Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πίνακας Χιλιοστών (έλεγχος για συγκρότημα ανεξ. κατοικιών)


vournaz

Recommended Posts

Σε συγκρότημα ανεξάρτητων κατοικιών, έχω τα εξής :

 

Ανεξ. κατοικίες διόροφες (μαιζονέτες),

άλλες ως πλήρως ανεξάρτητους όγκους και

άλλες ως ζεύγη κατοικιών με μεσοτοιχία

 

καθεμία από τις κατοικίες με ίδιόχρηστη αυλή περιφραγμένη

 

και κοινόχρηστη εσωτερική οδοποιία εντός του συγκροτήματος.

 

Τροφοδότησα τόσο το πρόγραμμα της Civiltech, όσο και το αντίστοιχο της 4Μ και βγάζουν άλλα αντ' άλλων...

 

Ζητάω βοήθεια για τα παρακάτω :

 

1. Βιβλιογραφική αναφορά για τον ορθό τρόπο υπολογισμού του Πίνακα Χιλιοστών σε αυτήν την περίπτωση

 

2. Αν κάποιος συνάδελφος έχει στήσει XL-όφυλλο για να τσεκάρω τα αποτελέσματά μου, θα ήμουν υπόχρεος

 

Ευχαρηστώ

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνιση :

 

Δεν αμφισβητώ την ορθότητα στους υπολογισμούς των δυο προγραμμάτων που προανέφερα.

 

Προφανώς εγώ δεν τροφοδοτώ σωστά τα δεδομένα, γι' αυτό και ζητάω τις συμβουλές σας...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θέλεις να κάνεις πίνακα κάθετης ιδιοκτησίας.

Αρα έχεις 4 στήλες ή μάλλον έτσι το κάνω εγώ.

1η στήλη ο ιδιοκτήτης ή το διαμέρισμα

2η στήλη το εμβαδό του οικοπέδου που έχεις δώσει στον καθένα (είναι δεδομένο)

3η στήλη το ποσοστό της κάθε κάθετης (2η στηλη / συνολικό εμβαδό οικοπέδου Χ 1000)

4η στήλη το εμβαδό δόμησης του κάθε διαμερίσματος. (είναι δεδομένο και άσχετο του εμβαδού της κάθε κάθετης)

 

Φαντάζομαι ότι δεν θα έχεις κοινόχρηστους χώρους και όλα τα διαμερίσματα θα έχουν αυτόνομη θέρμανση.

Τετοια περίπτωση όμως δεν έχω δουλέψει.

post-437-131887198275_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σε αυτό το πίνακα που δίνει ο erling πρέπει να αφαιρέσεις το εμβαδό των κοινόχρηστων οδών εντός του οικοπέδου, να δώσεις χιλιοστά και εκεί γιατί αλλιώς ποιιος θα πληρώνει τη συντήρησή τους ?

 

Κατά τα άλλα μετά αν είναι ανεξάρτητες κατοικίες χωρίς κοινόχρηστα κλιμακοστάσια το μόνο που γράφεις είναι οτι πρόκειται για ανεξάρτητες κατοικίες μπλα μπλα μπλα... και σε κάθε τμήμα κάθετου διαχωρισμού κάνεις πίνακα χιλιοστών - διότι πρέπει να φαίνεται αν έχει εξαντληθεί η δόμηση ή οχι. Σε περίπτωση που δεν έχει εξαντληθεί θα πρέπει να δεσμεύσεις και κάποια χιλιοστά για μελλοντική προσθήκη.

 

Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω feel free to add...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι με ξελασπώσατε!

 

Για αποφυγή παρεξηγήσεων :

 

"ξελασπώνω" = ξεκολλάω, βοηθάω κάποιον να ξεπεράσει ανυπέρβλητο εμπόδιο, συνδράμω τα μάλλα στην εξεύρεση λύσης (Μπαμπινιώτης, λέμε τώρα...ΧΑΧΑΧΑ)

 

Thanx και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η εξής περίπτωση: :twisted:

 

Να έχεις ξεχωριστές οικοδομές (με δική τους αυλή η κάθε μία όπως λες) στις οποίες να παρεμβάλλονται Η/Χ.

Σ' αυτή την περίπτωση μπορεί να γίνει σύσταση οριζόντιας (και όχι κάθετης) ιδιοκτησίας.

 

Έχω δει τέτοια άδεια και το αντίστοιχο Συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.