Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδιο Πόλης


Recommended Posts

Καλημερα σας συναδελφοι.Ειμαι νεος τοπογραφος και σιγα σιγα κανω τα πρωτα μου βηματα στο επαγγελμα.Θα ηθελα να ζητησω λιγο απο το χρονο σας προκειμενου να μου απαντησετε στο εξης ερωτημα:

Πελατης μου ζητησε το εξης: Εχει ενα οικοπεδο γυρω στα 600 τ.μ. εντος σχεδιου πολεος, χωρις ομως να μου αναφερει αν εχει ηδη η οχι τοπογραφικο..Εχει στην κατοχη του το σχεδιο πολης και μου ζητησε αν ειναι εφικτο απο αυτο να του οριοθετησω-"φραξω'' το οικοπεδο του.. Μιλησα τηλεφωνικα μαζι του και δεν ειχα την ευχερεια να τον ρωτησω καποια επιπλεον πραγματα..Ποιος αραγε ο ο λογος να το οριοθετησει με αυτον τον τροπο?Δεν ξερει τα ορια του?Δεν θελει να κανει νεο τοπογραφικο?Δεν μπορω να το καταλαβω..Εν πασει περιπτωση η τυχον εμπειρια σας σε κτ αντιστοιχο θα μου ηταν χρησιμη..Ειναι εφικτο να γινει η συγκεκριμενη δουλεια? Και αν ναι ,πως?Τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω σε γενικες γραμμες..Θα χρειαστει νεο τοπογραφικο?κι αν δεν ξερει τα ορια? Μπορω να παρω καποια στοιχεια απο καπου αλλου(π.χ.δημοσια υπηρεσια) και να κανω χαραξη??Θελει εξαρτηση??Πως ακριβως μπορει να γινει?? Και αν γινεται τελικα με καποιο τροπο, ποιο θα ηταν στο περιπου το κοστος της εργασιας αυτης λαμβανοντας υποψη οτι θελω να ειναι οσο πιο χαμηλο γινεται προκειμενου να προσελκυσω τον πελατη λιγο περισσοτερο..

 

Υ.Γ: Απ οτι μου αφησε να εννοηθει θελει απλα ενα ''φραξιμο''..

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας..

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία, με τόνους και το πρώτο γράμμα κεφαλαίο

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.acnt

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα, θα πρέπει να αναγράψεις την ειδικότητα στο προφίλ σου, όπως ζητούν οι συντονιστές. Εάν κάνεις αναζήτηση με τις κατάλληλες λέξεις-κλειδιά θα βρεις πολύ υλικό σχετικό με τα ερωτήματά σου.

 

Πρέπει να γνωρίζεις με ποιο πολεοδομικό πλαίσιο εγκρίθηκε το σχέδιο πόλης γιατί 1) αν εγκρίθηκε με το νδ του 1923 πρέπει να αναζητήσεις στην πολεοδομία τις τεχνικές εκθέσεις (πριν το 1979) ή τα διαγράμματα εφαρμογής (μετά το 1979) για τον καθορισμό των ΡΓ-ΟΓ στο ΟΤ που βρίσκεται το οικόπεδο του πελάτη σου και 2) αν εγκρίθηκε με το ν. 1337/1983 πρέπει να αναζητήσεις την πράξη εφαρμογής.

 

Με βάση τα στοιχεία κάθε περίπτωσης, μπορείς να προσδιορίσεις στο έδαφος τις ΡΓ-ΟΓ και επομένως τα όρια του οικοπέδου. Για την περίφραξη του οικοπέδου και ειδικότερα ανάλογα με το είδος περίφραξης είναι ενδεχόμενο να χρειάζεται αντίστοιχη άδεια από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε marits

καλή αρχή και καλή δύναμη

η περίπτωση που αναφέρεις είναι πολύ συνηθισμένη θα ακολουθήσουν και άλλες

λάβε ευλαβικά υπόψη σου όσα έγραψε παραπάνω ο συνάδελφος MAKAP

αν έχεις την δυνατότητα κάνε την εργασία σου εξηρτημένη

όπου υπάρχουν επίσημα διαγράμματα γίνεται επανεφαρμογή

η υφιστάμενη κατάσταση έχει πολύ μεγάλη σημασία,εκτός του πελάτη σου δες τι λένε και οι όμοροι ιδιοκτήτες

στον υπολογισμό της αμοιβής σου εκτός απο την δουλειά πεδίου και γραφείου απαιτείται αρκετός χρόνος γιά έρευνα και συγκέντρωση των απαιτούμενων στοιχείων

υπολόγισε το πνάκιο αμοιβής (αποτύπωση,πολυγωνομετρία,εφαρμογή ρυμοτομίας,εξάρτηση) και μιάς και είναι αρχή δώσε μιά έκπτωση 30%

αν για τα παραπάνω χρειασθείς βοήθεια ,ξαναγράψε και θα συνδράμουμε

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.