Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις από αρχάριους


Recommended Posts

Παιδιά μερικές ερωτήσεις... διότι μόλις πριν λίγο καιρό τέλειωσα την σχολή και είμαι ακόμα αρχάριος (έως άσχετος) με κάποια πράγματα.

 

Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τα εξής:

 

1) Σε μια κατοικία με πιλοτή, 1ο όροφο, 2ο όροφο που βρίσκεται ανάμεσα σε γειτονικά κτήρια, εντός σχεδίου πόλεως ( Π σχήματος) τι απόσταση πρέπει (η μπορούμε) να αφήσουμε από αυτούς.

 

2) Στο ίδιο κτήριο τι ποσοστό της δόμησης καταλαμβάνουν τα μπαλκόνια και οι βεράντες? Ας αναφέρω ότι η συνολική δόμηση σύμφωνα με τον συντελεστή δόμησης στην συγκεκριμένο οικόπεδο μπορούν να δομηθούν 174 μ2 περίπου.

 

3) Σε ένα άλλο οικόπεδο που βρίσκεται εκτός οικισμού αλλά συνορεύει με επαρχιακή οδό μπορούν να δομηθούν στα 750 μ2 οικοπέδου γύρω στα 140 μέτρα? Αν πρόκειται να κατασκευαστούν ορνιθώνες (κοτέτσια κοινώς) αλλάζει κάτι στην νομοθεσία? Η δόμηση παραμένει η ίδια όπως θα ήταν και με κατοικία?

 

4) Λόγω κάποιων μηχανημάτων παραγωγής απαιτείται η παροχή ρεύματος στους ορνιθώνες. Μπορεί να εγκατάσταση από την ΔΕΗ για παροχή ηλεκτρικού ρεύματος?

 

5) Από που μπορώ να μαθαίνω τέτοιου είδους πληροφορίες? Η πολεοδομία μπορεί να με εξυπηρετήσει?

Link to comment
Share on other sites

5)trust noone..ειδικα την πολεοδομια σου...παρε Δομικη η κωδικα σε προγραμμα πι-σι..ρωτα μονο στη ΔΟΚΚ..(στα καταλληλα ατομα..(και υπαρχουν) γιατι αλλοι βαριουνται....διαβασε πολυ..(βασικες εννοιες ,κτιριοδομικος,ΓΟΚ85/00 εκτος σχεδιου)

1) αποσταση απο ορια=Δ=3+0.1Η

2)20% η-υ,20% εξωστες

3)εκτος σχεδιου διαταξεις (ειδικες/γεωργοκτηνοτροφικα) +βιβλιο Λεμπεση

4)ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Βρε DAG, αυτά τα κεφαλαία σκοτώνουν....

 

Η ΔΟΚΚ θέλει προσοχή σε ποιον θα πάς... με το που ανέβεις στρίψε δεξιά και όχι αριστερά... ξέρω τι σου λέω... Γιατί οι εξ αριστερών το παίζουν οτι "εμείς απαντάμε μόνο σε υπηρεσιακά ερωτήματα και όχι στους πολίτες"...

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε , τι είναι η ΔΟΚΚ ;

Επίσης , αν μου επιτρέπει ο DAG , να διορθώσω στο θέμα (2) :

20 % ημιυπαίθριοι και

40 % ημιυπαίθριοι μαζί με τους εξώστες

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια σορρυ ξεχαστηκα με τα κεφαλαια...αγγελε ειναι οπως τα ειπες αλλοι ειναι πολυ εξυπηρετικοι και αλλοι ειναι στ..@@ τους

Link to comment
Share on other sites

dag οταν λες βιβλίο Λεμπέση εννοείς το Πολεοδομ. εφαρμογές, έκδοση του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ η υπάρχει κατι άλλο?? Έχω μια αδεια εντός οριοθέτησης επέκτασης οικισμου και εχω πελαγώσει. Υπαρχει κατι άλλο να προτείνεις??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.