Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπεύθυνος μηχανικός σε Δημόσιο Έργο με ΑΠΥ και παραίτηση


Recommended Posts

Εργάζομαι σε μια Τ.Ε. εδω και 2 χρόνια με Α.Π.Υ., οταν προσλήφθηκα δεν υπέγραψα τπτ ούτε συμφωνητικό. Θέλω να φύγω απο την εταιρεία, αλλά με έχουν ως υπέυθυνη μηχ/κό σε δημόσιο έργο, παρεπιπτόντως ούτε ρωτήθηκα γι΄αυτο. Θα έχω κάποιες συνέπειες?πρέπει να στείλω κάποιιο χαρτί πρός το φορέα του έργου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν κόβεις ΑΠΥ τότε δεν προσλήφθηκες. Είσαι συνεργαζόμενη ατομική επιχείρηση τυπικά. Και δεν μπορεί να σε "ορίσει" κανείς, αν δεν συναινέσεις και συ. Συναίνεσες στο να μπεις υπεύθυνη μηχανικός στο δημόσιο έργο; Θυμήσου.

ΥΓ. Διόρθωσε το τίτλο σου και γράψε κάτι σχετικό με το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτα σίγουρη, δεν ρωτήθηκα, τυχαία είδα στο φάκελο του εργου την αίτηση πρός την υπηρεσία όπου με όρισαν ως υπέυθυνη μηχ/κό

Link to comment
Share on other sites

Κακό του κεφαλιού τους, αν είναι όπως τα λες.

Αλλά όταν λες υπεύθυνη έργου, τι εννοείς. Είναι η Τ.Ε ανάδοχος κάποιου έργου και σε όρισαν υπεύθυνη ως προς τι;

Link to comment
Share on other sites

Υπεύθυνη για την επίβλεψη του έργου, σύμφωνα με τη σύμβαση του έργου και την Ε.Σ.Υ. είναι υποχρεωμένος ο ανάδοχος να ορίσει υπέυθυνους μηχ/κούς για την επίβλεψη

Υ.Γ. Δεν αγνοώ την επισήμανσή σου για τον τίτλο του μηνύματος αλλά αν θές πές μου πως να τον διορθώσω

:(

Link to comment
Share on other sites

Αρα, έτσι όπως τα λες, είσαι ως άτομο (όχι ως εργαζόμενη στην Τ.Ε.) υπεύθυνη επίβλεψης. Δεν μπορεί. Το δημόσιο δεν δέχεται υπεύθυνους επίβλεψης αν δεν έχει υπογεγραμμένο έγγραφο με δήλωση ανάθεσης-ανάληψης.

Αν υπάρχει τέτοιο έντυπο, τότε κοίτα ποιός το υπέγραψε.

Αν δεν υπάρχει τέτοιο έντυπο, τότε δεν έχει καμία δέσμευση προς το δημόσιο.

Προς την Τ.Ε δεν έχεις, ούτως ή άλλως, καμία δέσμευση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.