Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέμβαση σε σενάζ εσωτερικού τοίχου διώροφης οικοδομής


 

Recommended Posts

συνάδελδοι καλησπέρα.κάνω μια ανακαίνιση σε μια διόροφη οικοδομή του΄90 κατασκευασμένη απο οπλισμένο σκυρόδεμα. έχω έναν εσωτερικό τοίχο (0,20 εκ.) με μία πόρτα 1.90 πλάτος και ύψος 2.00 μ. θέλω να εξαφανίσω το κούφωμα αυτό και να δημιουργήσω ένα άνοιγμα κατα 0,55 εκ. μεγαλύτερο και κατα 0,30 εκ. ψηλότερο(οτιδήποτε αφορά το νέο άνοιγμα θα είναι όλο απο γυψοσανίδα μέχρι την πλάκα(δεν υπάρχει δοκάρι)-δηλαδή σε αυτό το σημείο θα δημιουργηθεί ένα τμήμα τοίχου απο γυψοσανίδα με μεγαλύτερο άνοιγμα). η ερώτηση είναι:μπορώ να επέμβω στο σενάζ που βρίσκεται πάνω απο το υπάρχον κούφωμα, διακόπτωντας το κατα 2,45 μ. και στηρίζοντας και ενισχύοντας το πιθανόν με μεταλλικά στοιχεία εσωτερικά της γυψοσανίδας ή απλά το ξεχνάω? ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

να το κάνεις,

 

εδώ λες δεν υπάρχει δοκάρι άρα ειναι φυτευτή, το σενάζ ειναι το πρόβλημα?

 

επιπλέον, τι ειναι αυτό ακριβώς που σε απασχολεί δεν έχω καταλάβει. η διακοπή του σενάζ και οι επιπτώσεις στη τοιχοποιϊα?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κι εγω κατι.

 

εξωτερικος τοιχος 4 μετρα.

 

υπαρχον ανοιγμα 1,30x2,20

 

θα γινει 2,00x2,20

 

τι κανω?

 

ανοιγω σταδιακα το επιπλεον ανοιγμα με αντιστηριξη του σεναζ και μετα το ενισχυω?

 

η ενισχυση πως θα γινει?

Link to comment
Share on other sites

θελω να εστιασω στις ενεργειες που κανουμε σε περιπτωση μη επαρκειας του σεναζ.

 

ας πουμε οτι δεν επαρκει.

 

τι κανουμε?

 

το εχει αντιμετωπισει κανεις στη πραξη?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν επαρκεί λύνοντας το ως μια αμφίπακτη δοκό τότε το ενισχύεις.

Π.χ μπορείς να βάλεις μια λάμα μεταλλική από κάτω και να την βλητρώσεις ανά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

επειδή πας να κάνεις μεγάλο το ανοιγμα, εγω θα γκρέμιζα και το ένα τουβλάκι που περισσευει πάνω από το σεναζ σε όλη την τοιχοποιία (όπως μας τα περιγράφεις) και θα'κανα καινουργιο σενάζ στα γούστα μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.