Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση με διαθήκη


Recommended Posts

Δεν είναι το θέμα ο πολυδιάσπαστη πολ/κη νομοθεσία αλλά τι θέλει ο διαθέτης και πως αντιμετωπίζουν το όλο θέμα οι τετιμημένοι κληρονόμοι του.

Μια τυπικά ορθή νομική λύση είναι η προτεινόμενη από τον συνάδελφο σου mastorakos.

Πολύ ορθότατη η σημείωση και παρατήρηση του όμοιου σου chrisven .προβληματικές αυτές οι περιπτώσεις για σύνταξη εργολαβικού αντιπαροχής , λήψη στεγαστικών δανείων κλπ, αν και πολλές ιδιωτικές τράπεζες το ξεπερνούν .

Χωρίς να γνωρίζω όλες τις αναγκαίες λεπτομέρειες και υποθέτω ότι πρόκειται για αγροτεμάχιο και όχι κληροτεμαχιο (εδώ θα μπορούσε να γίνει επικύρωση ανωμάλου δικ/ξιας με συμφωνία όλων των δικαιούχων) η πλέον ενδεδειγμένη λύση είναι της σύστασης καθέτου και οριζοντίου ιδιοκτησίας. Το γνωρίζω χάνεται δόμηση αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό έχω προτείνει στους πελάτες μου σαν μόνη λύση την σύσταση κάθετης με την οποία θα μπορούν να οικοδομήσουν όλοι Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κύριε ΤΣΙΑΠΑΡΑ,

Με δεδομένο ότι είσαστε μέλος αυτού του forum από το Νοέμβριο 2008, δηλαδή εδώ και ένα χρόνο, δεν δικαιολογείται να μην έχετε διαβάσει τους Κανόνες Συμμετοχής, με βάση τους οποίους απαγορεύεται να γράφουμε με κεφαλαία τόσο σ' αυτό όσο και στο άλλο thread που σχολιάζετε.

 

Ως προς την ουσία του θέματος, από την ανάγνωση του ερωτήματος που έβαλε ο συνάδελφος ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΙΧΑΗΛ, προκύπτει ότι προβληματίζεται, και πολύ σωστά μάλιστα, για τη σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος και αφενός ρωτάει αν μπορεί να σχεδιάσει σ' αυτό την κατάτμηση που περιγράφεται στη διαθήκη και όχι τον τρόπο με τον οποίο θα αντιμετωπίσουν το πρόβλημα της κατάτμησης οι κληρονόμοι αφετέρου παραθέτει, σωστά κατά την άποψή μου, τη γνώμη του, η οποία είναι και σωστή.

Φυσικά έχω την γνώμη ότι δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί η κατάτμηση αυτή (πολύ περισσότερο να συνταχθεί τοπογραφικό διάγραμμα κατάτμησης) αφού ο χρόνος δημιουργίας των τμημάτων θεωρείται ο χρόνος θανάτου και ως εκ τούτου δεν γίνεται κατάτμηση εντός οικισμού σε μη άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα

 

Εσείς προτείνετε λύσεις για τους κληρονόμους, ως δικηγόρος, αλλά εμείς ενδιαφερόμαστε και προσπαθούμε να βοηθήσουμε τον συνάδελφό μας για τις ενέργειες που πρέπει να κάνει.

 

ΥΓ Φαίνεται ότι έγραφα ταυτόχρονα με τον ΓΕΩΡΓΙΟ ΜΙΧΑΗΛ και δεν είχα διαβάσει το κείμενό του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.