Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για επέκταση μονοκατοικιας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος στην σελίδα και θα ήθελα τα φώτα σας αν είναι δυνατόν. 

Έχω μια μονοκατοικία 54 τ.μ  στο Περιστέρι (Τ.Κ 12132)σε οικόπεδο 120 τ.μ εξ αδιαιρετου (240  τ.μ σύνολο) τα οποία 120 ανοίγουν σε άλλο ιδιοκτήτη. 

Η περιοχή έχει συντελεστή δόμησης 1.2 και αν κατάλαβα καλά από τα στοιχεία στο διαδίκτυο ποσοστό κάλυψης 50%.

 

Όπως καταλαβενεται το μισό οικόπεδο δλδ περίπου 60 τ.μ είναι κενό και θα ήθελα να προσθέσω ένα προκατ για παράδειγμα σαν γκαρσονιέρα περίπου 30 τ.μ. 

Αλλά βάση του ποσοστού κάλυψης αυτό δεν επιτρέπεται αν κατάλαβα καλά για ισόγειο τουλάχιστον. 

Θα μπορούσα να κάνω προσθήκη όροφο καθ'υψουν? 

Πάντα μέσα στα όρια του συντελεστή δόμησης.

 

Έχω τα σχέδια του σπιτιού άδειας κλπ οπότε αν χρειάζεστε πληροφορίες μπορώ να τις βρω.

 

Ευχαριστώ. 

Screenshot_20240525_152216_Chrome.jpg

17166398051754435106487820266127.jpg

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, Lybe88 said:

...

Θα μπορούσα να κάνω προσθήκη όροφο καθ'υψουν? 

Πάντα μέσα στα όρια του συντελεστή δόμησης.....

....

όπως εσύ τα περιγράφεις θεωρητικά ναι....

και 30τμ και 57τμ και ενδεχόμενα περισσότερα...

Όμως πριν κάνεις σκέψεις για αυτό.... το υφιστάμενο ισόγειο έχει την στατική επάρκεια και πρόβλεψη και +1 ή δύο ορόφους ή θα απαιτηθούν ενισχύσεις του υφιστάμενου στατικού φορέα από τα θεμέλια ..... και αν ναι, το αντέχεις οικονομικά?

 

επικουρικά τσεκ στην Τοπογραφική υπηρεσίας της ΥΔΟΜ στο περιστέρι (βρίσκεται στο κτήριο της παλαιάς Ξυλοτεχνία) για τους όρους Δόμησης...

Ειδικά το 50% κάλυψη στο περιστέρι δεν είναι συνηθισμένη περίπτωση ....

 

Υ.Δ.

να υποθέσω ότι το Μηχανικός και ειδικότητα που έβαλες στο προφίλ σου ισχύει και δεν ήταν εκ παραδρομής 

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Didonis said:

όπως εσύ τα περιγράφεις θεωρητικά ναι....

και 30τμ και 57τμ και ενδεχόμενα περισσότερα...

Όμως πριν κάνεις σκέψεις για αυτό.... το υφιστάμενο ισόγειο έχει την στατική επάρκεια και πρόβλεψη και +1 ή δύο ορόφους ή θα απαιτηθούν ενισχύσεις του υφιστάμενου στατικού φορέα από τα θεμέλια ..... και αν ναι, το αντέχεις οικονομικά?

 

επικουρικά τσεκ στην Τοπογραφική υπηρεσίας της ΥΔΟΜ στο περιστέρι (βρίσκεται στο κτήριο της παλαιάς Ξυλοτεχνία) για τους όρους Δόμησης...

Ειδικά το 50% κάλυψη στο περιστέρι δεν είναι συνηθισμένη περίπτωση ....

 

Υ.Δ.

να υποθέσω ότι το Μηχανικός και ειδικότητα που έβαλες στο προφίλ σου ισχύει και δεν ήταν εκ παραδρομής 

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

 

Δεν γνωρίζω αν αντέχουν τα θεμέλια και αυτό θα πρέπει να το δει μηχανικός. 

Θα προσπαθήσω να κάνα και μια επίσκεψη από την πολεοδομία. 

Σχετικά με την τελευταία σου ερώτηση ή ειδικότητα μου είναι ηλεκτρονικός/μηχανικός για υποβρύχια μηχανήματα αλλά δεν είχε κάτι τέτοιο οπότε έβαλα  μηχανικός υπολογιστών. 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Lybe88 said:

...ή ειδικότητα μου είναι ηλεκτρονικός/μηχανικός για υποβρύχια μηχανήματα ...

δεν το γνώριζα καν αν ή ότι υπάρχει τέτοια ειδικότητα σε διπλωματούχους ή πτυχιούχους Μηχανικούς .....!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.