Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο για αυθαίρετο στο δώμα


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι!

Έχω έναν πελάτη ο οποίος θέλει να βγάλει άδεια για πέργκολα και μετά να την κλείσει. Με ρώτησε σε περίπτωση καταγγελίας πόσο πρόστιμο θα πληρώσει και αν θα είναι το ίδιο με το αν έφτιαχνε απλά ένα σκέτο δωματιάκι στην ταράτσα του. Υποθέτω ότι είναι το ίδιο αλλά δεν είμαι και σίγουρη (δεν έχω και ιδιαίτερη πείρα βλέπετε).. :(

Πως θα μπορούσα να του υπολογίσω το πρόστιμο που θα πλήρωνε σε περίπτωση καταγγελίας?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Ελένη

Link to comment
Share on other sites

Ελένη -έστω και αν δεν έχεις ιδιαίτερη πείρα- είσαι Μηχανικός, γι' αυτό να συμπληρώσεις την ειδικότητά σου στα προσωπικά στοιχεία (προφίλ).

Πιστεύεις ότι στη δουλειά του Μηχανικού περιλαμβάνεται η παροχή συμβουλών σχετικά με τις συνέπειες παρανόμων πράξεων,

τις οποίες σκέφτεται να τελέσει κάποιος πολίτης;

Η απάντησή μου είναι:

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=90543&postcount=7

Ελπίζω να μην παρεξήγησες τα σχόλιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε Chilon (και εγώ πολιτικός μηχανικός είμαι σαν και εσένα).

Δεν παρεξηγώ τα σχόλια σου αλλά μάλλον εσύ παρεξήγησες αυτά που ήθελα να πω και τις προθέσεις μου. Προφανώς είμαι αντίθετη στις πολεοδομικές παρανομίες-ακομά και το να κλείνει κάποιος τον ημιυπαίθριό του χώρο με βρίσκει αντίθετη!

Όπως όμως πολύ καλά θα γνωρίζεις (δεδομένου ότι λογικά έχεις και περισσότερη πείρα από εμένα) υπάρχουν πολυάριθμοι πολίτες οι οποίοι είναι διατεθειμένοι να προχωρήσουν σε κάθε είδους παρανομία προκειμένου να αποκτήσουν ένα επιπλέον δωμάτιο στο σπίτι τους!

Θεωρώ ότι ο μόνος τρόπος να αποτρέψεις τέτοιους ανθρώπους από το να κάνουν πολεοδομικές παραβάσεις (το θέμα της ηθικής δε νομίζω να τους ενδιαφέρει) είναι να τους εξηγήσεις ότι θα πληρώσουν ένα σημαντικό πρόστιμο σε περίπτωση καταγγελίας. Δε γνωρίζω τον τρόπο υπολογισμού αυτών των προστίμων για αυτό και ζήτησα τη βοήθεια σας.

Λυπάμαι αν παρεξηγήθηκα.

 

Ελένη

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν σε παρεξήγησε, συνάδελφε Ελένη.

Σχολίασα την δημοσίευσή σου με -εξαιρετικά- φιλική διάθεση.

Ερωτήματα γύρω από το ύψος του προστίμου πολεοδομικών παραβάσεων έχουν πολλοί (παλιοί και νέοι) συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν πελάτη ο οποίος θέλει να βγάλει άδεια για πέργκολα και μετά να την κλείσει. Με ρώτησε σε περίπτωση καταγγελίας πόσο πρόστιμο θα πληρώσει και αν θα είναι το ίδιο με το αν έφτιαχνε απλά ένα σκέτο δωματιάκι στην ταράτσα του. Υποθέτω ότι είναι το ίδιο αλλά δεν είμαι και σίγουρη (δεν έχω και ιδιαίτερη πείρα βλέπετε).. :(

Πως θα μπορούσα να του υπολογίσω το πρόστιμο που θα πλήρωνε σε περίπτωση καταγγελίας?

Ελένη

 

Με την κοινή απόφαση 9732/27.2.2004 Οικονομίας και ΠΕΧΩΔΕ (ΦΕΚ 468/Β/5.3.2004) [λίγες μέρες πριν τις εκλογές !!!] καθορίστηκαν αυστηρότερα πρόστιμα και διαφορετική κατηγοριοποίηση κλπ για τα αυθαίρετα.

 

Με βάση τα στοιχεία που έχεις, μπορείς να υπολογίσεις αυτά που θέλεις και να απαντήσεις στα αντίστοιχα ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.