Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αερισμός και υποβοήθηση ψύξης-θέρμανσης εξοχικής κατοικίας


euromedi

Recommended Posts

Είμαι στην φάση της έκδοσης οικοδομικής αδείας για εξοχική κατοικία στην Κορινθία. Σκέφτομαι μία λύση για να βοηθήσω την θέρμανση και την ψύξη όλου του σπιτιού . Μία ( οικονομική) λύση που σκέφτηκα είναι ή τοποθέτηση πλαστικών σωλήνων (Φ20 π.χ.) κάτω από το μπετόν καθαρισμού μήκους περίπου 15 μέτρων που θα καταλήγουν σε 1 αεραγωγό σε κάθε δωμάτιο , με την βοήθεια 1 μοτερ και φίλτρου αέρα. Δηλαδή ο κάθε σωλήνας θα αρχίζει από την μία άκρη του σπιτιού , θα "τρεχει κάτω από το μπετό καθαρισμού και θα καταλήγει κάθε σωλήνας σε 1 δωμάτιο . Το γνωρίζω ότι αυτό είναι " ελληνικής πατέντας -κομπογιανίτικο" κόλπο.

Έχω σκοπό να περάσω μονωμένη σωλήνα και αποχέτευση σε κάθε σώμα για να έχω την προοπτική εγκατάστασης φαν-κόιλ , Δεν αναζητώ να καταργήσω την ψύξη-θέρμανση του σπιτιού , ούτε να μην ασχοληθώ σοβαρά με την θερμομόνωση όλου του σπιτιου.

Το συνολικό κόστος το εκτιμώ ( 3 μοτερ , 3 φίλτρα και 60 μέτρα σωλήνα + )στα 800 ευρω ( εργατικά δεν υπολογίζω , θα τα κάνω μόνος μου σε συνεργασία με έναν φίλο που ασχολείται με καναλια εξαερισμού) , Πιστεύεται ότι μία τέτοια λύση θα βοήθήσει την ψύξη και την θερμανση του σπιτιού ?

έχετε΄κάποια άλλη (οικονομική) ιδέα ώστε πριν αρχίσω την εσκαφή να την εφαρμόσω ?

Βασικά , γεωθερμία ήθελα να εφαρμόσω αλλά οικονομικά πάει ....πολύ + ότι έχω βράχο κάτω από τους 60 πόντους για να σκάψω !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην φάση της έκδοσης οικοδομικής αδείας για εξοχική κατοικία στην Κορινθία. Σκέφτομαι μία λύση για να βοηθήσω την θέρμανση και την ψύξη όλου του σπιτιού . Μία ( οικονομική) λύση που σκέφτηκα είναι ή τοποθέτηση πλαστικών σωλήνων (Φ20 π.χ.) κάτω από το μπετόν καθαρισμού μήκους περίπου 15 μέτρων που θα καταλήγουν σε 1 αεραγωγό σε κάθε δωμάτιο , με την βοήθεια 1 μοτερ και φίλτρου αέρα. Δηλαδή ο κάθε σωλήνας θα αρχίζει από την μία άκρη του σπιτιού , θα "τρεχει κάτω από το μπετό καθαρισμού και θα καταλήγει κάθε σωλήνας σε 1 δωμάτιο . Το γνωρίζω ότι αυτό είναι " ελληνικής πατέντας -κομπογιανίτικο" κόλπο.

Είπες Φ20. Το 20 είναι χιλιοστά ή εκατοστά; Αν είναι να περνά αέρας, υποθέτω ότι είναι εκατοστά.

Αλλά τι αέρας θα περνά από την σωλήνα αυτή; Ζεατός ή κρύος; Από μέσα προς τα έξω ή το αντίθετο;

Ας αρχίσουμε με το καλοκαίρι.

Και μετά πες μου για το χειμώνα.

 

... Πιστεύεται ότι μία τέτοια λύση θα βοήθήσει την ψύξη και την θερμανση του σπιτιού ?

έχετε΄κάποια άλλη (οικονομική) ιδέα ώστε πριν αρχίσω την εσκαφή να την εφαρμόσω ?

...

Η σύντομη απάντηση είναι: όχι.

Link to comment
Share on other sites

Είπες Φ20. Το 20 είναι χιλιοστά ή εκατοστά; Αν είναι να περνά αέρας, υποθέτω ότι είναι εκατοστά.

Αλλά τι αέρας θα περνά από την σωλήνα αυτή; Ζεατός ή κρύος; Από μέσα προς τα έξω ή το αντίθετο;

Ας αρχίσουμε με το καλοκαίρι.

Και μετά πες μου για το χειμώνα.

Το Φ20 εννοώ εκατοστά .

Ουσιαστικά θα εισάγεται αέρας στο σπίτι , ο αέρας π.χ. το καλοκαίρι θα είναι 35 βαθμούς στην εισαγωγή , ΄θα περνάει τα 15 μέτρα κάτω από το θεμέλιο , ( υποθέτω ότι ) θα δροσίζεται ( ελπίζω στους 25 βαθμούς) και θα καταλήγει στο εσωτερικό του σπιτιού , τοίδιο θα γίνεται τον χειμώνα , μόνο που θα ζεσταίνεται ( ελπίζω στους 25 βαθμούς) περνώντας κάτω από το θεμέλιο.Έτσι εξασφαλίζω και αερισμό τον χειμώνα τοποθετώντας φαν-κόιλ.

Τώρα θα μου πεις : " Τι λέει ρε αυτός !!!!" αλλά έχω δεί προσωπικά μία παραλλαγή της πατέντας αυτής στην κρήτη το καλοκαίρι και δουλεύει περίφημα , ο τύπος βέβαια , είχε βάλει τον σωλήνα μέσα σε παλιό πηγάδι που είχε στερέψει !!!!! Μάλιστα αντί για σωλήνα μεσα στο πηγάδι είχε βάλει .....μπουριά από σόμπα !!!!!!

 

 

Επιμένω ,έστω ότι η παραπάνω σκέψη μου είναι άστοχη ( το πιο πιθανό είναι να είναι άστοχη) υπάρχει κάποια άλλη οικονομική ιδέα που μπορω να εφαρμόσω ?

 

Για την επεξεργασία των μηνυμάτων σας, μπορείτε να χρησιμοποιείτε το κουμπί EDIT που βρίσκεται στο κάτω δεξιό μέρος κάθε μηνύματός σας. Δοκιμάστε το ! Βοηθάτε έτσι στην αποφυγή συνεχόμενων μηνυμάτων, στην καλύτερη κατανόηση/ροή της συζήτησης και στην εξοικονόμηση χώρου στον server.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Η παραλλαγή με τα μπουριά μέσα στο πηγάδι, προφανώς έφερνε αέρα από το πηγάδι κατευθείαν. Δεν λειτουργούσε όπως το σκέφτεσαι με τα θεμέλια. Δηλαδή δεν λειτουργούσε έχοντας τον σωλήνα ως εναλλάκτη θερμότητας , αλλά έχοντας τον σωλήνα (μπουρί) απλώς ως αγωγό. Το πηγάδι ήταν η πηγή δροσιάς (για το καλοκαίρι).

 

Ωστόσο σήμερα έχουμε την δυνατότητα να εξασφαλίσουμε 100% θερμική άνεση κάθε εποχή του χρόνου με σχετικά λογικό κόστος, χωρίς να καταφεύγουμε σε πατέντες. Οι πατέντες, ειδικά στο Ελληνα, ασκούν μια γοητεία, αλλά δεν έχω δει πολλές που πράγματι αξίζουν τον κόπο να τις εφαρμόσει.

 

Υπάρχει μία ιδέα για οικονομική λύση. Αλλά απαιτεί από εσένα κόπο και χρόνο.

Πρέπει να βρεις όλους τους τεχνικούς της περιοχής σου.

Να καταγράψεις τις ανάγκες σου σε ένα χαρτί.

Να επισκεφτείς το καθένα χωριστά και να συζητήσεις μαζί του τις ανάγκες σου.

Να πάρεις από τον καθένα μία πρόταση (κατά προτίμηση γραπτή) για το πώς μπορεί να καλύψει τις ανάγκες σου.

Να αξιολογήσεις τον καθένα με την εμπειρία του, τον βαθμό ικανοποίησης των αναγκών σου, το κόστος της λύσης ή ό,τι άλλο θεωρείς εσύ κριτήριο.

Να εμπιστευτείς αυτόν που διάλεξες.

 

Αυτή είναι η πιο σίγουρη συνταγή επιτυχίας για τεχνικά έργα, χωρίς όμως ούτε και αυτή να εγγυάται επιτυχία 100%.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως είναι μάλλον υπεραισιόδοξη η εκτίμηση για την πτώση θερμοκρασίας κατά 10 βαθμούς και μάλιστα μέσα από πλαστική σωλήνα. Δεν μπορώ να φανταστώ μια αποδοτική εναλλαγή θερμότητας σε βάθος χρόνου άνω των 5 πρώτων λεπτών ( και ίσως να λέω πολλά ).

Το πιθανώτερο είναι πως μια μικρή δροσούλα θα αισθανθείς μόνο τα πρώτα δευτερόλεπτα της λειτουργίας των κυκλοφορητών.

Επιπλέον θα περίμενα με αγωνία την κατά 20 εκ. καθίζηση της οικοδομής με την πιθανώτατα άμεση αστοχία των πλαστικών σωλήνων. Προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

ο δροσισμός με εξαναγκασμένη κυκλοφορία αέρα στο υπέδαφος δεν είναι ελληνική πατέντα ούτε κομπογιανίτικο κόλπο. Το εχω δει να εφαρμόζεται σε κτήριο γραφείων-αποθηκών για το δροσισμό των αποθηκών το 2001 και αναφέρεται σε έγγραφο του ΚΑΠΕ ως τρόπος παθητικού δροσισμού. Μπορεί να λειτουργήσει και για προθέρμανση του αέρα τον χειμώνα. Πρέπει να βρεις ένα μηχανικό με εμπειρία στο αντικείμενο (δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί) γιατί αν το κάνεις μόνος σου τότε πραγματικά θα είναι "ελληνική πατέντα και κομπογιανίτικο κόλπο"

Link to comment
Share on other sites

ο δροσισμός με εξαναγκασμένη κυκλοφορία αέρα στο υπέδαφος δεν είναι ελληνική πατέντα ούτε κομπογιανίτικο κόλπο. Το εχω δει να εφαρμόζεται σε κτήριο γραφείων-αποθηκών για το δροσισμό των αποθηκών το 2001 και αναφέρεται σε έγγραφο του ΚΑΠΕ ως τρόπος παθητικού δροσισμού. Μπορεί να λειτουργήσει και για προθέρμανση του αέρα τον χειμώνα. Πρέπει να βρεις ένα μηχανικό με εμπειρία στο αντικείμενο (δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί) γιατί αν το κάνεις μόνος σου τότε πραγματικά θα είναι "ελληνική πατέντα και κομπογιανίτικο κόλπο"

Αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω , στείλε μου pm .

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.