Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πισίνα στο υπόγειο


 
tomeye

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

είμαι ιδιοκτήτης νεόκτιστης μονοκατοικίας και σκέφτομαι το ενδεχόμενο εγκατάστασης εσωτερικής πισίνας στο ημιυπόγειο.

Θα ρωτήσω και τον μηχανικό αλλά αναρωτιόμουν αν κάτι τέτοιο κρίνεται απαγορευτικό μιας και δεν έχει γίνει αρχική μελέτη για το έξτρα φορτίο που τοποθετηθεί.

Σκεφτόμουν για πισίνα χωρητικότητας ~20.000lt

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο Μηχανικός σου ξέρει, ρώτησε αυτόν. Δεν θα λάβεις υπεύθυνη απάντηση μέσω internet.

 

Έχεις δίκιο, ιδέα θέλω να πάρω γιατί μου φαίνεται μεγάλο το έξτρα φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το ερώτημα του tomeye, διευκρινίζω προς όλους τους μη Μηχανικούς, ότι για τεχνικά θέματα δεν γίνεται να λάβετε

απαντήσεις (ούτε καν μια ιδέα) και αυτό δεν είναι ζήτημα έλλειψης καλής θέλησης.

Έχει σχέση με την φύση των ερωτημάτων και την ανυπαρξία επιστημονικού υποβάθρου από τον ερωτώντα.

Link to comment
Share on other sites

Και καλό θα ήταν να κλειδωθεί εδώ αυτό το θέμα (αφού διαγραφεί το ποστ μου). "Πισίνα 20000lt στο ημιυπόγειο-τελεία" και θεωρεί ότι δίνει επαρκή στοιχεία για να "πάρει μια ιδέα"... Μπας και καταφέρει να φωνάξει τον "πισινά" να του τη φτιάξει αυθαίρετη την πισίνα... Τελικά μας θεωρούν μπακάληδες και τη δουλειά μας μπακαλική ορισμένοι "ξύπνιοι"...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τι απαντήσεις αλλά νομίζω πως υπερβάλλετε λίγο στις τελευταίες αντιδράσεις.

Ούτε μπακάληδες σας θεωρώ ούτε τιποτα, άσε που δεν κατανοώ τι άσχημο έχουν οι μπακάληδες! Τουλάχιστον είμαι "ξύπνιος" με βάση τον φιλικότατο "tpanag"

Το θέμα το άνοιξα γιατί είναι μια ιδέα που τριγυρίζει στο μυαλό μου και ήθελα να πάρω μια ιδέα στο μέτρο που μπορεί να γίνει αυτό μέσα από κάποια δημόσια συζήτηση όπως εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις (και ο τρόπος διατύπωσης αυτών) του κάθε συναδέλφου εκφράζουν μόνο τον εαυτό του και -φυσικά- όχι το σύνολο των Μηχανικών.

Τα σχόλιά μου (#2 & #4), καλόν είναι να διαβαστούν με προσοχή (και να γίνουν κατανοητά) απ' όλους τους μη Μηχανικούς.

 

Είναι προφανές ότι το ύφος των τοποθετήσεών μου δεν είναι (καθόλου) εριστικό.

Link to comment
Share on other sites

tomeye ,

Aνεξάρτητα αν θα βγάλεις οικοδομική άδεια ή όχι , χρειάζεται να γίνει στατική μελέτη της πισίνας γιατί

α) Είτε θα την κάνεις υπερδιαστασιολογημένη (όχι απαραίτητα και ασφαλή) με επιβάρυνση στο κόστος κατασκευής

β) Είτε θα γίνει υποδιαστασιολογημένη με ότι σημαίνει για την ασφάλεια ,ρηγμάτωση κτλ....

Το κόστος της μελέτης αποτελεί ένα μικρό ποσοστό του κόστους κατασκευής.

Kαλύτερα και οικονομικότερα θα ήταν να γίνει εξαρχής.

Λογικά θα έχεις κάποια έξοδα καθαίρεσης της εδαφόπλακας του υπογείου , εκσκαφές , σκυρόδεμα ,οπλισμοί στεγανωτικά πισίνας ,δίκτυα κτλ....

Θα πρέπει να προσέξεις αν στο επιτρέπει αυτό η θεμελίωση σου , π.χ. δεν μπορείς να σπάσεις συνδετήρια δοκό ή πεδιλοδοκό.Εκτός αν την κάνεις υπερυψωμένη αλλά θα έχεις άλλα μειονεκτήματα.

Τα 20.000lt είναι κάτι αόριστο.Αυτό σημαίνει 20,00m3 δλδ 4,00*5,00*1,00 ή 4,00*4,00*1,25 ή 3,50*3,50*1,63 κτλ.......(άπειροι συνδυασμοί).

Καλό είναι να πας σε ένα μηχανικό με όλα τα σχέδια του σπιτιού σου για να σου απαντήσει με ακρίβεια.

Για το έξτρα φορτίο καλό είναι να γίνει υπογειωμένη.Εξαρτάται βέβαια και τι τύπου εδάφος υπάρχει καθώς επίσης αν θα βρεις υπόγεια ύδατα κτλ..

...........Καλά μπάνια.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι ο tomeye, δεν υποτιμά την αναγκαιότητα και την σημασία της μελέτης.

Πιστεύει όμως (ή -τουλάχιστον- πίστευε στην αρχή της συζήτησης) ότι μπορεί να πάρει μια (διαδικτυακή) ιδέα για ένα τόσο σημαντικό ζήτημα.

 

Αυτό είναι αδύνατον, όπως εξήγησα παραπάνω.

 

Τα σχόλια - απαντήσεις στο αρχικό ερώτημα είναι πολύ χρήσιμα, γιατί αρκετοί μη Μηχανικοί (που παρακολουθούν τις συζητήσεις στο forum)

έχουν παρόμοιες απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρέπει να υπολογίσεις και τί θα γίνει με την υγρασία που θα δημιουργηθεί στο υπόγειο. Είναι σημαντικό να αντιμετωπιστεί διότι θα υπάρξει διάβρωση και μάλιστα σύντομα του φέροντα οργανισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.