Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταχύτητα αδειάσματος δοχείου


aginor

Recommended Posts

CostasV αν το έκανε με χωνί του εμπορίου εξηγώ στο #53 γιατί γίνεται αυτό.

Είναι παροχές με διαφορετικές διατομές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά η ταχύτητα από ότι βλέπω στο στόμιο του Β θα είναι u=(2g(hδοχ+hσωλ))^1/2. Προστίθεται δηλαδή ο όρος hσωλ. Επομένως η ταχύτητα στο Β είναι όντως μεγαλύτερη. ΟΚ.

 

Οπότε χρειάστηκαν τρεις! σελίδες για να καταλήξεις στο post μου #31 :)

 

u' =SQRT ((Η + L - Hm')2g/(1+K*L))

 

θεωρώντας ότι δεν έχεις τοπικές και γραμμικές απώλειες (Ηm' = 0 και f = 0 -> K = 0):

 

u' =SQRT ((Η + L)2g)

Link to comment
Share on other sites

CostasV αν το έκανε με χωνί του εμπορίου εξηγώ στο #53 γιατί γίνεται αυτό.

Είναι παροχές με διαφορετικές διατομές.

 

Ναι, το είδα το μήνυμά σου και φυσικά συμφωνώ. Υποθέτω ότι δεν το έκανε με χωνί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει για τις 3 σελίδες. Τελικά ήταν πολύ απλό. Μία εφαρμογή Bernoulli σε όλο το ύψος του δοχείου και βγαίνει αμέσως.

Όμως η άποψη ότι επειδή το σχήμα του χωνιού είναι κωνικό, θα έχουμε διαφορετική παροχή στην έξοδο είναι λάθος. Πώς το έχει σκεφτει ο Alej δεν ξέρω. Επίσης όταν λέμε δοχείο, πρέπει να εννοούμε και το σωλήνα. Αλλιώς είναι πολύ απλό τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Ποιός θα υπολογίσει τώρα την τάξη μεγέθους (σε m/s) της οριακής ταχύτητας ( δηλαδή όσο μακρύτερο σωλήνα και να βάλουμε, δεν θα αυξηθεί η ταχύτητα εκροής) συναρτήσει της διαμέτρου του σωλήνα (που τον θεωρούμε πλαστικό με τραχύτητα ε=0,01 mm) και θεωρώντας συντελεστή τοπικών απωλειών ακροφυσίου 0,7 (λέω εγώ);

 

Δηλαδή για 1/2" σωλήνα αντιστοιχεί (π.χ.) οριακή ταχύτητα 2 m/s

Για 3/4" σωλήνα αντιστοιχεί οριακή ταχύτητα (π.χ.) 4 m/s κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα να το βαλω στο FLOW3D και να εχω αποτελεσματα με διαφορες παραδοχες απλωποιησης προσθηκες κτλ.

αλλα ειναι κριμα ακομα που μπαινουν νεες ιδες στο τραπεζι να το τελειωσουμε ετσι. το κραταω για αργοτερα.

εχει πλακα να ψαχνεις το joker.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει για τις 3 σελίδες. Τελικά ήταν πολύ απλό. Μία εφαρμογή Bernoulli σε όλο το ύψος του δοχείου και βγαίνει αμέσως.

Όμως η άποψη ότι επειδή το σχήμα του χωνιού είναι κωνικό, θα έχουμε διαφορετική παροχή στην έξοδο είναι λάθος. Πώς το έχει σκεφτει ο Alej δεν ξέρω. Επίσης όταν λέμε δοχείο, πρέπει να εννοούμε και το σωλήνα. Αλλιώς είναι πολύ απλό τελικά.

 

noa αν έβλεπες το σχήμα που έχω βάλει θα παρατηρούσες ότι όχι μόνο το χωνί αλλά και ο σωλήνας απορροής έχει κωνικό σχήμα, άρα διαφορετική διατομή εξόδου όταν το κόβεις...

Όταν λένε δοχείο, εννοούμε δοχείο. Αλλιώς λέμε δοχείο και σωλήνα μαζί.

Εν τέλει δεν είναι και τόσο εύκολο αφού παρουσιάστηκαν ένα κάρο διαφορετικές απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις ότι αν ο σωλήνας απορροής ήταν ευθύγραμμος θα είχαμε διαφορά στην παροχή? Γι'αυτό και το πείραμα με το χωνί είναι άκυρο? Ο τύπος στον οποίο όλοι συμφωνήσαμε δεν εμπεριέχει διατομές. Μόνο τα ύψη μετράνε. Αρκεί βέβαια η διατομή του δοχείου να είναι σημαντικά μεγαλύτερη από τη διατομή του σωλήνα, ώστε ο όρος 1/2ρu^2 που αφορά τη δυναμική πίεση στην επιφάνεια του νερού να αμελείται.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις ότι αν ο σωλήνας απορροής ήταν ευθύγραμμος θα είχαμε διαφορά στην παροχή? Γι'αυτό και το πείραμα με το χωνί είναι άκυρο? Ο τύπος στον οποίο όλοι συμφωνήσαμε δεν εμπεριέχει διατομές. Μόνο τα ύψη μετράνε. Αρκεί βέβαια η διατομή του δοχείου να είναι σημαντικά μεγαλύτερη από τη διατομή του σωλήνα, ώστε ο όρος 1/2ρu^2 που αφορά τη δυναμική πίεση στην επιφάνεια του νερού να αμελείται.

 

Να σε ρωτήσω κάτι?

Μπορείς να αναφέρεις τι έχεις τελειώσει ή αν είσαι σε κάποια σχολή?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα το ίδιο λάθος με πριν. Εντάξει οι διατομές παίζουν ρόλο όπως φαίνεται στον τελευταίο τύπο που μας έδειξες. Επομένως το πείραμα με το χωνί είναι όντως άκυρο. Έπρεπε να είχε ευθύγραμμο σωλήνα απορροής

 

Φίλε μου στρατό έχεις πάει? Όταν ο εγκέφαλος είναι 1 χρόνο στην κατάψυξη πώς περιμένεις να λύνεις προβλήματα μηχανικής? Όσοι έχουν υπηρετήσει το γνωρίζουν καλά αυτό. Ορίστε η δικαιολογία μου:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.