Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδιασμός Γέφυρες


 
fanis-boy

Recommended Posts

Θέλω να σχεδιάσω μια γέφυρα ανοίγματος 10 μέτρων, υπάρχει υπολογιστικό πακέτο ή πρέπει να ξεσκονίσω τις σημειώσεις της σχολής μου. Ο σχεδιασμός γίνεται με ΕC η με νέο DIN ή με ότι θέλω?

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιστικό πακέτο το οποίο χρηιμοποιώ είναι το sofistik. Υπάρχουν και άλλα προγράμματα.

Υποχρεωτική είναι η εφαρμογή του DIN Fachbericht

Link to comment
Share on other sites

στα δημόσια αν δεν ζητήσουμε μαζι με το ελλειμα παράταση και γι'αυτό, τον μάρτιο, στα ιδιωτικά.............ποτέ. πως θα γίνονται πανωσηκώματα? με ec8+ΚΑΝΕΠΕΔΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

στα δημόσια αν δεν ζητήσουμε μαζι με το ελλειμα παράταση και γι'αυτό, τον μάρτιο, στα ιδιωτικά.............ποτέ. πως θα γίνονται πανωσηκώματα? με ec8+ΚΑΝΕΠΕΔΕΣ?

 

The greek way 8-)

Link to comment
Share on other sites

Η γέφυρα θα είναι από σκυρόδεμα. Που μπορώ να βρω την διάταξη ότι πρέπει να σχεδιάσω με γερμανικούς νέους κανονισμούς και όχι ΕC?

Το πρόγραμμα για γέφυρες είναι λίγο ακριβό μπορώ να το επιλύσω σε απλό πρόγραμμα πεπερασμέων ως αμφιέρειστη πλακοδοκό με φορτίσεις για οχήματα?

ευχαριστώ

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα σας στο προφίλ σας , ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Δεν υπάρχουν τυποποιημένα! Τι εννοείς ακριβώς?

Οι γέφυρες αυτού του ανοίγματος μπορούν να είναι πλακογέφυρες και πιθανά χωρίς προένταση. Εξαρτάται βέβαια και από τις επί τόπου συνθήκες (πχ πόσο περιθώριο έχεις για ύψος διατομής, αν μπορείς/θέλεις να κάνεις πλαισιακή "Π" ή αμφιέρειστη κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.