Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής Αρχιτέκτονα


Recommended Posts

Φιλε thodoris η σχολή σου ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα αν και δεν γνωρίζω ποιο είναι ακριβώς το αντικείμενο των σπουδών.Μπορείς να μας πεις για ποια δικαιώματα μιλάς συγκεκριμένα?ποια είναι η ειδίκευση σου?είσαι project manager?ασχολείσαι με οικονομικά και διαχείριση έργων?τι δικαιώματα δηλαδη να σου δώσει το κράτος αφού η σχολή έτσι όπως μου ακούγεται αφορά βιομηχανικά και μεγάλα έργα?

Link to comment
Share on other sites

/off topic

nik το θέμα συζητείται εδώ: http://www.michanikos.gr/ftopic239-0-asc-0.html

Είναι Μηχανικοί Παραγωγής οπότε για να ασκήσουν το επάγγελμα τους (πχ να μετακινήσουν ένα τόρνο σε ένα εργαστάσιο ) χρειάζονται δικαιώματα τα οποία έχουν μόνο οι ειδικότητες που εξομοιώνονται με τους μηχανολόγους με τον νόμο του 30κάτι -τους έβαλαν να αλλάξουν τι πρόγραμμα σπουδών γ(το ΤΕΕ) για να τα "δικαιούνται" και τώρα απλά δεν τους τα δίνουν

 

/on topic περι τοπογραφικών

 

Εγώ σαν Μηχανικός Περιβάλλοντος έχω μόνο 1 εξάμηνο υποχρεωτικό γεωδαισία : http://www.enveng.tuc.gr/Education/Under_graduate/mp262.htm

και πχ στο ΔΠΘ έχουν νομίζω επιπλέον άλλο 1 επιλογής

προφανώς δεν υπογράφουμε τίποτα (και δεν είναι αυτό το ζήτημα η ερώτηση είναι θεωρητική ) , η ερώτηση είναι τι διδάσκονται οι άλλοι του κλαδου , τα αντίστοιχα ΑΤΕΙ και θεωρούνται επιστημονικά επαρκή να υπογράφουν χωρίς όριο ή με κάποιο όριο αντίστοιχα και τελικά πως καθορίζεται αυτό το όριο και βέβαια αν γνωρίζει κανεις τι γίνεται στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

ZAXOYS για τοπογραφικα διαγραμματα μιλαμε και οχι για τον Αντισεισμικο Κανονισμο!Τι επιστημονικη επαρκεια μου λες τωρα??

Αν δεν βγεις εξω στην υπαιθρο με το οργανο να μετρησεις να δεις πως γινεται μια τοπογραφικη αποτυπωση και τις δυσκολιες που μπορει να αντιμετωπισεις στη πραξη και οχι στη θεωρια τοτε δε κανεις τιποτα.Τωρα ολα αυτα που μου λες οτι διδασκεστε στη γεωδαισια πραγματικα δε μου λενε τιποτα..!

Εδω εγω σαν αποφοιτος Τ.Ε.Ι Δομικων Εργων και στο Ε εξαμηνο που ειχαμε το μαθημα τοπογραφια(θεωρια+εργαστηριο) καναμε αποτυπωση ολων των εργαστηριων της σχολης.

Κοιτα τι μαθηματα κανουν μονο οι τοπογραφοι των Τ.Ε.Ι http://www.tg.teiath.gr/topografias/index_el.html

Τι καθομαστε και συγκρινουμε τωρα.??

Δυστυχως η ευτυχως υπαρχουν καποια Τ.Ε.Ι που υπερτερουν εναντι καποιων Α.Ε.Ι στα οποια περιορισμενα επαγγελματικα δικαιωματα τους εχουν δοθει..και οχι αδικα βαση των μαθηματων που διδασκονται και τα εργαστηρια που εχουν..

Τι να κανουμε τωρα??Να τους τα παρουμε και αυτα μονο και μονο επειδη ειναι των Τ.Ε.Ι??

 

 

Υ.Γ:Περα απο αυτους που ιδρυσαν πολλα Α.Ε.Ι-Τ.Ε.Ι χωρις επαγγελματικα δικαιωματα ευθυνες θα πρεπει να ριξουμε και στους ιδιους μας τους εαυτους

που ενω ξεραμε τα παντα για αυτες τις σχολες τις δηλωσαμε και περασαμε ο καθενας για τους δικους του λογους..

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά δεν κατάλαβες το νόημα του ποστ μου που ήταν για όλο τον κλάδο και όχι για τα δικαιώματα των ΤΕΙ

btw ναι και στα πολυτεχνεία έχουμε εργαστήρια δεν είναι urban legend

Link to comment
Share on other sites

ZAXOYS:"η ερώτηση είναι τι διδάσκονται οι άλλοι του κλαδου ,[highlight=red:7cda8ae543]τα αντίστοιχα ΑΤΕΙ[/highlight:7cda8ae543] και θεωρούνται επιστημονικά επαρκή να υπογράφουν χωρίς όριο ή με κάποιο όριο αντίστοιχα και τελικά πως καθορίζεται αυτό το όριο και βέβαια αν γνωρίζει κανεις τι γίνεται στο εξωτερικό".

 

Απαντησα απλα στην ερωτηση σου, αν δεν θυμασαι τι ρωτας λυπαμαι και εγω..

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας βλέπει και κρίνει

 

Η άποψη μου είναι οτι δεν μπορεί πχ οι τοπογράφοι των ΤΕΙ ΄σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών τους να έχουν την ίδια υπογραφή ούε με εσένα (Δομικό ΤΕΙ) όυτε με εμένα μηχπερ ούτε με τον Αρχιτέκτονα του πολυτεχνείου που έχουμε κάνει 1 μαθήμα γεωδαισίας .Δεν είπε κανείς να πάρουμε τα δικαιώματα απο τα ΤΕΙ όπως κακώς αναφέρεις και απλά ρώτησα ποιά (πιστεύετε οτι πρέπει να ) είναι τα κριτήρια b (το οτι πχ αυτά τα δικαιώματα για τους αρχιτέκτονες έγιναν τόσα χρόνια μετά και με γνωμοδότηση της εισαγγελείας του αρείου πάγου δεν νομίζω οτι μας τιμάει ιδιαίτερα σαν κλάδο )ι ,δεν χρειάζεται να είναι τόσο καχύποπτος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.