Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φούσκωμα και πέσιμο σοβά βεράντας


gio

Recommended Posts

Σε μια βεράντα από την εξωτερική πλευρά της αλλά και από το κάτω μέρος της έχει φουσκώσει ο σοβάς, έχει αρχίσει να ξεφλουδίζει, ακόμη και να πέφτουν ολόκληρα κομμάτια.

Προφανώς είναι από το μπετό που μάλλον θα έχει ρωγμές και με την υγρασία και τις χαμηλές θερμοκρασίες δημιούργησε το φούσκωμα.

Τι μπορώ να κάνω για την πλήρη αποκατάσταση του;

Σκέπτομαι να ρίξω όλο το σοβά, να το καθαρίσω καλά και μετά να κάνω μια στρώση μπετόν με πλέγμα και ξανά σοβάτισμα. Συνάδελφος είπε ότι δεν πρέπει να βάλω τσιμέντο γιατί δεν θα είναι ομοιογενές αν δεν πέσει όλο μαζί και θα έχω κίνδυνο να αποκοπεί και πάλι.

(Σημείωση ότι το πρόβλημα της υγρασίας που δημιούργησε το όλο θέμα έχει λυθεί.)

Link to comment
Share on other sites

1.καθαίρεσε το σοβα

2.καθαίρεσε το σαθρό σκυρόδεμα

3.επισκεύασε με επισκευαστικό κονίαμα της SIKA τοπικά τις φωλιές που θα δημιουργηθούν από την καθαίρεση του σκυροδέματος

4.Πέρνα ένα υλικό της SIKA που είναι για την προστασία του οπλισμού (σταμάτημα διάβρωσης) σε όλη την επιφάνεια του σκυροδέματος

5. Σοβάντισμα.

 

Σε περίπτωση ρωγμών μεγάλου έυρους (>2-3mm) χρησημοποίησε και ρητίνες για να τις επισκευάσεις.

Link to comment
Share on other sites

1.....3.επισκεύασε με επισκευαστικό κονίαμα της SIKA τοπικά τις φωλιές που θα δημιουργηθούν από την καθαίρεση του σκυροδέματος

4......

Επισκευαστικο κονιαμα εννοεις το :

Το Sika® MiniPack – ΕπισκευαστικόΣκυροδέματοςείναι ενόςσυστατικού, έτοιμο

προςχρήση θιξοτροπικό, υψηλήςποιότηταςκονίαμα που περιέχει συνθετικέςίνες.;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει αυτό ''Sika MonoTop-621 R-I Blitz'' για την επισκευή και

για την προστασία από διάβρωση το ''Sika MonoTop 610''

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.