Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρωτόκολλα επικοινωνίας για αυτοματισμούς


Youcontrol

Recommended Posts

Σύμφωνα με την σελίδα του KNX Association (http://www.knx.org/knx-standard/standardisation/), η ευρωπαϊκή νόρμα είναι η EN13321-1 και EN13321-2.

Το ISO 16484-5 αναλύει τη διασύνδεση μεταξύ ΚΝΧ και BACnet.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι τα παραπάνω πρωτόκολλα είναι για εφαρμογές αυτοματισμού κτιρίων. Στη βιομηχανία υπάρχουν πολυάριθμα πρωτόκολλα για όλες τις δουλειές. Ενδεικτικά αναφέρω:

 

-Modbus (RTU-TCP/IP)

-Profibus

-Devicenet

-Controlnet

-DNP-3

 

Σε ηλεκτρολογικές εφαρμογές (υποσταθμοί κ.α.):

 

- IEC 60870-101/103/104

- IEC 61850

 

το ζήτημα είναι τι εφαρμογή έχει κανείς να υλοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

πολλά χρόνια ανενεργό το topic, τολμώ να το ...ενεργοποιήσω.

Προς DALI γνώστες: για μία εργασία μου στο πανεπιστήμιο, θέλω να περιγράψω τους αυτοματισμούς φωτισμού εξωτερικού χώρου (pedestrians only, ένα παρκάκι σκεφτείτε). Υπάρχουν διάφοροι φωτιστικοί χειρισμοί (πχ φωτισμός σε κάποια δέντρα, φωτισμός διαδρόμων του πάρκου, φωτισμός ενός αγάλματος συνοπτικά συνοπτικά)... άρα κάπως έτσι καθορίζονται κυκλώματα, και τα σενάρια φωτισμού μου...

πώς προσεγγίζεται ο αυτοματισμός μέσω DALI?  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι τα παραπάνω πρωτόκολλα είναι για εφαρμογές αυτοματισμού κτιρίων. Στη βιομηχανία υπάρχουν πολυάριθμα πρωτόκολλα για όλες τις δουλειές. Ενδεικτικά αναφέρω:

 

-Modbus (RTU-TCP/IP)

-Profibus

-Devicenet

-Controlnet

-DNP-3

 

Σε ηλεκτρολογικές εφαρμογές (υποσταθμοί κ.α.):

 

- IEC 60870-101/103/104

- IEC 61850

 

το ζήτημα είναι τι εφαρμογή έχει κανείς να υλοποιήσει.

 

 

Ανενεργό το θέμα αλλά ακόμα και έτσι μπορεί να βοηθήσει κάποιους. Ας βάλω και γω το λιθαράκι μου. Σωστά τα λέει ο antonop76. Σχετικά με υποσταθμούς καλό είναι να έχουμε στο μυαλό μας τον διαχωρισμό μεταξύ sub protocol και host. Τα IEC 101-103-104 είναι πρωτοκολλα χρησιμοποιούνται για την επικοινωνια του υποσταθμού με το κεντρο ελεγχου (NCC στην βιβλιογραφία-network control center) ενω το IEC 61850 (προς το παρόν) μαζι με Modbus, SPA bus, profibus, LON κ.α χρησιμοποιούνται για την επικοινωνία του τοπικού εξοπλισμού ενος υποσταθμού για προστασία και έλεγχο με εφραρμογες SCADA. Το IEC61850 είναι και καταλληλο για χρήση προστασίας με οριζόντια επικοινωνία μέσω μηνυμάτων Goose.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.