Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεγαλος προβολος σύνδεση η όχι


 

Recommended Posts

Καλη σας μέρα

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοήθήσει στο παρακάτω:

Πρόκειται για καινούργια κατασκευή με ενα προβολο μήκους 7.0 μ και πλατους

απο 1.60 -2.50 μετρα στο κέντρο γιατί ειναι κυκλικό,έχω βγάλει φρούσι στα ακρα,

και στα πλάγια του μπαλκονιού θα γίνει μια κατασκευή όχι πολύ βαριά διακοσμητική

και για να κλεισει την επαφή με τους γείτονες .Το στηθαίο απο μπετόν ανεβαινει στα 70 εκ.

Να συνδέσω το στηθαίο με την κολώνα που είναι 35*70.

Το πάχος της πλάκας του προβόλου ειναι 0.25 εκ

Εγώ λέω όχι,αλλα δεν ειμαι και απολυτα σίγουρη.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω την ανάλογη εμπειρία, δεν βλέπω λόγο να γίνει, πόσο μάλλον από τη στιγμή που έχεις και το φουρούσι. Κ αν το κάνεις, με το υπολογιστικό κομμάτι τι θα γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα πρόβλημα. Χρησιμοποίησε και ένα αρχείο που υπάρχει στα downloads (πλάκα προβολος) για έλεγχο βέλους για να πάρεις μια εικόνα. Επίσης να χρησιμοποιήσεις και κατακόρυφη σεισμική συνιστώσα στην ανάλυση. Το φοριούσι δεν πιστέυω να βοηθάει στη περίπτωσή σου παρά μόνο για παραλαβή των φορτίων του διακοσμητικού στηθαίου. Εάν συνδέσεις το στηθαίο με κολώνα ενδέχεται δημιουργία κοντού υποστυλώματος και δεν το συνιστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο την περίπτωση του κοντού υποστυλώματος που αναφέρει ο giorgosk καλύτερα να μην συνδέσεις το στηθαίο με την κολώνα (βάλε ενδιάμεσα πολυστερίνη) γιατί θα σου δημιουργήσει ρωγμή η οποία δεν θα κλείσει ποτέ και θα ειναι αντιαισθητικό.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο την περίπτωση του κοντού υποστυλώματος ...

Κοντό υποστύλωμα μάλλον δεν έχεις καθότι το στηθαίο αυτό δεν έχει αντίσταση...

...καλύτερα να μην συνδέσεις το στηθαίο με την κολώνα (βάλε ενδιάμεσα πολυστερίνη) γιατί θα σου δημιουργήσει ρωγμή η οποία δεν θα κλείσει ποτέ και θα ειναι αντιαισθητικό.

Πολύ-πολύ σωστό! Εγώ θα έλεγα να αφήσεις 5 πόντους κενό, να βάλεις και φαλτσογωνιές γύρω-γύρω και να γίνει μια κούκλα!

Μην συνδέσεις το υποστύλωμα με το στηθαίο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.