Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή οπών από πυρηνοληψία


 

Recommended Posts

Αγαπητοί/ες, καλημέρα σας!

 

Χρειάστηκε να κάνουμε πυρηνοληψία για έλεγχο της ποιότητας σκυροδέματος στην πλάκα οροφής υπογείου. Κόπηκαν συνολικά 8 καρότα (6 που απαιτούνται για τον έλεγχο + 2 που περιείχαν οπλισμό και ακυρώθηκαν). Οι διαστάσεις τους είναι 15εκ ύψος x 10εκ διάμετρος.

 

Ποιος θεωρείτε ότι είναι ο ιδιανικός τρόπος και τα ιδανικά υλικά για την επισκευή-κλείσιμο αυτών των οπών στην πλάκα οροφής? Χρειάζεται να μπει και οπλισμός-βλήτρα πέραν τον υλικών πλήρωσης των οπών?

 

Παρακαλώ σημειώστε τα εξής τα οποία πιθανόν να επηρεάζουν τον τρόπο επισκευής:

α) Όπως γνωρίζετε, η "καροτιέρα" δημιουργεί οπές με εντελώς λεία τοιχώματα. Το προεροιμασία απαιτείται πριν την εφαρμογή των υλικών;

β) Η πλάκα οροφής υπογείου απ' όπου πάρθηκαν τα καρότα αποτελεί (προφανώς) την πλάκα πατώματος ισογείου όπου θα εγκατασταθεί ενδοδαπέδια θέρμανση. Θα επηρεάζει η θέρμανση την επισκευή; Προφανώς, δεν θα θέλαμε να ξεκολλήσει το υλικό πλήρωσης της οπής και να πέσει στο κεφάλι κάποιου...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Με εκτίμηση,

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Θα αγριεψεις λιγο την περιμετρο της οπης ,θα την ταπωσεις απο κατω και θα τη γεμισεις με ταχυπηκτο τσιμεντο (των 5 λεπτων προτιμοτερο) υψηλης αντοχης.Θα το βρεις σε μαγαζια με μονωτικα υλικα (π.χ της εταιρειας ceresit).Δε χρειαζεται τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

@kfill, γιατι κανεις παράθεση το 1 και μοναδικό post?

 

το κάνεις συστηματικά και δεν μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει αυτά τα οποία λες και ειναι συνηθως πολύ ενδιαφέροντα

 

φιλικά, rigid_joint

Link to comment
Share on other sites

Φιλε rigid.Απλα μου ειναι πιο ευκολο ετσι.Ομως εχω ανακοινωσει θεματα και χωρις παραθεση,

.Κοιτα λιγο τα θεματα μου.Ευχαριστω για τη συμβουλη σου

kfill σε παρακαλώ μην κάνεις πάντα παράθεση για την οικονομία χώρου του φόρουμ.

Ευχαριστώ

ΆΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα και απο εμένα,

 

αν και λίγο καθηστεριμένα να συμπληρώσω το οτι θα μπεί επιδαπέδια θέρμανση δεν επιρεάζει μιας και μεταξύ σωλήνων και πλάκας παρεμβάλετε υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.