Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη θερμομόνωσης με το FINE


fsifaki

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μία νέα ερώτηση για τις θερμομονώσεις. Έστω ότι μελετάω ένα κτίριο/μονοκατοικίας ενός ορόφου που έχει πυλωτή. Υποθετικά η πυλωτή έχει εμβαδόν 150 τμ και το κλιμακοστάσιο 30 τμ. Επίσης στον πρώτο όροφο που είναι και η κατοικία υποθέτουμε ότι το εμβαδό του διαμερίσματος είναι 160, του κλιμακοστασίου 20 και υπάρχουν κ μπαλκόνια που είναι συνολικά 50 τμ.

 

Όταν συμπληρώνω το φύλλο προσανατολισμών στο tab δάπεδα-οροφές, τι πρέπει να βάλω;

Τα 150 τμ πυλωτής και τα 30 τμ του κλιμακοστασίου σαν δάπεδο φαντάζομαι, έτσι; Σαν οροφή τι βάζω; Τα 160+20 τμ του πρώτου ορόφου;

 

Αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει γιατί έχω μπερδευτεί πολύ επ αυτού, τον ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Θέλω να "κατασκευάσω" ένα καινούριο είδος τοιχοπιοίας στη πρόγραμμα της θερμομόνωσης και θέλω να το χρησιμοποιήσω στο FINE. Όταν ανοίγω το FINE δεν εισάγεται η τοιχοπιοία που θέλω. Έχετε καμμία ιδέα πως να το πετύχω;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ανοίξεις το υπολογιστικό του προγράμματος και εκεί να πάς δομικά στοιχεία, να πάς σε μία κενή γραμμή και να πατήσεις ανάλυση. Εκεί μπορείς να περάσεις ένα ένα τα υλικά που θες τα οποία υπάρχουν έτοιμα στη βιβλιοθήκη των υλικών, με τα πάχη που θες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.