Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οπλισμός σε ασθενείς περιοχές διαφράγματος


 

Recommended Posts

Από το εγχειρίδιο Earthquake resistant steel structures της ArcelorMittal σελ.85

 

"The minimum thickness of concrete poured on site, assumed in the design to act as a structural diaphragm, is 70mm"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι αυτό ειναι ένα κάτω όριο, ο ACI μάλιστα μιλά (αν θυμάμαι καλά) για 2 ίντσες. από κει και πέρα το θέμα ειναι σαγφώς συνθετότερο

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, που υπογράφεις ως Συντονιστής & "Η βλακεία είναι ανίκητη", αναφέρεσαι σε εμάς, που σε διαβάζουμε, σε εργολάβους, σε συναδέλφους, στο κράτος?

Θα ήθελα κάποια εξήγηση.

Συντονιστής.. σημαίνει, οτι εισαι μέλος της ιστοσελίδας.. ?

Αν είσαι (?), θα περίμενα λίγο πιο μετρημέμη αντίληψη.

Αποφοίτησα απο το Δ.Π.Θ., 1η ΦΟΥΡΝΙΑ, 1980.

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λόγο θεωρείς ότι απευθύνεται κάπου και όχι ότι απλά κάνει τη γνωστή διαπίστωση, ότι η βλακεία είναι ανίκητη?

 

επίσης μπορούσες να του στείλεις πμ να τον ρωτήσεις αντί να γράφεις σε άσχετα thread τις απορίες σου για τις υπογραφές

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ALITAKIS

 

Κατ' αρχάς καλώς όρισες!

 

Θα σου απαντούσα μέσω προσωπικού μηνύματος αλλά από ότι φαίνεται έχεις επιλέξει από τις ρυθμίσεις σου να μη δέχεσαι προσωπικά μηνύματα παρά μόνο από το Διαχειριστή (Administrator). Αν θέλεις ενεργοποίησε τα, θα διαπιστώσεις ότι κάνουν τη ζωή όλων ευκολότερη.

 

Για να μη μακρυγορώ, ναι είμαι συντονιστής αν και αυτό δε σημαίνει ότι είμαι απλά μέλος του παρόντος forum. Μέλη είναι όλοι όσοι είναι εγγεγραμμένοι σε αυτό. Οι συντονιστές είναι υπεύθυνοι για την εύρυθμη λειτουργία του ιστότοπου καθώς και για την τήρηση των Κανόνων Συμμετοχής τους οποίους και σε παρακαλώ να διαβάσεις. Επίσης ρίξε ένα μάτι ΕΔΩ, πιστεύω ότι θα βρεις χρήσιμες τις πληροφορίες που αναφέρονται.

 

Αναφορικά με την υπογραφή μου, είναι ένα ρητό το οποίο επιλέγω να φαίνεται κάτω από κάθε μου δημοσίευση. Δεν αναφέρεται σε κάποιο άτομο ή σε κάποια κοινωνική ομάδα συγκεκριμένα. Σε καμία περίπτωση δεν έχω την πρόθεση να θίξω κάποιον ατομικά πολύ περισσότερο κάποιον που δε γνωρίζω καθόλου. Ας πούμε ότι αναφέρεται στη ζωή γενικότερα.

 

Αυτό που αναφέρεις σχετικά με την αντίληψη που πρέπει να έχω είναι κάτι που προσωπικά δε με ενδιαφέρει να σχολιάσω.

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Παναγιώτης (πολύ πρόσφατος απόφοιτος ΔΠΘ)

 

ps. Σε παρακαλώ να μη συνεχίσεις από το παρών νήμα (thread). Αν θέλεις κάτι άλλο μπορείς να στείλεις προσωπικό μήνυμα. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, ζητάω συγνώμη... !

Απλά, μου φάνηκε, οτι, αν η υπογραφή σου, αναφέρεται σε συναδέλφους που κάνουν ,εστω, παιδαριώδεις ερωτήσεις ειναι αποτρεπτικό για την συνέχιση της οποιας συζήτησης.

Αφου διάβασα, τις δημοσιευσεις σου & την προσφορά σου.. δεν εχω παρά να ζητήσω .. συγνώμη.

Νομίζω οτι, ενεργοποίησα την αποστολή προσωπικών μηνυμάτων.

Η διάθεση μου, είναι να μεταφέρω & εγώ κάτι απο την εμπειρία μου & οχι να θίξω τον οποιονδήποτε.

 

Φιλικά ALITAKIS

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.