Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραίτηση από διαδικασία έκδοσης άδειας


JTB

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας περιγράψω μια κοτσάνα που έχω κάνει και να με συμβουλέψετε πως μπορώ να το σώσω...όσο γίνεται...:(

 

1. Η άδεια που συζητώ είναι το βάψιμο πολυκατοικίας γωνιακής στη Καστέλλα. Οπότε, σκαλωσιές, άρα άδεια κανονική και ΕΠΑΕ !

Ετος κατασκευής 1966. Αμοιβές, οι ελάχιστες.

 

2. Τα σχέδια δεν δείχνουν μια πέργολα διακοσμητική (προέκταση εξώστη στην εσοχή του στερεού) μή βατή... μήκος περίπου 40μ και πλάτος 1.20μ.... Δυστυχώς αναγκάστηκα να την εξαφανίσω με το γνωστό πρόγραμμα...

Ετσι, ετοίμασα σειρά φωτογραφιών που ήταν πολύ καλές, δεν φαινόταν τίποτα.

 

3. Η ΚΟΤΣΑΝΑ : Δεν είδα ότι εκτός από αυτά, υπάρχουν και άλλες αλλοιώσεις στην όψη... Χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ, ανησυχούσα τόσο για τη πέργολα που ούτε που έλεγξα κάτι άλλο, λες και είχα τυφλωθεί... Τέλος πάντων , υπάρχουν διαφοροποιήσεις στα μπαλκόνια και στην όψη του υπογείου... Φαίνονται στα σχέδια κάτι παραθυράκια ενώ σε 1-2 σημεία στις φωτογραφίες βλέπει κανείς ότι έχει γίνει τζαμαρία (πρώην κατάστημα ή αποθήκη) και διαφοροποιέιται πάλι η υπάρχουσα κατάσταση από τα σχέδια.

 

Ερώτημα 1 : Τι κάνω τώρα? Εχω εκτεθεί στη πελάτισσα (διαχ/ση πολυκατοικίας) γιατί της είπα ότι εντάξει το πρόβλημα της πέργολας και θα καταθέσω φάκελο...

 

Ερώτημα 2 : Λόγω ΕΠΑΕ, δεν θέλω να προχωρήσω και να ξεφτιλιστούμε μετά, βγάζει μάτι η διαφορά (μόνο εγώ είχα στραβωθεί). Αύριο θα πάω στο μηχανικό της πολεοδομίας όπου θα ρεζιλευτώ βέβαια γιατί θα με κοιτάει λες και είμαι τυφλός, και θέλω να δώ τι να κάνω από εδώ και πέρα...

Αν τελικά πρέπει να μη καταθέσω (γιατί αυτοί λεφτά για νομιμοποίηση δεν δίνουν) τι ποσά πρέπει να επιστρέψω? Εχουν όλα πληρωθεί και ο ΦΠΑ εχει αποδοθεί...

Μόνο την επίβλεψη? Κάτι από τη μέλέτη? Εχω ήδη φάει τα νιάτα μου με το πήγαιν΄-έλα στη πολεοδομία με τη πέργολα, ευτυχώς δεν πληρώθηκε το ΙΚΑ.

 

Ερώτημα 3 : Υπάρχει διαδικασία για την ακύρωση του έργου στις αμοιβές ΤΕΕ και ίσως και την ακύρωση ώστε να μην φαίνεται ότι πήρα όλη την αμοιβή?

 

Οσο μπορώ να μετριάσω το ρεζίλεμά μου θα είναι καλό...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση στο τρίτο ερώτημα: Δεν υπάρχει πρόβλημα με το Τ.Ε.Ε., δεν χρειάζεται να ακυρωθεί ούτε το έργο, ούτε η εντολή πληρωμής.

Για την πληρωμένη αμοιβή θα ακολουθήσεις διαδικασία ανάλογα με την απόφασή σου για την συνέχεια.

 

Εννοείται ότι απορρίπτω κατηγορηματικά μεθόδους όπως η παραποίηση φωτογραφιών. Οι αυθαιρεσίες είναι πρόβλημα του

εκάστοτε ιδιοκτήτη και ο Μηχανικός δεν έχει καμμία υποχρέωση να επινοεί μεθόδους συγκάλυψής τους.

Θα μου πεις, βέβαια, καλά όλ' αυτά αλλά τώρα τι γίνεται;

 

Θα σου πω τι θα έκανα εγώ. Θα επέστρεφα ολόκληρη την αμοιβή διότι η λανθασμένη αρχική εκτίμηση ήταν δική μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ... Το σκέφτομαι... Αλλά, δεν έκανα τίποτα εν αγνοία τους... Δηλαδή, εγώ προχώρησα στη διαδικασία νομιμοποίησης και όταν άκουσαν το πρόστιμο (5000 €) για κάτι που θα στοίχιζε 11000 € σαν εργολαβία, μου κλαίγονταν...Μάλιστα έβαλαν και άλλο μηχανικό γνωστό τους (στο τσάμπα) να με πάρει να του εξηγήσω τι ακριβώς συμβαίνει γιατί η διαχειρίστρια είναι από Αλβανία οπότε καταλαβαίνεις ότι υπήρχε επιπλέον δυσκολία συνεννόησης και κατανόησης...

Ηταν τόσο μεγάλη η συμπάθεια των μηχανικών της πολεοδομίας στο να μη πληρώσω το πρόστιμο για τόσο ηλίθια παρανομία (ούτε βεράντα είναι, ούτε Η/Χ, ούτε κλειστός χώρος) που απόρησα κι εγώ...

Ασε που είναι και επικίνδυνο γιατί είναι ασοβάτιστη η πέργολα, από το 1966 και έχουν ήδη φύγει κανα-δυό γωνίες και τα σχεδόν ανύπαρκτα StI είναι έξω...

Αλλά για να το δουν σαν επικίνδυνο θα πρέπει να είναι νόμιμο, προηγείται η νομιμοποίηση...

Τέλος πάντων, είναι γνώστες και συναποφασίσαν να προχωρήσουμε έτσι...

Αλλά έχεις δίκιο, θα έπρεπε να έχω λύσει όλα τα ζητήματα εξαρχής... Τί να πώ... πρώτη φορά τέτοια στραβομάρα...

Link to comment
Share on other sites

Μικρό θεωρώ το κακό ως αφορά στην ουσία του πράγματος.

 

"τροποποίηση όψεων και χρωματισμοί"

 

Αναλυτικός και συνεχίζεις8-)

Link to comment
Share on other sites

ας βάλουν το φίλο τους τον μηχανικό να κάνει την τροποποίηση των όψεων και εσύ συνέχισε κανονικά τους χρωματισμούς.

ΥΓ

αν είναι να κάνεις τέτοιες πατέντες με τις φωτογραφίες, οι καιροί γαρ δύσκολοι, φρόντιζε τουλάχιστον να μην αντιστοιχούν στην ελάχιστη αμοιβή

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...κι εγώ δεν νομίζω ότι θα κολλήσω ιδιαίτερα αλλά επειδή παίρνω τα λάθη μου πολύ σοβαρά, δεν θέλω να αφήσω άσχημη εντύπωση... Τέλος πάντων, θα μάθω πολύ σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.