για πρωτη φορα πριν 1χρονο σε εναν κατασκευαστη - μηχανικο και στην αρχη και εγω παραξενευτηκα . Στον πρωτο οροφο ειχε 2διαμερισματα και μετα εκανε τροποποιηση της συστασης , τα εκανε τρια αλλαζοντας τις οψεις και δεν ανακατεψε την Πολεοδομια . Τα διαμερισματα του α' οροφου επιπλεον , τα εχει πουλησει ολα . Οσο για συμβολαιογραφο ... βρισκεις οποιον θες !!! Το εχω προτεινει σε αρκετους φιλους που εχουν κανουν αλλαγες στις οψεις τους λογω εσωτερικων διαρρυθμισεων και δεν ειχαν κανενα προβλημα να βρουν συμβολαιογραφο . Μεσα στο μηνα θα το κανω και γω για κτιρια των δικων μου που θα μου παραχωρηθουν . Αν θες λοιπον ... εχω να σου προτεινω αρκετους συμβολαιογραφους .

Υ.Γ.1 Εννοειται βεβαια πως δεν πρεπει να αλλαχθει καθολου το συνολικο εμβαδο του οροφου .

Y.Γ.2. Το φορουμ το χρησιμοποιουμε για να ανταλλαζουμε αποψεις , να βοηθαει ο πιο εμπειρος τον απειροτερο σε καποια ζητηματα και για να προτεινουμε και κατι διαφορετικο , μη ευρως διαδεδομενο , αλλα διασταυρωμενο . Αυτο κανω και εγω. Οταν γνωριζω την απαντηση σε καποιο ερωτημα , απανταω λεγοντας τις οποιες επιφυλαξεις διατηρω, αλλιως ενημερωνομαι και εγω μαζι με τους ερωτωμενους απο τους υπολοιπους . Αν τωρα καποιος δεν θελει να ακολουθησει τη συμβουλη που του δινεται , τοτε μαλλον στην πορεια αυτος θα βγει ζημιωμενος .

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε adadim, ίσως δεν κατάλαβες ακριβώς τι είναι αυτο που έκανε αυτός ο κατασκευαστής που λες.

Σύμφωνα με μια τυπικη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, ο εργολάβος-κατασκευαστής διατηρει το δικαίωμα να τροποποιεί τα διαμερίσματα που έχει στην κατοχή του χώρις όμως να προσβάλει αυτά που έχει μεταβιβάσει. Άν λοιπόν η πολυκατοικία είναι ακομα στην κατοχή του ολόκληρη, τότε και μόνο τότε μπορεί να κάνει μονομερώς τροποποίηση οριζοντίου ιδιοκτισίας!!. Αλλιώς, απαιτείται υπογραφή από όλους τους συνιδιοκτήτες.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω αυτό με τις όψεις που λές. Όταν δύο διαμερίσματα γίνονται τρία, οι αλλαγές που επέρχονται είναι δεκάδες. Από που να αρχίσω; Ότι μεγαλώνει ο κοινόχρηστος διάδρομος, οτι προστίθεται τουλάχιστον ένα μπάνιο και μια κουζίνα ακόμα, οτι τροποοιείται ο πίνακας αναλογισμου τον χιλιοστών στα διαμερίσματα και οι δαπάνες κοινοχρήστων, και πάρα πολλά άλλα. Εσύ κατά τη γνώμη σου τι λές, δεν πρέπει η πολεοδομία να είναι ενήμερη για αυτές τις αλλαγές; Και στο κάτω κάτω της γραφής δες ποιές εργασίες πραγματοποιούνται χωρίς άδεια από την πολεοδομία και θα καταλάβεις.

Όσο για τους συμβολαιογράφους που λες ''όποιον θές'', φίλε adadim δοκίμασες να έρθεις σε επαφή μαζί τους; Μήπως κάποιοι από αυτούς είναι στη φυλακή; Για φαντάσου πόσο ωραία θα αισθανόσουν αν ο γείτονάς σου μια μέρα αποφάσιζε να επεκταθεί στα διπλανά διαμερίσματα συμπεριλαμβανομένου και του δικού σου, και πήγαινε στον συμβολαιογράφο που ξέρεις εσύ και του παρουσίαζε κάτι σχέδια με υπογραφή μαιμου δικιά σου και ζητούσε τροποποιηση οριζοντίου για τον συγκεκριμένο όροφο. Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου ο συμβολαιογράφος θα την έκανε και η τροποποιηση θα μεταγραφόταν νόμιμα στο υποθηκοφυλακείο η κτηματολόγιο. Πώς λοιπόν θα αισθανόσουν αν τα 100 τ.μ. που αγόρασες με αίμα, τώρα φαίνονται 35 τ.μ. στο κτηματολόγιο και ο γείτονας έχει 400 τ.μ.;

 

Επίσης, συμφωνώ απόλυτα με το Υ.Γ. 2 και προσθέτω οτι εδώ είμαστε για να παραθέτουμε γνώσεις και εμπειρίες. Ιστορίες του τύπου "μια φορά και έναν καιρό, ένας κατασκευαστής μηχανικός......", δεν αποτελούν προσωπική εμπειρία σου γιατί δεν γνωρίζεις πως επιτέυχθηκε τελικά ο στόχος και με ποιά μέσα. Επίσης δεν αποτελούν προηγούμενο για πιθανή αντιπαράθεση σε κάποια συζητηση ή αντιδικία, κουβέντες του στύλ "μα.. έχω έναν γνωστό σε ένα φορουμ που έχει έναν γνωστό μηχανικό κατασκευαστή που το έκανε αυτό." Εδω παραθέτουμε νόμους, εγκυκλίους, Π.Δ., αποφάσεις και ο καθένας ανατρέχει σε αυτά και βρίσκει αυτό που τον ενδιαφέρει.

Και τέλος πάντων οι αρχαίοι υμών πρόγονοι είχαν αποφασίσει για τέτοιες περιπτώσεις και έλεγαν η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια

Link to comment
Share on other sites

Theodore διαβασε το αρθρο 6 της 8957/2004 αποφασης . Βασει της παραπανω αποφασης , εκαναν ολοι οι παραπανω οτι περιεγραψα πιο πανω και θα το κανω και γω εντος των προσεχων ημερων . Η Πολεοδομια που ειναι αρμοδια και εχω ρωτησει , απαντησε πως ειμαι καθολα νομοτυπη . Οι συμβολαιογραφοι δεν εφεραν ποτε καμια αντιρρηση , σε οποιον εκανε κατι αναλογο . Αν εσυ τωρα εισαι αντιθετος , δεν νομιζω να εχει και ιδιαιτερη σημασια , οχι ;

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν:

 

άρθρο 6 της 8957/2004 (Εκπόνηση ΅ελετών και Επίβλεψη Οικοδο΅ικών εργασιών, ευθύνες Μελετητών και Επιβλεπόντων Μηχανικών)

 

1. Για την Εκπόνηση ΅ελετών και την Επίβλεψη οικοδο΅ικών εργασιών ισχύουν γενικά τα εξής:

α. Οι Μηχανικοί που αναλα΅βάνουν την ευθύνη για την εκπόνηση ΅ελέτης για έκδοση Άδειας δό΅ησης, έχουν ευθύνη για την πλήρη και ορθή αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης των οικοπέδων ή γηπέδων, και να συντάσσουν τις ΅ελέτες σύ΅φωνα ΅ε τους ισχύοντες κανονισ΅ούς που διέπουν τη σύνταξή τους και σύ΅φωνα ΅ε τα εγκεκρι΅ένα στοιχεία του

τοπογραφικού και του διαγρά΅΅ατος κάλυψης.

β. Οι Μηχανικοί που αναλα΅βάνουν την ευθύνη για την επίβλεψη των εργασιών έχουν την ευθύνη εφαρ΅ογής των σχεδίων που συνοδεύουν την Έγκριση Όρων ∆ό΅ησης και των ΅ελετών που είναι σύ΅φωνες ΅ε αυτά και τους ισχύοντες κανονισ΅ούς, ΅ε την επιφύλαξη των ΅ικρών παραβάσεων που προσδιορίζονται ΅ε την Απόφαση του άρθρο 9 παρ. 5 του Ν.

3212/03(1), του άρθρου 3 παρ. 6 της παρούσας(2) και του άρθρου 18 παρ. 10 του 1337/83(3), καθώς και την ευθύνη για την εφαρ΅ογή των απαιτού΅ενων ΅έτρων ασφαλείας. Η ευθύνη των Επιβλεπόντων Μηχανικών ισχύει ΅έχρι την θεώρηση για την αποπεράτωση των εργασιών της Άδειας ∆ό΅ησης, κατά τα οριζό΅ενα στην παρ. 2 του άρθρου 4 της παρούσας Απόφασης.

2. Ειδικότερα για τις ευθύνες των Μελετητών και των Επιβλεπόντων Μηχανικών ισχύουν τα οριζό΅ενα στα άρθρα 17 παρ. 8γ και δ και 18 παρ. 10 του Ν. 1337/83, όπως ισχύουν, στα άρθρα 55, 56, 57 και 58 του Ν.∆. 17.7/16.8.1923, και στα άρθρα 1,2 και 3 του Β∆ 15.12.1923/21.1.1924

 

 

 

(1) Αρθ-9 (Ρυθμίσεις για την επιβολή προστίμων και τον έλεγχο σε αυθαίρετα κτίσματα ή κατασκευές) - παρ.5: συμπληρώνεται το Αρθ-9 παρ.8 του Ν-1512/85, για την εξαίρεση από κατεδάφιση μικρών παραβάσεων, με προϋποθέσεις και όρους που θα καθορισθούν με Απόφαση Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ.

 

(2) Αρθ-3 (Απαιτού΅ενα ∆ικαιολογητικά Μελέτες και ∆ιαδικασίες, για την χορήγηση της Άδειας ∆ό΅ησης) παρ.6: Επιτρέπεται:

α. ΅είωση από τα εγκεκρι΅ένα ΅εγέθη του διαγρά΅΅ατος κάλυψης,

β. υπέρβαση από τα εγκεκρι΅ένα ΅εγέθη και τα στοιχεία του Τοπογραφικού και του ∆ιαγρά΅΅ατος κάλυψης, ΅ε τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις που εγκρίθηκαν, και το πολύ ΅έχρι πενήντα εκατοστά (50 εκ.) στις διαστάσεις, και ΅έχρι είκοσι τετραγωνικά ΅έτρα (20,0 ΅2) στο σύνολο των επιφανειών, και επίσης

γ. αναδιάταξη των επιφανειών στους ορόφους, εφόσον τηρούνται οι ελάχιστες απαιτού΅ενες αποστάσεις και δεν παραβιάζεται η επιτρεπό΅ενη κάλυψη, το ύψος και ο συντελεστής δο΅ήσεως. Στις περιπτώσεις αυτές συ΅πληρώνεται ανάλογα η αίτηση και η δήλωση της παρ. στ και συνυποβάλλεται τοπογραφικό και διάγρα΅΅α κάλυψης εις τριπλούν, ενη΅ερω΅ένο ως προς τις ΅εταβολές από το εγκεκρι΅ένο.

Σε περίπτωση ΅εγαλύτερων αποκλίσεων δεν κατοχυρώνονται οι διατάξεις που ίσχυαν κατά την υποβολή της αρχικής αίτησης για έκδοση Άδειας ∆ό΅ησης και απαιτείται η υποβολή νέας αίτησης, η οποία ελέγχεται ΅ε βάση τους τυχόν νέους ισχύοντες όρους δό΅ησης και διατάξεις.

 

(3) Αρθ-18 (Ειδική εισφορά αυθαιρέτου) παρ.10. Η ποινή στέρησης άδειας άσκησης επαγγέλματος της παραγράφου 9 του άρθρου 17 επιβάλλεται από τα αντίστοιχα σε κάθε περίπτωση πειθαρχικά όργανα και μπορεί να μη επιβάλλεται στις περιπτώσεις του τελευταίου εδαφίου της παραγράφου 8 του ίδιου άρθρου 17, για τις απλές υπερβάσεις της σχετικής άδειας.

 

Από τα αναγραφόμενα αυτό που πιστεύω έχει σημασία είναι το (2) το οποίο (όπως το ερμηνεύω εγώ με βάση τις υπόλοιπες παραγράφους) αναφέρει τις μικρο-αποκλίσεις που μπορεί να έχει μια άδεια ώστε να εγκριθεί χωρίς να απαιτηθεί επανυποβολή της. Αυτό όμως πόρρω απέχει από την...αυθαίρετη αλλαγή όψεων χωρίς έγκριση πολεοδομίας, όταν ο αριθμός και μέγεθος των ανοιγμάτων καθορίζεται από τον έλεγχο φωτισμού-αερισμού και άρα είναι δεσμευτικά δια νόμου.

 

Κάποια παρεξήγηση υπάρχει και δεν ξέρω από πού (μπορεί και από μένα). Παρεμπιπτόντως παρεξηγήσεις γίνονται και με τα φύλα (εγώ έχω μπερδευτεί εδώ :???: ) για αυτό συμπληρώστε το αντίστοιχο κουτάκι...δεν είναι τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Αν η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας το γράφει ρητά ότι είτε κατά τη διάρκεια ισχύς της οικοδ.αδείας ο κατασκευαστής έχει δικαίωμα να τροποποιεί την οροφοκτησία χωρίς τροποποίηση των συνολικών χιλιοστών που κατέχει και χωρίς τροποποίηση των κοινόχρηστων χώρων (πχ. χωρίζει ένα διαμέρισμα σε 2 αλλά κάνει τις εισόδους σε υποχώρηση στο σημείο της παλαιάς εισόδου - συνεπώς παραμένει το 1 άνοιγμα προς τους κοινόχρηστους) τότε ποιο το πρόβλημα?

 

Έχω δει και σύσταση οριζοντίου που το επιτρέπει και σε μελλοντικούς ακόμα και με τροποποίηση των κοινόχρηστων του μελλοντικού...

Link to comment
Share on other sites

Και με τα υδραυλικά τι κάνεις; Έχεις μια παροχή νερού για δύο διαμερίσματα;

Με τα ηλεκτρολογικά; Θα τροποποιοίσεις την μελέτη μόνος σου ή θα βάλεις ένα ρολόι για δύο διαμερίσματα;

Με τις δαπάνες κοινοχρήστων, τη θέρμανση τι γίνεται;

 

Παιδιά, σας το ξαναλέω!!! Δεν γίνεται χωρίς τροποποίοιση της άδειας. Είμαι παθών και έβαλα μυαλό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.