Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικό στέγαστρο


 

Recommended Posts

Καλημέρα σας συνάδελφοι!Ασχολούμαι κατα κύριο λόγο με κατασκευές μπετόν και από μεταλλικά δεν έχω ιδέα...Στη πολεοδομία τις προάλλες που πέρασα στατικό έλεγχο μου ζητήσαν για ένα μεταλλικό στέγαστρο στην είσοδο του κτιριου διαστάσεων 1,10χ1,24 να το υπολογίσω..Δεν έχω ιδέα τι να κάνω και απο που να ξεκινήσω.Οποιαδήποτε συμβουλή σας θα ήταν πολύτιμη..Σας ευχαριστώ.

 

Υ.Σ. επισυνάπτω και την κάτοψη του στέγαστροου.

post-273-131887228711_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι οι λύσεις είναι τρεις:

1.Τα δοκάρια με μήκος 1,1μ να γίνουν πρόβολοι και να πακτωθούν με αγκύρια στα υποστυλώματα.

2.Οι δοκοί στηρίζονται αρθρωτά με αγκύρια στα υποστυλώματα και έχουν ένα ελκυστήρα π.χ. ένα καλώδιο, ο οποίος τις συγκρατεί στο άκρο τους.

3.Οι δοκοί στηρίζονται αρθρωτά με αγκύρια στα υποστυλώματα και έχουν έναν θλιπτήρα π.χ. μια κοιλοδοκό, ο οποίος τις συγκρατεί στο άκρο τους.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται υπολογισμος.

 

μονο μια προχειρη εκτιμηση του εφελκυσμου στον ελκυστηρα (αυτη ειναι η καλυτερη λυση κατ εμε) με φορτιο χιονι.

Link to comment
Share on other sites

ο στατικός της πολεοδομίας μου ζήτησε να το υπολογίσω γιατί δέχεται φορτίο ανεμοπίεσης (το στέγαστρο είναι στην οροφή του ισογείου).Τι να κάνω?:sad:

Link to comment
Share on other sites

Φορτίσεις από EC1. Μοιράζονται τα φορτία εκατέρωθεν.

Αν εφαρμόσεις τη λύση 3 χρειάζεται ένας έλεγχος σε κάμψη και στρεπτοκαμπτικό λυγισμό για τη δοκό, και ένας έλεγχος λυγισμού για το θλιπτήρα.Χρησιμοποιείς τον EC3.

Το μοντέλο μπορεί να το λύσεις και με το χέρι.

Και τους δυο κανονισμούς εδώ

Βοηθητικό προγραμματάκι για τους ελέγχους εδώ

Link to comment
Share on other sites

@rigid_joint

 

χαχαχαχαχαχαχαχα

 

ο στατικος της πολεοδομιας ειναι υπερβολικος...

 

δειξτου εναν ελεγχο σε εφελκυσμο του ελκυστηρα και εισαι ενταξει.5 σειρες δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.