Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκάτ πισίνα αυθαίρετη


nasbill

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.Στην περίπτωσή μου δεν θα εκτελεστεί καμία εργασία δόμησης ούτε εκσκαφή ή επίχωση. Η τρύπα υπάρχει, απλά θα τοποθετήσουμε την πισίνα μέσα που είναι έτοιμη πολυεστερική και θα στερεωθεί.

Αφού δεν θα εκτελεσθεί τέτοια εργασία τότε γιατί να βγάλω άδεια?

Συγνώμη άμα γίνομαι κουραστικός αλλά προσπαθώ να βγάλω μια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Στην υπάρχουσα οικοδομική άδεια υπάρχει η τρύπα στον περιβάλλον χώρο? Υπάρχει η πισίνα? Δεν ενδιαφέρει κανέναν ο τρόπος που κατασκευάστηκε αλλά αν η ύπαρξή της πισίνας υπάρχει στην οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Για σε όλους,

 

Μια και υπάρχει θέμα θα γράψω εδώ, θέλω να ρωτήσω για προκάτ πισίνα υπάρχει κάποιος νόμος που να διευκρινίζει πότε χρειάζεται πολεοδομική άδεια και πότε όχι; Γιατί ο κάθε ένας μου λέει και άλλα.

 

Με λίγα λόγια θέλω να βάλω προκάτ πισίνα στον κήπο μου ο οποίος είναι 2 μέτρα πάνω από το επίπεδο του δρόμου δλδ δεν χρειάζεται σκάψιμο, θα τοποθετηθεί και μετά θα μπαζωθεί με χώμα για να γίνει ο κήπος και να έρθει στο επίπεδο του σπιτιού.

 

Χρειάζεται να βγάλω πολεοδομική άδεια για την πισίνα?

 

Ευχαριστώ

 

Γενικά χρειάζεται. Θα έλεγα σωστότερα ότι πρέπει να δεί κάποιος μηχανικός το θέμα σου γιατί αυτό που λές θα "μπαζώσω" και θα φτάσω το επίπεδο στο επίπεδο του σπιτιού γενικά..είναι ένα θέμα που πρέπει να το δεί μηχανικός. (γενικά η κατάσταση εγκυμονεί κινδύνους, μην πείς μετά ότι δεν στο πα).

 

Αφετέρου σίγουρα κάποιος μηχανικός θα έπρεπε να δεί το θέμα σου δεν ξέρω κι αν κάποιος........απο δω μέσα μπορεί να σου δώσει μια απάντηση για το αν μια προκάτ χρειάζεται άδεια ή όχι. Η εμπειρία μου λέγεται ότι χρειάζεται και επίσης το θέμα είναι ανάλογο των τετραγωνικών της και όχι αν είναι προκάτ, θέμα που θα έπρεπε να ενημερωθείς γιατί, είναι και σχετικό με τα φορολογικά της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έφτιαξε μόνος του πισίνα για το σπίτι του

 

Με λίγη βοήθεια στο σκάψιμο, και προφανώς έχοντας κάποιες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο,

αυτός ο άνθρωπος έφτιαξε μια πισίνα για το σπίτι του που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τις «επαγγελματικές».

 

http://www.otherside.gr/2012/05/eftiakse-monos-pisina/#ixzz1vnePbc1u

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.