Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά στον ακάλυπτο σε εντός σχεδίου


panmyr

Recommended Posts

Να ρωτήσω και 'γω, όσον αφορά το μήνυμά σου "rodag" για το ποσοστό κάλυψης. Σε περίπτωση που υπάρχει κατοικία σε οικόπεδο μεγαλύτερο των 4 στρεμμάτων και βάσει πολεοδομικών κανονισμών το ποσοστό κάλυψης είναι 20% μια εγκατάσταση φ/β των 60kw θα πρέπει να μην υπερβαίνει το 20% της κάλυψης ή το 80% που ορίζεται για τα φ/β ?

ή απαγορεύεται επειδή η ισχύς είναι μεγαλύτερη των 20kw ?

 

Μιας και έμαθα τελικά ότι ισχύει το 80% κάλυψη, το αναφέρω για να είναι γνωστό και σε άλλους που ίσως θα είχαν την ίδια ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σχετικά με αυτό το θέμα, υπάρχει κάποιος περιορισμός για μονάδα 100KW σε αγροτεμάχιο μικρότερο των 4 στρεμμάτων;Με καλύπτει το 80% κάλυψης;Εννοείται πως στο αγροτεμάχιο δεν υπάρχει κατοικία αλλά μπορεί να τοποθετηθεί κατά την εγκατάσταση οικίσκος π.χ κεντρικού μετασχηματιστή ή γιά άλλη χρήση.Δεν είμαι μηχανικός οπότε διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθη ή δεν γίνομαι σαφής.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νομίζω πως έβγαλα άκρη στο προηγουμενο ερωτημά μου.Αλλά θα χρειαστώ την επιβεβαίωσή σας.Συμπέρασμα: Επειδή είναι μικρότερο από 4 στρέμματα δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο οπότε και δεν μπορώ να κατασκευάσω Φ/Β πάρκο ισχύος>20KW.Σωστά;

 

Έχω και άλλη ερώτηση ομως..Για τα εντός σχεδίου οικόπεδα υπάρχει κάποιος περιορισμός. Ισχύει το 80% της κάλυψης;

Ευχαριστώ όλους τους καλοθελητές εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.