Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωρισμός εξ αδιαιρέτου εντός οικισμού


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Είμαι ιδιοκτήτης ακινήτου εντός οικισμού κατά τα 2/3.

Αυτό περιλαμβάνει:

1. Ενα οικόπεδο 1400 τ.μ. & μέσα σε αυτό

2. Ενα σπίτι με υπόγειο 80 τμ και ισόγειο 150 τμ.

Το σπίτι έχει μεγάλη πρόσοψη στον κεντρικό δρόμο του χωριού.

Εφτασε η στιγμή να "χωριστει".

Η αρτιότητα είναι στα 1000 τμ.

Θα σας ήμουν υπόχρεος αν πριν απευθυνθώ σε μηχανικό & συμβολαιογράφο

μου λύνατε τις παρακάτω απορίες :

1.Τί είδους διαχωρισμός μπορεί να γίνει στο σπίτι(ισόγειο & υπόγειο) και ταυτόχρονα στο οικόπεδο, δεδομένης της μη ύπαρξης αρτιότητας και για τα δύο μέρη ;

2. Αν για το οικόπεδο γίνει σύσταση οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας,η αποκλειστική χρήση επιβάλει ξεχωριστή είσοδο ή ο ένας εκ των δύο

μπορεί να απαιτήσει κοινή είσοδο ;

 

Είμαι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να είμαι ερειστικός απέναντί σας θα ήθελα να μου απαντήσετε και εσείς

μια ερώτηση. προσπαθώ να καταλάβω τη λογική των ιδιοκτητών που κάνουν ερωτήσεις.

 

για ποιο λόγο πρέπει σώνει και καλά να μάθετε πριν πάτε στο μηχανικό και το συμβολαιογράφο?

Γι' αυτό το λόγο θα πληρώσετε το μηχανικό. θα σας ενημερώσει αυτός αφού εξετάσει την περίπτωση πιο αναλυτικά. αν σας πούμε εμείς κάτι χωρίς να έχουμε υπόψη όλα τα στοιχεία και μετά ο μηχανικός σας πει κάτι άλλο? ποιον θα εμπιστευτείτε?

 

κλείνοντας εντελώς φιλικά σας προτείνω να βρείτε ένα καλό τοπογράφο να σας βοηθήσει.

 

Ο ΚΑΘΕ ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ.

 

Ο ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΣ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑ ΧΩΡΑΦΙ Ή ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ.

 

αυτές τις δύο συμβουλές να τις έχετε υπόψη γενικά στη ζωή σας. καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ab1409

ο συνάδελφος chrisven σας υπέδειξε τον καλύτερο τρόπο για να αντιμετωπίσετε το θέμα

όπως περιγράφετε τα πράγματα φαίνεται ότι λύση είναι η σύνθετη κάθετη (οριζόντια και κάθετη συνιδιοκτησία) για τα περί ανεξάρτητης εισόδου χωρίς έστω και ένα σκαρίφημα κάθε απάντηση που μπορούμε να σας δώσουμε ,πορεί να σας μπερδέψει αντί να σας διευκολύνει

ευχαριστώντας για την εμπιστοσύνη στο φόρουμ μας

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.